Board Connector, 36 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator,
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 主体宽度 | 0.098 inch |
| 主体深度 | 0.089 inch |
| 主体长度 | 0.728 inch |
| 连接器类型 | BOARD CONNECTOR |
| 联系完成配合 | GOLD FLASH |
| 联系完成终止 | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrie |
| 触点性别 | FEMALE |
| 触点材料 | PHOSPHOR BRONZE |
| 触点模式 | RECTANGULAR |
| 触点电阻 | 40 mΩ |
| 触点样式 | SQ PIN-SKT |
| 介电耐压 | 200VAC V |
| 耐用性 | 100 Cycles |
| 最大插入力 | 1.0008 N |
| 绝缘电阻 | 500000000 Ω |
| 绝缘体颜色 | BLACK |
| 绝缘体材料 | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) |
| JESD-609代码 | e4 |
| 制造商序列号 | BC085 |
| 插接触点节距 | 0.039 inch |
| 安装选项1 | LOCKING |
| 安装方式 | STRAIGHT |
| 安装类型 | BOARD |
| 连接器数 | ONE |
| PCB行数 | 2 |
| 装载的行数 | 2 |
| 最高工作温度 | 105 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| PCB接触模式 | RECTANGULAR |
| PCB触点行间距 | 3.048 mm |
| 电镀厚度 | FLASH inch |
| 极化密钥 | POLARIZED HOUSING |
| 额定电流(信号) | 0.5 A |
| 参考标准 | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL |
| 端子节距 | 0.9906 mm |
| 端接类型 | SURFACE MOUNT |
| 触点总数 | 36 |
| 撤离力-最小值 | .1112 N |
| Base Number Matches | 1 |

| BC085-36-A-0390-L-E | BC085-36-A-0390-L-F | BC085-36-A-0390-L-C | BC085-06-A-0390-L-D | BC085-28-A-0390-L-B | BC085-28-A-0390-L-E | BC085-28-A-0390-L-F | BC085-28-C-0390-L-C | BC085-28-C-0390-L-E | BC085-12-C-0390-L-D | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Board Connector, 36 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 36 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 36 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, Plug, | Board Connector, 6 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, Plug, | Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 12 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, Plug, |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| Reach Compliance Code | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compli |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 主体宽度 | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch |
| 主体深度 | 0.089 inch | 0.089 inch | 0.089 inch | 0.089 inch | 0.089 inch | 0.089 inch | 0.089 inch | 0.089 inch | 0.089 inch | 0.089 inch |
| 主体长度 | 0.728 inch | 0.728 inch | 0.728 inch | 0.138 inch | 0.571 inch | 0.571 inch | 0.571 inch | 0.571 inch | 0.571 inch | 0.256 inch |
| 连接器类型 | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| 联系完成配合 | GOLD FLASH | GOLD FLASH | GOLD FLASH | GOLD FLASH | GOLD FLASH | GOLD FLASH | GOLD FLASH | TIN | TIN | TIN |
| 联系完成终止 | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrie | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie |
| 触点性别 | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| 触点材料 | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| 触点模式 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 触点电阻 | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ |
| 触点样式 | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| 介电耐压 | 200VAC V | 200VAC V | 200VAC V | 200VAC V | 200VAC V | 200VAC V | 200VAC V | 200VAC V | 200VAC V | 200VAC V |
| 耐用性 | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles |
| 最大插入力 | 1.0008 N | 1.0008 N | 1.0008 N | 1.0008 N | 1.0008 N | 1.0008 N | 1.0008 N | 1.0008 N | 1.0008 N | 1.0008 N |
| 绝缘电阻 | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω |
| 绝缘体颜色 | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| 绝缘体材料 | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) |
| JESD-609代码 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e3 | e3 | e3 |
| 制造商序列号 | BC085 | BC085 | BC085 | BC085 | BC085 | BC085 | BC085 | BC085 | BC085 | BC085 |
| 插接触点节距 | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch | 0.039 inch |
| 安装选项1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| 安装方式 | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| 安装类型 | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| 连接器数 | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB行数 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 装载的行数 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 最高工作温度 | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB接触模式 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB触点行间距 | 3.048 mm | 3.048 mm | 3.048 mm | 3.048 mm | 3.048 mm | 3.048 mm | 3.048 mm | 3.048 mm | 3.048 mm | 3.048 mm |
| 极化密钥 | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| 额定电流(信号) | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| 参考标准 | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| 端子节距 | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm | 0.9906 mm |
| 端接类型 | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| 触点总数 | 36 | 36 | 36 | 6 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 12 |
| 撤离力-最小值 | .1112 N | .1112 N | .1112 N | .1112 N | .1112 N | .1112 N | .1112 N | .1112 N | .1112 N | .1112 N |
| 电镀厚度 | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | - | - | - |
| 厂商名称 | - | - | - | Global Connector Technology | Global Connector Technology | Global Connector Technology | Global Connector Technology | Global Connector Technology | Global Connector Technology | Global Connector Technology |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved