
High Speed CMOS Quad Analog Switches with Level Translation 16-SOIC -55 to 125
| 参数名称 | 属性值 |
| Brand Name | Texas Instruments |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) |
| 零件包装代码 | SOIC |
| 包装说明 | SOP, SOP16,.25 |
| 针数 | 16 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| 其他特性 | ALSO OPERATES WITH 2V TO 10V (VCC-VEE) SUPPLY |
| 模拟集成电路 - 其他类型 | SPST |
| 标称带宽 | 200 MHz |
| 最大输入电压 | 6 V |
| 最小输入电压 | |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G16 |
| JESD-609代码 | e4 |
| 长度 | 9.9 mm |
| 湿度敏感等级 | 1 |
| 负电源电压最大值(Vsup) | -6 V |
| 负电源电压最小值(Vsup) | |
| 标称负供电电压 (Vsup) | -4.5 V |
| 正常位置 | NO |
| 信道数量 | 4 |
| 功能数量 | 4 |
| 端子数量 | 16 |
| 标称断态隔离度 | 62 dB |
| 通态电阻匹配规范 | 5 Ω |
| 最大通态电阻 (Ron) | 170 Ω |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 输出 | SEPARATE OUTPUT |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SOP |
| 封装等效代码 | SOP16,.25 |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 260 |
| 电源 | 2/6,GND/-6 V |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 1.75 mm |
| 最大信号电流 | 0.025 A |
| 最大供电电流 (Isup) | 0.08 mA |
| 最大供电电压 (Vsup) | 6 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 2 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 4.5 V |
| 表面贴装 | YES |
| 最长断开时间 | 34 ns |
| 最长接通时间 | 34 ns |
| 切换 | BREAK-BEFORE-MAKE |
| 技术 | CMOS |
| 温度等级 | MILITARY |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子节距 | 1.27 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED |
| 宽度 | 3.9 mm |
| CD74HC4316M96G4 | CD74HCT4316M96G4 | CD74HC4316PWRG4 | CD74HC4316PWRE4 | CD74HC4316MG4 | CD74HC4316ME4 | CD74HC4316EE4 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | High Speed CMOS Quad Analog Switches with Level Translation 16-SOIC -55 to 125 | High Speed CMOS Quad Analog Switch with Level Translation and TTL Inputs 16-SOIC -55 to 125 | High Speed CMOS Quad Analog Switches with Level Translation 16-TSSOP -55 to 125 | High Speed CMOS Quad Analog Switches with Level Translation 16-TSSOP -55 to 125 | High Speed CMOS Quad Analog Switches with Level Translation 16-SOIC -55 to 125 | High Speed CMOS Quad Analog Switches with Level Translation 16-SOIC -55 to 125 | High Speed CMOS Quad Analog Switches with Level Translation 16-PDIP -55 to 125 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| 零件包装代码 | SOIC | SOIC | TSSOP | TSSOP | SOIC | SOIC | DIP |
| 包装说明 | SOP, SOP16,.25 | SOP, SOP16,.25 | TSSOP, TSSOP16,.25 | TSSOP-16 | SOP, SOP16,.25 | SOP, SOP16,.25 | DIP-16 |
| 针数 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compliant | compliant | compli | compliant | compliant |
| 是否无铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | - |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) | - | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) |
| Factory Lead Time | 6 weeks | - | 6 weeks | 6 weeks | 6 weeks | 6 weeks | 6 weeks |
| 其他特性 | ALSO OPERATES WITH 2V TO 10V (VCC-VEE) SUPPLY | ALSO OPERATES WITH 2V TO 10V (VCC-VEE) SUPPLY | ALSO OPERATES WITH 2V TO 10V (VCC-VEE) SUPPLY | ALSO OPERATES WITH 2V TO 10V (VCC-VEE) SUPPLY | ALSO OPERATES WITH 2V TO 10V (VCC-VEE) SUPPLY | - | ALSO OPERATES WITH 2V TO 10V (VCC-VEE) SUPPLY |
| 模拟集成电路 - 其他类型 | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | - | SPST |
| 标称带宽 | 200 MHz | 200 MHz | 200 MHz | 200 MHz | 200 MHz | - | 200 MHz |
| 最大输入电压 | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | - | 6 V |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | - | R-PDIP-T16 |
| JESD-609代码 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | - | e4 |
| 长度 | 9.9 mm | 9.9 mm | 5 mm | 5 mm | 9.9 mm | - | 19.305 mm |
| 湿度敏感等级 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 |
| 负电源电压最大值(Vsup) | -6 V | -6 V | -6 V | -5 V | -6 V | - | -6 V |
| 标称负供电电压 (Vsup) | -4.5 V | -4.5 V | -4.5 V | -4.5 V | -4.5 V | - | -4.5 V |
| 正常位置 | NO | NO | NO | NO | NO | - | NO |
| 信道数量 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | - | 4 |
| 功能数量 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | - | 4 |
| 端子数量 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | - | 16 |
| 标称断态隔离度 | 62 dB | 62 dB | 62 dB | 62 dB | 62 dB | - | 62 dB |
| 通态电阻匹配规范 | 5 Ω | 5 Ω | 5 Ω | 5 Ω | 5 Ω | - | 5 Ω |
| 最大通态电阻 (Ron) | 170 Ω | 170 Ω | 170 Ω | 170 Ω | 170 Ω | - | 170 Ω |
| 最高工作温度 | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | - | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C |
| 输出 | SEPARATE OUTPUT | SEPARATE OUTPUT | SEPARATE OUTPUT | SEPARATE OUTPUT | SEPARATE OUTPUT | - | SEPARATE OUTPUT |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SOP | SOP | TSSOP | TSSOP | SOP | - | DIP |
| 封装等效代码 | SOP16,.25 | SOP16,.25 | TSSOP16,.25 | TSSOP16,.25 | SOP16,.25 | - | DIP16,.3 |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | - | IN-LINE |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | - | 260 |
| 电源 | 2/6,GND/-6 V | 5 V | 2/6,GND/-6 V | 2/6,GND/-6 V | 2/6,GND/-6 V | - | 2/6,GND/-6 V |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 1.75 mm | 1.58 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.75 mm | - | 5.08 mm |
| 最大信号电流 | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | - | 0.025 A |
| 最大供电电流 (Isup) | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | - | 0.08 mA |
| 最大供电电压 (Vsup) | 6 V | 5.5 V | 6 V | 5 V | 6 V | - | 6 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 2 V | 4.5 V | 2 V | 1 V | 2 V | - | 2 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | YES | YES | - | NO |
| 最长断开时间 | 34 ns | 40 ns | 34 ns | 34 ns | 34 ns | - | 34 ns |
| 最长接通时间 | 34 ns | 34 ns | 34 ns | 34 ns | 34 ns | - | 34 ns |
| 切换 | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE | - | BREAK-BEFORE-MAKE |
| 技术 | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | - | CMOS |
| 温度等级 | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | - | MILITARY |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | - | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| 端子形式 | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | - | THROUGH-HOLE |
| 端子节距 | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | - | 2.54 mm |
| 端子位置 | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | - | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| 宽度 | 3.9 mm | 3.91 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 3.9 mm | - | 7.62 mm |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 |
| 器件名 | 厂商 | 描述 |
|---|---|---|
| MAX4538CSE | Rochester Electronics | QUAD 1-CHANNEL, SGL POLE SGL THROW SWITCH, PDSO16, 0.150 INCH, MS-012C, SOIC-16 |
| CD74HC4316EE4 | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed CMOS Quad Analog Switches with Level Translation 16-PDIP -55 to 125 |
| MAX4536EEE+ | Maxim(美信半导体) | IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP |
| MC74HC4316ADR2G | ON Semiconductor(安森美) | |
| MAX4536CSE+ | Maxim(美信半导体) | analog switch ics quad low-V spst analog switch |
| MAX4536EEE | Rochester Electronics | QUAD 1-CHANNEL, SGL POLE SGL THROW SWITCH, PDSO16, 0.150 INCH, 0.025 INCH PITCH, QSOP-16 |
| CD74HC4316PW | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed CMOS Quad Analog Switches with Level Translation 16-TSSOP -55 to 125 |
| MAX4538CEE | Rochester Electronics | QUAD 1-CHANNEL, SGL POLE SGL THROW SWITCH, PDSO16, 0.150 INCH, 0.025 INCH PITCH, QSOP-16 |
| MAX4538ESE+ | Maxim(美信半导体) | analog switch ics quad low-V spst analog switch |
| 74HC4316PW,112 | Nexperia | IC SWITCH QUAD 1X1 16TSSOP |
| CD74HC4316PWRE4 | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed CMOS Quad Analog Switches with Level Translation 16-TSSOP -55 to 125 |
| MAX4538CEE+T | Maxim(美信半导体) | SPST, 4 Func, 1 Channel, CMOS, PDSO16, 0.150 INCH, 0.025 INCH PITCH, QSOP-16 |
| MAX4536ESE | Rochester Electronics | QUAD 1-CHANNEL, SGL POLE SGL THROW SWITCH, PDSO16, 0.150 INCH, MS-012C, SOIC-16 |
| 74HC4316D,653 | NXP(恩智浦) | Analog Switch ICs QUAD BILATERAL ANALOG SWITCH |
| MAX4536CSE | Maxim(美信半导体) | Analog Switch ICs Quad, Low-Voltage, SPST Analog Switches with Enable |
| CD74HC4316M96 | Renesas(瑞萨电子) | IC,ANALOG SWITCH,QUAD,SPST,HC-CMOS,SOP,16PIN,PLASTIC |
| M74HC4316M1R | ST(意法半导体) | Analog Switch ICs Quad Analog Switch |
| 74HC4316PW | NXP(恩智浦) | Analog Switch ICs QUAD BILATRL ANALOG SWITCH |
| M74HC4316RM13TR | ST(意法半导体) | Analog Switch ICs Quad Analog Switch |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved