IC socket .100" 24pos
| 参数名称 | 属性值 |
| Datasheets | |
| 210-1-24-006 Drawing | |
| Standard Package | 2,000 |
| Category | Connectors, Interconnects |
| Family | Sockets for ICs, Transistors |
| 系列 Packaging | Tube |
| 类型 Type | DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 24 (2 x 12) |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Mating | Beryllium Coppe |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | Open Frame |
| Terminati | Solde |
| Pitch - Pos | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Pos | Ti |
| Contact Finish Thickness - Pos | 200µin (5.08µm) |
| Contact Material - Pos | Brass |
| 外壳材料 Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Termination Post Length | 0.110" (2.78mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| 电流额定值 Current Rating | 3A |
| Contact Resistance | 4 mOhm |
| 210-1-24-006 | 210-1-32-006 | 210-1-48-006 | 210-1-40-006 | 210-1-28-006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | IC socket .100" 24pos | IC socket .100" 32pos | IC socket .100" 48pos | IC socket .100" 40pos | IC socket .100" 28pos |
| 是否无铅 | - | - | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 |
| 厂商名称 | - | - | CNC Tech | CNC Tech | CNC Tech |
| Reach Compliance Code | - | - | compli | compli | compliant |
| 设备插槽类型 | - | - | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved