Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | Meritek Electronics |
| 包装说明 | CHIP, ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 电容 | 0.000018 µF |
| 电容器类型 | CERAMIC CAPACITOR |
| 介电材料 | CERAMIC |
| 安装特点 | SURFACE MOUNT |
| 多层 | Yes |
| 负容差 | 5% |
| 端子数量 | 2 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 封装形状 | RECTANGULAR PACKAGE |
| 正容差 | 5% |
| 额定(直流)电压(URdc) | 50 V |
| 尺寸代码 | 0603 |
| 表面贴装 | YES |
| 温度特性代码 | C0G |
| 温度系数 | -/+30ppm/Cel ppm/°C |
| 端子形状 | WRAPAROUND |
| Base Number Matches | 1 |

| 器件名 | 厂商 | 描述 |
|---|---|---|
| C0603C0G500-180JNE | VENKEL LTD | Ceramic Capacitor, Ceramic |
| C0603C0G500-180JNP | VENKEL LTD | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP |
| C0603HQN500-186JNE | VENKEL LTD | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| C0603HQN500-186JNP | VENKEL LTD | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| CM105CG180J50AH | Kyocera(京瓷) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP |
| CM105CG180J50AT | Kyocera(京瓷) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP |
| NMC0603NPO180J50TRPLP3KF | Nichicon(尼吉康) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| NMC0603NPO180J50TRPLPF | Nichicon(尼吉康) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| VJ0603A180JFAAO34 | Vishay(威世) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP |
| VJ0603A180JFAAR | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50 V, C0G, 0.000018 uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| VJ0603A180JFAAT | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50 V, C0G, 0.000018 uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| VJ0603A180JNAAB | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50 V, C0G, 0.000018 uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT |
| VJ0603A180JXAAG | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50 V, C0G, 0.000018 uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP |
| VJ0603A180JXAAR | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50 V, C0G, 0.000018 uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| VJ0603A180JXAAT | Vishay(威世) | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT |
| VJ0603A180JXAPW1BC | Vishay(威世) | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0603 18pF 50volts C0G 5% |
| VJ0603Q180HXACW1BC | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50 V, C0G, 0.000018 uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP,ROHS COMPLIANT |
| VJ0603Q180HXAPW1BC | Vishay(威世) | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50 V, C0G, 0.000018 uF, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP,ROHS COMPLIANT |
| VJ0603Q180JXACW1BC | Vishay(威世) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| VJ0603Q180JXAPW1BC | Vishay(威世) | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved