CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPHENYLENE SULPHIDE, 16V, 0.018uF, SURFACE MOUNT, 1206, CHIP
| 参数名称 | 属性值 |
| 厂商名称 | Nichicon(尼吉康) |
| 包装说明 | CHIP |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 电容 | 0.018 µF |
| 电容器类型 | FILM CAPACITOR |
| 介电材料 | POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| JESD-609代码 | e0 |
| 安装特点 | SURFACE MOUNT |
| 负容差 | 2% |
| 端子数量 | 2 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 封装形状 | RECTANGULAR PACKAGE |
| 包装方法 | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH |
| 正容差 | 2% |
| 额定(AC)电压(URac) | 12 V |
| 额定(直流)电压(URdc) | 16 V |
| 尺寸代码 | 1206 |
| 表面贴装 | YES |
| 端子面层 | TIN LEAD |
| 端子形状 | WRAPAROUND |
| Base Number Matches | 1 |

| NSPC183G16TRB4X | NSPC823J16TRC7X | NSPC823G16TRC7X | NSPC104G16TRC7X | NSPC104J16TRC7X | NSPC333G50TRC7X | NSPC683J16TRC6X | NSPC683G16TRC6X | NSPC332J16TRA3X | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPHENYLENE SULPHIDE, 16V, 0.018uF, SURFACE MOUNT, 1206, CHIP | CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPHENYLENE SULPHIDE, 16V, 0.082uF, SURFACE MOUNT, 1210, CHIP | CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPHENYLENE SULPHIDE, 16V, 0.082uF, SURFACE MOUNT, 1210, CHIP | CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPHENYLENE SULPHIDE, 16V, 0.1uF, SURFACE MOUNT, 1210, CHIP | CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPHENYLENE SULPHIDE, 16V, 0.1uF, SURFACE MOUNT, 1210, CHIP | CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPHENYLENE SULPHIDE, 50V, 0.033uF, SURFACE MOUNT, 1210, CHIP | CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPHENYLENE SULPHIDE, 16V, 0.068uF, SURFACE MOUNT, 1210, CHIP | CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPHENYLENE SULPHIDE, 16V, 0.068uF, SURFACE MOUNT, 1210, CHIP | CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPHENYLENE SULPHIDE, 16V, 0.0033uF, SURFACE MOUNT, 0805, CHIP |
| 包装说明 | CHIP | CHIP | CHIP | , 1210 | , 1210 | , 1210 | , 1210 | , 1210 | , 0805 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 电容 | 0.018 µF | 0.082 µF | 0.082 µF | 0.1 µF | 0.1 µF | 0.033 µF | 0.068 µF | 0.068 µF | 0.0033 µF |
| 电容器类型 | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR |
| 介电材料 | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE | POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| JESD-609代码 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| 安装特点 | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| 负容差 | 2% | 5% | 2% | 2% | 5% | 2% | 5% | 2% | 5% |
| 端子数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 最高工作温度 | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| 封装形状 | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| 包装方法 | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH |
| 正容差 | 2% | 5% | 2% | 2% | 5% | 2% | 5% | 2% | 5% |
| 额定(直流)电压(URdc) | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 50 V | 16 V | 16 V | 16 V |
| 尺寸代码 | 1206 | 1210 | 1210 | 1210 | 1210 | 1210 | 1210 | 1210 | 0805 |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| 端子面层 | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| 端子形状 | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| 其他特性 | - | RATED AC VOLTAGE: 12V | RATED AC VOLTAGE: 12V | RATED AC VOLTAGE: 12V | RATED AC VOLTAGE: 12V | RATED AC VOLTAGE: 40V | - | - | - |
| 制造商序列号 | - | NSPC(X) | NSPC(X) | NSPC(X) | NSPC(X) | NSPC(X) | - | - | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved