Octal Buffers And Line/MOS Drivers With 3-State Outputs 20-CDIP -55 to 125
| 参数名称 | 属性值 |
| Brand Name | Texas Instruments |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) |
| 零件包装代码 | DIP |
| 包装说明 | DIP-20 |
| 针数 | 20 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Is Samacsys | N |
| 其他特性 | 33 OHM OUTPUT SERIES RESISTOR |
| 控制类型 | ENABLE LOW |
| 计数方向 | UNIDIRECTIONAL |
| 系列 | BCT/FBT |
| JESD-30 代码 | R-GDIP-T20 |
| 长度 | 24.2 mm |
| 负载电容(CL) | 50 pF |
| 逻辑集成电路类型 | BUS DRIVER |
| 最大I(ol) | 0.012 A |
| 位数 | 4 |
| 功能数量 | 2 |
| 端口数量 | 2 |
| 端子数量 | 20 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 输出特性 | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| 输出极性 | TRUE |
| 封装主体材料 | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| 封装代码 | DIP |
| 封装等效代码 | DIP20,.3 |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | IN-LINE |
| 包装方法 | TUBE |
| 峰值回流温度(摄氏度) | NOT SPECIFIED |
| 电源 | 5 V |
| 最大电源电流(ICC) | 77 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 7.1 ns |
| 传播延迟(tpd) | 7.1 ns |
| 认证状态 | Qualified |
| 筛选级别 | MIL-PRF-38535 |
| 座面最大高度 | 5.08 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 5.5 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 4.5 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 5 V |
| 表面贴装 | NO |
| 技术 | BICMOS |
| 温度等级 | MILITARY |
| 端子形式 | THROUGH-HOLE |
| 端子节距 | 2.54 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED |
| 翻译 | N/A |
| 宽度 | 6.92 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-9074101MRA | SN74BCT2244DWG4 | SN74BCT2244NE4 | 5962-9074101M2A | SNJ54BCT2244FK | SNJ54BCT2244J | SN74BCT2244 | SN54BCT2244 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Octal Buffers And Line/MOS Drivers With 3-State Outputs 20-CDIP -55 to 125 | Buffers & Line Drivers Octal Buffers And Line MOS Drivers | Buffers & Line Drivers Octal Bfr & Line/MOS Drvr W/3-St Otpt | Octal Buffers And Line/MOS Drivers With 3-State Outputs 20-LCCC -55 to 125 | Octal Buffers And Line/MOS Drivers With 3-State Outputs 20-LCCC -55 to 125 | Octal Buffers And Line/MOS Drivers With 3-State Outputs 20-CDIP -55 to 125 | SN74BCT2244 Octal Buffers And Line/MOS Drivers With 3-State Outputs | SN54BCT2244 Octal Buffers And Line/MOS Drivers With 3-State Outputs |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | - | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | - | - |
| 零件包装代码 | DIP | SOIC | DIP | QLCC | QLCC | DIP | - | - |
| 包装说明 | DIP-20 | GREEN, PLASTIC, SOIC-20 | DIP, DIP20,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | HQCCN, LCC20,.35SQ | DIP-20 | - | - |
| 针数 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | - | - |
| Reach Compliance Code | not_compliant | unknown | unknown | not_compliant | not_compliant | not_compliant | - | - |
| 其他特性 | 33 OHM OUTPUT SERIES RESISTOR | 33 OHM OUTPUT SERIES RESISTOR | - | 33 OHM OUTPUT SERIES RESISTOR | 33 OHM OUTPUT SERIES RESISTOR | 33 OHM OUTPUT SERIES RESISTOR | - | - |
| 控制类型 | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW | - | - |
| 系列 | BCT/FBT | BCT/FBT | BCT/FBT | BCT/FBT | BCT/FBT | BCT/FBT | - | - |
| JESD-30 代码 | R-GDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T20 | - | - |
| 长度 | 24.2 mm | 12.8 mm | 25.4 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 24.195 mm | - | - |
| 负载电容(CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | - | - |
| 逻辑集成电路类型 | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | - | - |
| 最大I(ol) | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | - | - |
| 位数 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | - | - |
| 功能数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - | - |
| 端口数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - | - |
| 端子数量 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | - | - |
| 最高工作温度 | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | - | - |
| 输出特性 | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR | - | - |
| 输出极性 | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | - | - |
| 封装主体材料 | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | - |
| 封装代码 | DIP | SOP | DIP | QCCN | HQCCN | DIP | - | - |
| 封装等效代码 | DIP20,.3 | SOP20,.4 | DIP20,.3 | LCC20,.35SQ | LCC20,.35SQ | DIP20,.3 | - | - |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | - | - |
| 封装形式 | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG | IN-LINE | - | - |
| 包装方法 | TUBE | TUBE | TUBE | TUBE | TUBE | TUBE | - | - |
| 峰值回流温度(摄氏度) | NOT SPECIFIED | 260 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - |
| 电源 | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | - |
| 最大电源电流(ICC) | 77 mA | 77 mA | 77 mA | 77 mA | 77 mA | 77 mA | - | - |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 7.1 ns | 6.7 ns | 6.7 ns | 7.1 ns | 7.1 ns | 7.1 ns | - | - |
| 传播延迟(tpd) | 7.1 ns | 6.7 ns | 6.7 ns | 7.1 ns | 7.1 ns | 7.1 ns | - | - |
| 认证状态 | Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | - |
| 座面最大高度 | 5.08 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | - | - |
| 最大供电电压 (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | - | - |
| 最小供电电压 (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | - | - |
| 标称供电电压 (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | - |
| 表面贴装 | NO | YES | NO | YES | YES | NO | - | - |
| 技术 | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | - | - |
| 温度等级 | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | - | - |
| 端子形式 | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD | THROUGH-HOLE | - | - |
| 端子节距 | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | - | - |
| 端子位置 | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL | - | - |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - |
| 宽度 | 6.92 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | - | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved