Voltage References Low Noise/Drift Voltage Reference
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | Maxim(美信半导体) |
| 包装说明 | LSSOP, TSOP6,.11,37 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| 模拟集成电路 - 其他类型 | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G6 |
| JESD-609代码 | e3 |
| 长度 | 2.9 mm |
| 湿度敏感等级 | 1 |
| 功能数量 | 1 |
| 输出次数 | 1 |
| 端子数量 | 6 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| 最大输出电流 | 0.01 A |
| 最大输出电压 | 2.502 V |
| 最小输出电压 | 2.498 V |
| 标称输出电压 | 2.5 V |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | LSSOP |
| 封装等效代码 | TSOP6,.11,37 |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| 峰值回流温度(摄氏度) | NOT SPECIFIED |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 1.45 mm |
| 最大供电电流 (Isup) | 0.3 mA |
| 最大供电电压 (Vsup) | 5.5 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 2.8 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 5 V |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | BIPOLAR |
| 最大电压温度系数 | 8 ppm/°C |
| 温度等级 | AUTOMOTIVE |
| 端子面层 | Matte Tin (Sn) |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子节距 | 0.95 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED |
| 微调/可调输出 | NO |
| 最大电压容差 | 0.08% |
| 宽度 | 1.625 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| MAX6071BAUT25+T | MAX6070BAUT12/V+T | MAX6071AAUT21+T | MAX6071AAUT41+T | MAX6070BAUT30+T | MAX6071BAUT50+T | MAX6070BAUT50+T | MAX6070AAUT41+T | MAX6071AAUT33+T | MAX6070AAUT18+T | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Voltage References Low Noise/Drift Voltage Reference | Voltage References Low-Noise, High-Precision Series Voltage References | Voltage References Unfiltered 2.1V .04% Accuracy VR | Voltage References Low Noise/Drift Voltage Reference | Voltage References Filtered 3V .08% Accuracy VR | Voltage References Unfiltered 5V .08% Accuracy VR | Voltage References Filtered 5V .08% Accuracy VR | Voltage References Low Noise/Drift Voltage Reference | Voltage References Prec Shunt Vtg Ref | Voltage References I2C Configble Phase Redundancy Cntlr |
| 是否无铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| 包装说明 | LSSOP, TSOP6,.11,37 | LSSOP, TSOP6,.11,37 | LSSOP, TSOP6,.11,37 | LSSOP, TSOP6,.11,37 | LSSOP, TSOP6,.11,37 | SOT-23, 6 PIN | LSSOP, TSOP6,.11,37 | LSSOP, TSOP6,.11,37 | LSSOP, TSOP6,.11,37 | LSSOP, TSOP6,.11,37 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 模拟集成电路 - 其他类型 | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 |
| 长度 | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm |
| 湿度敏感等级 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 输出次数 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子数量 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| 最高工作温度 | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| 最大输出电压 | 2.502 V | 1.251 V | 2.0488192 V | 4.0976384 V | 3.0024 V | 5.004 V | 5.004 V | 4.0976384 V | 3.30132 V | 1.8007 V |
| 最小输出电压 | 2.498 V | 1.249 V | 2.0471808 V | 4.0943616 V | 2.9976 V | 4.996 V | 4.996 V | 4.0943616 V | 3.29868 V | 1.7992 V |
| 标称输出电压 | 2.5 V | 1.25 V | 2.048 V | 4.096 V | 3 V | 5 V | 5 V | 4.096 V | 3.3 V | 1.8 V |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | LSSOP | LSSOP | LSSOP | LSSOP | LSSOP | LSSOP | LSSOP | LSSOP | LSSOP | LSSOP |
| 封装等效代码 | TSOP6,.11,37 | TSOP6,.11,37 | TSOP6,.11,37 | TSOP6,.11,37 | TSOP6,.11,37 | TSOP6,.11,37 | TSOP6,.11,37 | TSOP6,.11,37 | TSOP6,.11,37 | TSOP6,.11,37 |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| 峰值回流温度(摄氏度) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 1.45 mm | 1.45 mm | 1.45 mm | 1.45 mm | 1.45 mm | 1.45 mm | 1.45 mm | 1.45 mm | 1.45 mm | 1.45 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 2.8 V | 2.7 V | 2.7 V | 4.3 V | 3.2 V | 5.2 V | 5.2 V | 4.3 V | 3.5 V | 2.7 V |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| 技术 | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| 最大电压温度系数 | 8 ppm/°C | 8 ppm/°C | 6 ppm/°C | 6 ppm/°C | 8 ppm/°C | 8 ppm/°C | 8 ppm/°C | 6 ppm/°C | 6 ppm/°C | 6 ppm/°C |
| 温度等级 | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| 端子形式 | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| 端子节距 | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm |
| 端子位置 | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| 微调/可调输出 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| 最大电压容差 | 0.08% | 0.08% | 0.04% | 0.04% | 0.08% | 0.08% | 0.08% | 0.04% | 0.04% | 0.04% |
| 宽度 | 1.625 mm | 1.625 mm | 1.625 mm | 1.625 mm | 1.625 mm | 1.625 mm | 1.625 mm | 1.625 mm | 1.625 mm | 1.625 mm |
| 厂商名称 | Maxim(美信半导体) | Maxim(美信半导体) | Maxim(美信半导体) | Maxim(美信半导体) | - | Maxim(美信半导体) | - | Maxim(美信半导体) | - | - |
| Factory Lead Time | 6 weeks | 6 weeks | 6 weeks | - | 6 weeks | 6 weeks | - | 6 weeks | - | - |
| 最大输出电流 | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A | - | 0.01 A | 0.01 A | - |
| 最大供电电流 (Isup) | 0.3 mA | 0.26 mA | 0.26 mA | 0.35 mA | 0.3 mA | 0.33 mA | - | 0.35 mA | 0.33 mA | - |
| 标称供电电压 (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | - | 5 V | 5 V | 5 V |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved