
conn ffc/fpc 0.5mm 32pos smd
| 参数名称 | 属性值 |
| Datasheets | |
| IL-FPR-xxS-VF-N1 Drawing | |
| IL-FPR Series Datashee | |
| PCN Obsolescence/ EOL | |
| Multiple Devices 11/Apr/2014 | |
| Standard Package | 50 |
| Category | Connectors, Interconnects |
| Family | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors |
| 系列 Packaging | Tray |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mou |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical, 1 Sided |
| 位置数量 Number of Positions | 32 |
| 节距 Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Terminati | Solde |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.154" (3.90mm) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Tapered |
| 触点材料 Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| 外壳材料 Housing Material | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
| Actuator Material | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| 电压额定值 Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| 电流额定值 Current Rating | 0.5A per Contac |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved