Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 6V, 5% +Tol, 5% -Tol, 180uF, Through Hole Mount, AXIAL LEADED
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 含铅 |
| 是否Rohs认证 | 不符合 |
| Objectid | 1926643917 |
| 包装说明 | , |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| Samacsys Description | T262 CSR21, Tantalum, MnO2 Tantalum, Military/High Reliability, 180 uF, 5%, 6 VDC, 125°C, -55°C, 10 % , 60 mOhms, 5500 nA, 7.34mm, 17.42mm, 38.1mm, 0.64mm, 20 |
| Samacsys Manufacturer | KEMET |
| Samacsys Modified On | 2022-09-09 20:50:27 |
| YTEOL | 5.95 |
| 其他特性 | DELTA FACTOR IS MEASURED AT 1KHZ, ESR IS MEASURED AT 100 KHZ, RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 40KHZ |
| 电容 | 180 µF |
| 电容器类型 | TANTALUM CAPACITOR |
| 直径 | 7.34 mm |
| 介电材料 | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| ESR | 60 mΩ |
| JESD-609代码 | e0 |
| 漏电流 | 0.0055 mA |
| 长度 | 17.42 mm |
| 安装特点 | THROUGH HOLE MOUNT |
| 负容差 | 5% |
| 端子数量 | 2 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 封装形状 | TUBULAR PACKAGE |
| 封装形式 | Axial |
| 包装方法 | TRAY |
| 极性 | POLARIZED |
| 正容差 | 5% |
| 额定(直流)电压(URdc) | 6 V |
| 参考标准 | MIL-PRF-39003 |
| 纹波电流 | 3400 mA |
| 表面贴装 | NO |
| Delta切线 | 0.1 |
| 端子面层 | TIN LEAD |
| 端子形状 | WIRE |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved