conn rcpt 2pos 11.18mm pcb sldr
| 参数名称 | 属性值 |
| Datasheets | |
| 556881 | |
| Product Photos | |
| 556881-2 | |
| RoHS Informati | |
| 556881-2 Statement of Compliance | |
| RoHS 2 Stateme | |
| 3D Model | |
| 556881-2.pdf | |
| Standard Package | 100 |
| Category | Connectors, Interconnects |
| Family | Blade Type Power Connectors |
| 系列 Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Female Blade Sockets |
| 位置数量 Number of Positions | 2 |
| 节距 Pitch | 0.440" (11.18mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| 排数 Number of Rows | 1 |
| Terminati | Solde |
| Features | Board Guide |
| Col | Black |
| Fastening Type | Locking Ram |
| 触点材料 Contact Material | Coppe |
| Contact Finish | Ti |
| Contact Finish Thickness | 100µin (2.54µm) |
| 电压额定值 Voltage Rating | 600V |
| 电流额定值 Current Rating | 35A |
| Material - Insulati | Polyphthalamide (PPA) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C |
| Mating Products | 556879-2-ND - CONN HSG PLUG 2POS 11.18MM BLACK556137-2-ND - CONN HOUSING 1POS BLACK556879-2-ND - CONN HSG PLUG 2POS 11.18MM BLACK |
| Other Names | 556881-2-NDA113980 |
| 556881-2 | 556881-6 | 556881-3 | 556881-5 | 556881-7 | 556881-8 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | conn rcpt 2pos 11.18mm pcb sldr | conn rcpt 6pos 11.18mm pcb sldr | conn rcpt 3pos 11.18mm pcb sldr | conn rcpt 5pos 11.18mm pcb sldr | conn rcpt 7pos 11.18mm pcb sldr | conn rcpt 8pos 11.18mm pcb sldr |
| Standard Package | 100 | 100 | 500 | 100 | 100 | 100 |
| Category | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects |
| Family | Blade Type Power Connectors | Blade Type Power Connectors | Blade Type Power Connectors | Blade Type Power Connectors | Blade Type Power Connectors | Blade Type Power Connectors |
| 系列 Packaging |
Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Female Blade Sockets | Receptacle, Female Blade Sockets | Receptacle, Female Blade Sockets | Receptacle, Female Blade Sockets | Receptacle, Female Blade Sockets | Receptacle, Female Blade Sockets |
| 位置数量 Number of Positions |
2 | 6 | 3 | 5 | 7 | 8 |
| 节距 Pitch |
0.440" (11.18mm) | 0.440" (11.18mm) | 0.440" (11.18mm) | 0.440" (11.18mm) | 0.440" (11.18mm) | 0.440" (11.18mm) |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| 排数 Number of Rows |
1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Terminati | Solde | Solde | Solde | Solde | Solde | Solde |
| Features | Board Guide | Board Guide | Board Guide | Board Guide | Board Guide | Board Guide |
| Col | Black | Black | Black | Black | Black | Black |
| Fastening Type | Locking Ram | Locking Ram | Locking Ram | Locking Ram | Locking Ram | Locking Ram |
| 触点材料 Contact Material |
Coppe | Coppe | Coppe | Coppe | Coppe | Coppe |
| Contact Finish | Ti | Ti | Ti | Ti | Ti | Ti |
| Contact Finish Thickness | 100µin (2.54µm) | 100µin (2.54µm) | 100µin (2.54µm) | 100µin (2.54µm) | 100µin (2.54µm) | 100µin (2.54µm) |
| 电压额定值 Voltage Rating |
600V | 600V | 600V | 600V | 600V | 600V |
| 电流额定值 Current Rating |
35A | 35A | 35A | 35A | 35A | 35A |
| Material - Insulati | Polyphthalamide (PPA) | Polyphthalamide (PPA) | Polyphthalamide (PPA) | Polyphthalamide (PPA) | Polyphthalamide (PPA) | Polyphthalamide (PPA) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C | 0°C ~ 105°C | 0°C ~ 105°C | 0°C ~ 105°C | 0°C ~ 105°C | 0°C ~ 105°C |
| Mating Products | 556879-2-ND - CONN HSG PLUG 2POS 11.18MM BLACK556137-2-ND - CONN HOUSING 1POS BLACK556879-2-ND - CONN HSG PLUG 2POS 11.18MM BLACK | A107444-ND - CONN HSG PLUG 6POS 11.18MM BLACK556137-6-ND - CONN HOUSING 1POS BLUEA107444-ND - CONN HSG PLUG 6POS 11.18MM BLACK | 556879-3-ND - CONN HSG PLUG 3POS 11.18MM BLACK556879-3-ND - CONN HSG PLUG 3POS 11.18MM BLACK556137-3-ND - CONN HOUSING 1POS GREEN | A113977-ND - CONN HSG PLUG 5POS 11.18MM BLACKA113977-ND - CONN HSG PLUG 5POS 11.18MM BLACK | A113978-ND - CONN HSG PLUG 7POS 11.18MM BLACKA113978-ND - CONN HSG PLUG 7POS 11.18MM BLACK | A113979-ND - CONN HSG PLUG 8POS 11.18MM BLACK556137-8-ND - CONN HOUSING 1POS GRAYA113979-ND - CONN HSG PLUG 8POS 11.18MM BLACK |
| Other Names | 556881-2-NDA113980 | 556881-6-NDA113984 | 556881-3-ND5568813A113981 | 556881-5-ND5568815A113983 | 556881-7-NDA113985 | 556881-8-NDA113986 |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved