term block rcpt 7pos vert 5mm
| 参数名称 | 属性值 |
| Datasheets | |
| 1776259 | |
| Terminal Blocks, Eurostyle | |
| Standard Package | 1,040 |
| Category | Connectors, Interconnects |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board |
| 系列 Packaging | Bulk |
| Number of Levels | 1 |
| Positions Per Level | 7 |
| 节距 Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Mating Orientati | Vertical with Board |
| Curre | 10A |
| Voltage | 300V |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wire Terminati | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Col | Gree |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| 外壳材料 Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Contact Material - Plating | Brass - Nickel Tin Plated |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| 1776259-7 | 1776259-9 | 1776259-3 | 1776259-6 | 1776259-8 | 1776259-2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | term block rcpt 7pos vert 5mm | term block rcpt 9pos vert 5mm | term block 3pos top entry 5mm PC | term block 6pos top entry 5mm PC | term block 8pos top entry 5mm PC | term block 2pos top entry 5mm PC |
| Standard Package | 1,040 | 800 | 250 | 150 | 110 | 350 |
| Category | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | Terminal Blocks - Wire to Board | Terminal Blocks - Wire to Board | Terminal Blocks - Wire to Board | Terminal Blocks - Wire to Board | Terminal Blocks - Wire to Board |
| 系列 Packaging |
Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Number of Levels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Positions Per Level | 7 | 9 | 3 | 6 | 8 | 2 |
| 节距 Pitch |
0.197" (5.00mm) | 0.197" (5.00mm) | 0.197" (5.00mm) | 0.197" (5.00mm) | 0.197" (5.00mm) | 0.197" (5.00mm) |
| Mating Orientati | Vertical with Board | Vertical with Board | Vertical with Board | Vertical with Board | Vertical with Board | Vertical with Board |
| Curre | 10A | 10A | 10A | 10A | 10A | 10A |
| Voltage | 300V | 300V | 300V | 300V | 300V | 300V |
| Wire Gauge | 14-22 AWG | 14-22 AWG | 14-22 AWG | 14-22 AWG | 14-22 AWG | 14-22 AWG |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Wire Terminati | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Col | Gree | Gree | Gree | Gree | Gree | Gree |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | -55°C ~ 105°C | -55°C ~ 105°C | -55°C ~ 105°C | -55°C ~ 105°C | -55°C ~ 105°C |
| 外壳材料 Housing Material |
Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Contact Material - Plating | Brass - Nickel Tin Plated | Brass - Nickel Tin Plated | Brass - Nickel Tin Plated | Brass - Nickel Tin Plated | Brass - Nickel Tin Plated | Brass - Nickel Tin Plated |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless | Steel, Stainless | Steel, Stainless | Steel, Stainless | Steel, Stainless | Steel, Stainless |
| Dynamic Catalog | - | - | Buchanan Series | Buchanan Series | Buchanan Series | Buchanan Series |
| Other Names | - | - | 17762593A98013 | 17762596A98016 | 17762598A98017 | 17762592A98012 |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved