
High Speed CMOS Logic Octal Inverting Transparent Latches with 3-State Outputs 20-PDIP -55 to 125
| 参数名称 | 属性值 |
| Brand Name | Texas Instruments |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) |
| 零件包装代码 | DIP |
| 包装说明 | DIP, DIP20,.3 |
| 针数 | 20 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| 其他特性 | BROADSIDE VERSION OF 533 |
| 控制类型 | ENABLE LOW |
| 计数方向 | UNIDIRECTIONAL |
| 系列 | HC |
| JESD-30 代码 | R-PDIP-T20 |
| JESD-609代码 | e4 |
| 长度 | 25.4 mm |
| 负载电容(CL) | 50 pF |
| 逻辑集成电路类型 | BUS DRIVER |
| 最大I(ol) | 0.0078 A |
| 位数 | 8 |
| 功能数量 | 1 |
| 端口数量 | 2 |
| 端子数量 | 20 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 输出特性 | 3-STATE |
| 输出极性 | INVERTED |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | DIP |
| 封装等效代码 | DIP20,.3 |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | IN-LINE |
| 包装方法 | TUBE |
| 峰值回流温度(摄氏度) | NOT SPECIFIED |
| 电源 | 2/6 V |
| 最大电源电流(ICC) | 0.08 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 45 ns |
| 传播延迟(tpd) | 250 ns |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 5.08 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 6 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 2 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 4.5 V |
| 表面贴装 | NO |
| 技术 | CMOS |
| 温度等级 | MILITARY |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| 端子形式 | THROUGH-HOLE |
| 端子节距 | 2.54 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED |
| 宽度 | 7.62 mm |
| CD74HC563E | CD74HCT563M | CD74HCT563E | CD74HCT563MG4 | CD74HCT563ME4 | CD74HCT533EE4 | CD74HCT533E | CD74HC533E | CD74HC533EE4 | CD74HCT533EG4 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | High Speed CMOS Logic Octal Inverting Transparent Latches with 3-State Outputs 20-PDIP -55 to 125 | High Speed CMOS Logic Octal Transparent Inverting Latches with 3-State Outputs 20-SOIC -55 to 125 | High Speed CMOS Logic Octal Transparent Inverting Latches with 3-State Outputs 20-PDIP -55 to 125 | High Speed CMOS Logic Octal Transparent Inverting Latches with 3-State Outputs 20-SOIC -55 to 125 | High Speed CMOS Logic Octal Transparent Inverting Latches with 3-State Outputs 20-SOIC -55 to 125 | High Speed CMOS Logic Octal Transparent Inverting Latches with 3-State Outputs 20-PDIP -55 to 125 | High Speed CMOS Logic Octal Transparent Inverting Latches with 3-State Outputs 20-PDIP -55 to 125 | High Speed CMOS Logic Octal Inverting Transparent Latches with 3-State Outputs 20-PDIP -55 to 125 | High Speed CMOS Logic Octal Inverting Transparent Latches with 3-State Outputs 20-PDIP -55 to 125 | IC OCT TRANSP LTCH INV 3ST 20DIP |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | - |
| 是否无铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | - | - | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | - |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | - |
| 零件包装代码 | DIP | SOIC | DIP | SOIC | SOIC | DIP | DIP | DIP | DIP | - |
| 包装说明 | DIP, DIP20,.3 | SOIC-20 | DIP, DIP20,.3 | SOP, SOP20,.4 | SOP, SOP20,.4 | DIP-20 | DIP-20 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | - |
| 针数 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | - |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli | - |
| 系列 | HC | HCT | HCT | HCT | HCT | HCT | HCT | HC/UH | HC/UH | - |
| JESD-30 代码 | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 | - |
| JESD-609代码 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | - |
| 长度 | 25.4 mm | 12.8 mm | 24.33 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 25.4 mm | 24.33 mm | 24.33 mm | 25.4 mm | - |
| 负载电容(CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | - |
| 逻辑集成电路类型 | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | - |
| 最大I(ol) | 0.0078 A | 0.006 A | 0.006 A | 0.006 A | 0.006 A | 0.006 A | 0.006 A | 0.0078 A | 0.006 A | - |
| 位数 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | - |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| 端口数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - |
| 端子数量 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | - |
| 最高工作温度 | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | - |
| 最低工作温度 | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - |
| 输出特性 | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | - |
| 输出极性 | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | - |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - |
| 封装代码 | DIP | SOP | DIP | SOP | SOP | DIP | DIP | DIP | DIP | - |
| 封装等效代码 | DIP20,.3 | SOP20,.4 | DIP20,.3 | SOP20,.4 | SOP20,.4 | DIP20,.3 | DIP20,.3 | DIP20,.3 | DIP20,.3 | - |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| 封装形式 | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | - |
| 峰值回流温度(摄氏度) | NOT SPECIFIED | 260 | NOT SPECIFIED | 260 | 260 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| 电源 | 2/6 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 2/6 V | 2/6 V | - |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 45 ns | 45 ns | 45 ns | 45 ns | 45 ns | 51 ns | 51 ns | 50 ns | 50 ns | - |
| 传播延迟(tpd) | 250 ns | 53 ns | 53 ns | 53 ns | 53 ns | 57 ns | 57 ns | 265 ns | 265 ns | - |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - |
| 座面最大高度 | 5.08 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | - |
| 最大供电电压 (Vsup) | 6 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 6 V | 6 V | - |
| 最小供电电压 (Vsup) | 2 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 2 V | 2 V | - |
| 标称供电电压 (Vsup) | 4.5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 4.5 V | 4.5 V | - |
| 表面贴装 | NO | YES | NO | YES | YES | NO | NO | NO | NO | - |
| 技术 | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | - |
| 温度等级 | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | - |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | - |
| 端子形式 | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | - |
| 端子节距 | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - |
| 端子位置 | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | - |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| 宽度 | 7.62 mm | 7.5 mm | 6.35 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 7.62 mm | - |
| Base Number Matches | - | - | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved