Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.62ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, LEAD FREE
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | YAGEO(国巨) |
| 包装说明 | , 0603 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 其他特性 | LASER TRIMMABLE |
| JESD-609代码 | e3 |
| 制造商序列号 | RC |
| 安装特点 | SURFACE MOUNT |
| 端子数量 | 2 |
| 最高工作温度 | 155 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 封装形状 | RECTANGULAR PACKAGE |
| 包装方法 | TR, PAPER, 13 INCH |
| 额定功率耗散 (P) | 0.1 W |
| 额定温度 | 70 °C |
| 电阻 | 1.62 Ω |
| 电阻器类型 | FIXED RESISTOR |
| 尺寸代码 | 0603 |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | METAL GLAZE/THICK FILM |
| 温度系数 | 200 ppm/°C |
| 端子面层 | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie |
| 端子形状 | WRAPAROUND |
| 容差 | 1% |
| 工作电压 | 50 V |
| Base Number Matches | 1 |

| 器件名 | 厂商 | 描述 |
|---|---|---|
| RC0603FR-071.65RL | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.65ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| RC0603FR-071.69RL | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.69ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| RC0603FR-071.6RL | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.6ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT |
| RC0603FRG071R6 | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.6ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP |
| RC0603FRG071R62L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.62ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, LEAD FREE |
| RC0603FRG071R65L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.65ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, LEAD FREE |
| RC0603FRG071R69 | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.69ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP |
| RC0603FRG071R69L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.69ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, LEAD FREE |
| RC0603FRG071R6L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.6ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, LEAD FREE |
| RC0603FRG1.65R | YAGEO(国巨) | RESISTOR, METAL GLAZE/THICK FILM, 0.1W, 1%, 200ppm, 1.65ohm, SURFACE MOUNT, 0603, CHIP |
| RC0603FRG101R62L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.62ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP |
| RC0603FRG101R65 | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.65ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP |
| RC0603FRG101R65L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.65ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP |
| RC0603FRG101R69L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.69ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP |
| RC0603FRG101R6L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.6ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP |
| RC0603FRG131R6 | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.6ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP |
| RC0603FRG131R65 | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.65ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP |
| RC0603FRG131R65L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.65ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, LEAD FREE |
| RC0603FRG131R69L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.69ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, LEAD FREE |
| RC0603FRG131R6L | YAGEO(国巨) | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1.6ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, LEAD FREE |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved