10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7
10 A 开关稳压器, 580 kHz 开关 最大频率, PSSO7
| 参数名称 | 属性值 |
| 额定输入电压 | 5 V |
| 功能数量 | 1 |
| 端子数量 | 7 |
| 最小工作温度 | 0.0 Cel |
| 最大工作温度 | 70 Cel |
| 额定输出电压 | 1.24 V |
| 加工封装描述 | PLASTIC, D2PAK-7 |
| each_compli | Yes |
| 状态 | Active |
| 模拟IC其它类型 | SWITCHING REGULATOR |
| 控制模式 | CURRENT-MODE |
| 控制技术 | PULSE WIDTH MODULATION |
| 最小输入电压 | 2.7 V |
| 最大输入电压 | 25 V |
| jesd_30_code | R-PSSO-G7 |
| jesd_609_code | e0 |
| moisture_sensitivity_level | 1 |
| 最大输出电流 | 10 A |
| 包装材料 | PLASTIC/EPOXY |
| ckage_code | TO-263 |
| ckage_equivalence_code | SMSIP7H,.55,50TB |
| 包装形状 | RECTANGULAR |
| 包装尺寸 | SMALL OUTLINE |
| eak_reflow_temperature__cel_ | 235 |
| qualification_status | COMMERCIAL |
| seated_height_max | 4.88 mm |
| sub_category | Switching Regulator or Controllers |
| supply_current_max__isup_ | 6 mA |
| 表面贴装 | YES |
| 交换机配置 | BOOST |
| 最大开关频率 | 580 kHz |
| 工艺 | BIPOLAR |
| 温度等级 | COMMERCIAL |
| 端子涂层 | TIN LEAD |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子间距 | 1.27 mm |
| 端子位置 | SINGLE |
| ime_peak_reflow_temperature_max__s_ | 20 |
| length | 10.22 mm |
| width | 8.89 mm |

| LT1370HV | LT1370IT7 | LT1370IR | LT1370HVIT7 | LT1370HVCT7 | LT1370HVIR | LT1370HVCR | LT1370CR | LT1370CT7 | LT1370 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | 10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7 | 10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7 | 10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7 | 10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7 | 10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7 | 10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7 | 10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7 | 10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7 | 10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7 | 10 A SWITCHING REGULATOR, 580 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7 |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子数量 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| 控制模式 | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE |
| 控制技术 | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| 最小输入电压 | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V |
| 最大输入电压 | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V |
| 最大输出电流 | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A |
| 表面贴装 | YES | NO | YES | NO | NO | YES | YES | YES | NO | YES |
| 温度等级 | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| 端子形式 | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| 端子位置 | SINGLE | ZIG-ZAG | SINGLE | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG | SINGLE | SINGLE | SINGLE | ZIG-ZAG | SINGLE |
| Brand Name | - | Linear Technology | Linear Technology | Linear Technology | Linear Technology | Linear Technology | Linear Technology | Linear Technology | Linear Technology | - |
| 是否Rohs认证 | - | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | - |
| 厂商名称 | - | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | - |
| 零件包装代码 | - | TO-220 | D2PAK | TO-220 | TO-220 | D2PAK | D2PAK | D2PAK | TO-220 | - |
| 包装说明 | - | TO-220, ZIP7,.15,.2TB | TO-263, SMSIP7H,.55,50TB | TO-220, ZIP7,.15,.2TB | TO-220, ZIP7,.15,.2TB | TO-263, SMSIP7H,.55,50TB | TO-263, SMSIP7H,.55,50TB | TO-263, SMSIP7H,.55,50TB | TO-220, ZIP7,.15,.2TB | - |
| 针数 | - | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | - |
| 制造商包装代码 | - | T7 | R | T7 | T7 | R | R | R | T7 | - |
| Reach Compliance Code | - | _compli | _compli | _compli | _compli | _compli | _compli | _compli | not_compliant | - |
| ECCN代码 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - |
| 模拟集成电路 - 其他类型 | - | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | - |
| 标称输入电压 | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - |
| JESD-30 代码 | - | R-PZFM-T7 | R-PSSO-G7 | R-PZFM-T7 | R-PZFM-T7 | R-PSSO-G7 | R-PSSO-G7 | R-PSSO-G7 | R-PZFM-T7 | - |
| JESD-609代码 | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | - |
| 湿度敏感等级 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| 最高工作温度 | - | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | - |
| 标称输出电压 | - | 1.245 V | 1.245 V | 1.245 V | 1.245 V | 1.245 V | 1.245 V | 1.245 V | 1.245 V | - |
| 封装主体材料 | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - |
| 封装代码 | - | TO-220 | TO-263 | TO-220 | TO-220 | TO-263 | TO-263 | TO-263 | TO-220 | - |
| 封装等效代码 | - | ZIP7,.15,.2TB | SMSIP7H,.55,50TB | ZIP7,.15,.2TB | ZIP7,.15,.2TB | SMSIP7H,.55,50TB | SMSIP7H,.55,50TB | SMSIP7H,.55,50TB | ZIP7,.15,.2TB | - |
| 封装形状 | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| 封装形式 | - | FLANGE MOUNT | SMALL OUTLINE | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLANGE MOUNT | - |
| 峰值回流温度(摄氏度) | - | NOT SPECIFIED | 235 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 235 | 235 | 235 | NOT SPECIFIED | - |
| 认证状态 | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - |
| 最大供电电流 (Isup) | - | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | - |
| 切换器配置 | - | BOOST | BOOST | BOOST | BOOST | BOOST | BOOST | BOOST | BOOST | - |
| 最大切换频率 | - | 580 kHz | 580 kHz | 580 kHz | 580 kHz | 580 kHz | 580 kHz | 580 kHz | 580 kHz | - |
| 技术 | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | - |
| 端子面层 | - | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrie | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrie | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrie | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrie | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrie | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrie | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrie | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier | - |
| 端子节距 | - | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | - |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | - | NOT SPECIFIED | 20 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 20 | 20 | 20 | NOT SPECIFIED | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved