conn fpc/ffc 4pos .5mm R/A smd
| 参数名称 | 属性值 |
| Datasheets | |
| 59453-0x1110EALF | |
| PCN Obsolescence/ EOL | |
| 59453 Series 06/Oct/2010 | |
| PCN Assembly/Origi | |
| 59453-xx2110ExHLF Series 15/Sept/2010 | |
| Standard Package | 5,000 |
| Category | Connectors, Interconnects |
| Family | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors |
| 系列 Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| 位置数量 Number of Positions | 4 |
| 节距 Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Terminati | Solde |
| FFC, FCB Thickness | 0.20mm |
| Height Above Board | 0.036" (0.90mm) |
| Locking Feature | Flip Lock, Backlock |
| Cable End Type | Notched |
| 触点材料 Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| 外壳材料 Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | Thermoplastic |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| 电压额定值 Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| 电流额定值 Current Rating | 0.4A |
| 59453-041110EALF | 59453-051110EALF | 59453-061110EALF | 59453-081110EALF | |
|---|---|---|---|---|
| 描述 | conn fpc/ffc 4pos .5mm R/A smd | conn fpc/ffc 5pos .5mm R/A smd | conn fpc/ffc 6pos .5mm R/A smd | conn fpc/ffc 8pos .5mm R/A smd |
| Standard Package | 5,000 | 5,000 | 5,000 | 5,000 |
| Category | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects | Connectors, Interconnects |
| Family | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors |
| 系列 Packaging |
Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Flat Flex Type | FPC | FPC | FPC | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | Surface Mount, Right Angle | Surface Mount, Right Angle | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom | Contacts, Bottom | Contacts, Bottom | Contacts, Bottom |
| 位置数量 Number of Positions |
4 | 5 | 6 | 8 |
| 节距 Pitch |
0.020" (0.50mm) | 0.020" (0.50mm) | 0.020" (0.50mm) | 0.020" (0.50mm) |
| Terminati | Solde | Solde | Solde | Solde |
| FFC, FCB Thickness | 0.20mm | 0.20mm | 0.20mm | 0.20mm |
| Height Above Board | 0.036" (0.90mm) | 0.036" (0.90mm) | 0.036" (0.90mm) | 0.036" (0.90mm) |
| Locking Feature | Flip Lock, Backlock | Flip Lock, Backlock | Flip Lock, Backlock | Flip Lock, Backlock |
| Cable End Type | Notched | Notched | Notched | Notched |
| 触点材料 Contact Material |
Copper Alloy | Copper Alloy | Copper Alloy | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold | Gold | Gold | Gold |
| 外壳材料 Housing Material |
Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic |
| Actuator Material | Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| 电压额定值 Voltage Rating |
50V | 50V | 50V | 50V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | -55°C ~ 85°C | -55°C ~ 85°C | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 |
| 电流额定值 Current Rating |
0.4A | 0.4A | 0.4A | 0.4A |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved