CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, X7R, 0.001uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 包装说明 | CHIP |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 电容 | 0.001 µF |
| 电容器类型 | CERAMIC CAPACITOR |
| 介电材料 | CERAMIC |
| JESD-609代码 | e3 |
| 制造商序列号 | X7R |
| 安装特点 | SURFACE MOUNT |
| 多层 | Yes |
| 负容差 | 10% |
| 端子数量 | 2 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 封装形状 | RECTANGULAR PACKAGE |
| 包装方法 | TR, BLISTER, 7 INCH |
| 正容差 | 10% |
| 额定(直流)电压(URdc) | 50 V |
| 尺寸代码 | 0603 |
| 表面贴装 | YES |
| 温度特性代码 | X7R |
| 温度系数 | 15% ppm/°C |
| 端子面层 | Tin (Sn) |
| 端子形状 | WRAPAROUND |
| Base Number Matches | 1 |

| 器件名 | 厂商 | 描述 |
|---|---|---|
| C0603C102M5RACAUTO7867 | KEMET(基美) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603, CHIP |
| VJ0603Y102MXARW1BC | Vishay(威世) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603, CHIP, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT |
| HT0603X7R102K2QCR | Presidio Components Inc | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| C1608X7R1H102MB | TDK(株式会社) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603, CHIP |
| VJ0603Y102MNAAB | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50 V, X7R, 0.001 uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT |
| HT0603X7R102K2Q3R | Presidio Components Inc | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| VJ0603Y102KNAAB | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50 V, X7R, 0.001 uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT |
| VJ0603Y102MXAPW1BC | Vishay(威世) | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0603 1000pF 50volts X7R 20% |
| HT0603X7R102K2Q5R | Presidio Components Inc | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| CM105X7R102M50AT | Kyocera(京瓷) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603, CHIP |
| HT0603X7R102K2QAR | Presidio Components Inc | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| VJ0603Y102MXAAG | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50 V, X7R, 0.001 uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP |
| CM105X7R102M50AH | Kyocera(京瓷) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603, CHIP |
| VJ0603Y102MXAAT | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, X7R, 0.001uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| VJ0603Y102MFAAB5G | Vishay(威世) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.001uF, 0603, |
| VJ0603Y102MXAMT | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, X7R, 0.001uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP |
| VJ0603Y102MFAAO34 | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, X7R, 0.001uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP |
| CTMCC0603MTB500102 | CT [ Central Technologies ] | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, X7R, 0.001uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| 222258616614 | YAGEO(国巨) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, X7R, 0.001uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| UMK107BJ102KZ-F | Taiyo Yuden | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603, CHIP |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved