72-W +/- 12-V, Dual Complementary-Output DC/DC Converter
| 参数名称 | 属性值 |
| Brand Name | Texas Instruments |
| 是否Rohs认证 | 不符合 |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) |
| 零件包装代码 | DIP |
| 包装说明 | , |
| 针数 | 8 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN代码 | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| 其他特性 | ADDITIONAL -12V OUTPUT AVAILABLE |
| 模拟集成电路 - 其他类型 | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| 最大输入电压 | 75 V |
| 最小输入电压 | 36 V |
| 标称输入电压 | 48 V |
| JESD-30 代码 | R-XDMA-X8 |
| JESD-609代码 | e0 |
| 最大负载调整率 | 1% |
| 湿度敏感等级 | 1 |
| 功能数量 | 1 |
| 输出次数 | 2 |
| 端子数量 | 8 |
| 最大输出电压 | 13.4 V |
| 最小输出电压 | 6.5 V |
| 标称输出电压 | 12 V |
| 封装主体材料 | UNSPECIFIED |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 235; 260 |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 表面贴装 | NO |
| 技术 | HYBRID |
| 端子面层 | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| 端子形式 | UNSPECIFIED |
| 端子位置 | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED |
| 最大总功率输出 | 72 W |
| 微调/可调输出 | YES |
| PTB48510BAS | PTB48510BAH | PTB48510BAZ | PTB48510CAH | PTB48510CAZ | PTB48511AAH | PTB48511AAS | PTB48511BAH | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | 72-W +/- 12-V, Dual Complementary-Output DC/DC Converter | Isolated DC/DC Converters 72W+/-12V Dual Comp Outp DC/DC Converter | Isolated DC/DC Converters 72W+/-12V Dual Comp Outp DC/DC Converter | 66-W +/- 15-V, Dual Complementary-Output DC/DC Converter | 66-W +/- 15-V, Dual Complementary-Output DC/DC Converter | 65-W +/- 5-V, Dual Complementary-Output DC/DC Converter with OVP | Isolated DC/DC Converters 65W+/- 5V Dual Comp Outp DC/DC Converter | Isolated DC/DC Converters 72W+/-12V Dual Comp Outp DC/DC Converter |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| 是否Rohs认证 | 不符合 | 符合 | 符合 | 不符合 | 符合 | 符合 | 不符合 | 符合 |
| 零件包装代码 | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| 针数 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | _compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 其他特性 | ADDITIONAL -12V OUTPUT AVAILABLE | ADDITIONAL -12V OUTPUT AVAILABLE | ADDITIONAL -12V OUTPUT AVAILABLE | ADDITIONAL -15V OUTPUT AVAILABLE | ADDITIONAL -15V OUTPUT AVAILABLE | ADDITIONAL -5V OUTPUT AVAILABLE | ADDITIONAL -5V OUTPUT AVAILABLE | ADDITIONAL -12V OUTPUT AVAILABLE |
| 模拟集成电路 - 其他类型 | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| 最大输入电压 | 75 V | 75 V | 75 V | 75 V | 75 V | 75 V | 75 V | 75 V |
| 最小输入电压 | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V |
| 标称输入电压 | 48 V | 48 V | 48 V | 48 V | 48 V | 48 V | 48 V | 48 V |
| JESD-30 代码 | R-XDMA-X8 | R-XDMA-P8 | R-XDMA-X8 | R-XDMA-P8 | R-XDMA-X8 | R-XDMA-P8 | R-XDMA-X8 | R-XDMA-P8 |
| JESD-609代码 | e0 | e3 | e1 | e3 | e1 | e3 | e0 | e3 |
| 最大负载调整率 | 1% | 1% | 1% | 1% | 1% | 0.4% | 0.4% | 1% |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 输出次数 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 端子数量 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| 最大输出电压 | 13.4 V | 13.4 V | 13.4 V | 16.7 V | 16.7 V | 5.5 V | 5.5 V | 13.4 V |
| 最小输出电压 | 6.5 V | 6.5 V | 6.5 V | 7.2 V | 7.2 V | 3.5 V | 3.5 V | 6.5 V |
| 标称输出电压 | 12 V | 12 V | 12 V | 15 V | 15 V | 5 V | 5 V | 12 V |
| 封装主体材料 | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 封装形式 | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 235; 260 | NOT SPECIFIED | 260 | NOT SPECIFIED | 260 | NOT SPECIFIED | 235; 260 | NOT SPECIFIED |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| 表面贴装 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| 技术 | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID |
| 端子面层 | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN | TIN SILVER COPPER | Matte Tin (Sn) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin (Sn) | TIN LEAD | Tin (Sn) |
| 端子形式 | UNSPECIFIED | PIN/PEG | UNSPECIFIED | PIN/PEG | UNSPECIFIED | PIN/PEG | UNSPECIFIED | PIN/PEG |
| 端子位置 | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| 最大总功率输出 | 72 W | 72 W | 72 W | 66 W | 66 W | 65 W | 65 W | 72 W |
| 微调/可调输出 | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) | - | - | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | - | Texas Instruments(德州仪器) |
| Factory Lead Time | 1 week | 12 weeks | - | 1 week | 1 week | - | - | 1 week |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved