res chas mnt 240 ohm 5% 150w
| 参数名称 | 属性值 |
| Datasheets | |
| 1630012 Drawing | |
| HS Series | |
| Product Photos | |
| 1630012-2 | |
| RoHS Informati | |
| 1-1630012-6 Statement of Compliance | |
| RoHS 2 Stateme | |
| Standard Package | 20 |
| Category | Resistors |
| Family | Chassis Mount Resistors |
| 系列 Packaging | Tray |
| Resistance (Ohms) | 240 |
| 容差 Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 150W |
| Compositi | Wirewound |
| Temperature Coefficie | ±30ppm/°C |
| Coating, Housing Type | Aluminum |
| Mounting Feature | Flanges |
| Size / Dimensi | 3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm) |
| Heigh | 1.024" (26.00mm) |
| 引线类型 Lead Style | Solder Lugs |
| 封装 / 箱体 Package / Case | Axial, Box |
| Other Names | HSC150240RJ |

| 1-1630012-6 | 1-1630012-5 | 1-1630012-0 | |
|---|---|---|---|
| 描述 | res chas mnt 240 ohm 5% 150w | res chas mnt 18k ohm 5% 150w | res chas mnt 3.3K ohm 5% 150w |
| Standard Package | 20 | 20 | 20 |
| Category | Resistors | Resistors | Resistors |
| Family | Chassis Mount Resistors | Chassis Mount Resistors | Chassis Mount Resistors |
| 系列 Packaging |
Tray | Tray | Tray |
| Resistance (Ohms) | 240 | 18k | 3.3k |
| 容差 Tolerance |
±5% | ±5% | ±5% |
| Power (Watts) | 150W | 150W | 150W |
| Compositi | Wirewound | Wirewound | Wirewound |
| Temperature Coefficie | ±30ppm/°C | ±30ppm/°C | ±30ppm/°C |
| Coating, Housing Type | Aluminum | Aluminum | Aluminum |
| Mounting Feature | Flanges | Flanges | Flanges |
| Size / Dimensi | 3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm) | 3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm) | 3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm) |
| Heigh | 1.024" (26.00mm) | 1.024" (26.00mm) | 1.024" (26.00mm) |
| 引线类型 Lead Style |
Solder Lugs | Solder Lugs | Solder Lugs |
| 封装 / 箱体 Package / Case |
Axial, Box | Axial, Box | Axial, Box |
| Other Names | HSC150240RJ | HSC15018KJ | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved