Op Amp Dual Precision Amplifier ±18V/36V 8-Pin SOIC N T/R
| 参数名称 | 属性值 |
| 欧盟限制某些有害物质的使用 | Compliant |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Part Status | Active |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| 类型 Type | Precision Amplifier |
| Manufacturer Type | Precision Amplifier |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Process Technology | Bipolar |
| Maximum Input Offset Voltage (mV) | 0.18@5V |
| Minimum Single Supply Voltage (V) | 2.5 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3|5|9|12|15|18|24|28 |
| Maximum Single Supply Voltage (V) | 36 |
| Minimum Dual Supply Voltage (V) | ±1.25 |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±3|±5|±9|±12|±15 |
| Maximum Dual Supply Voltage (V) | ±18 |
| Maximum Input Offset Current (uA) | 0.02@5V |
| Typical Input Bias Current (uA) | 0.05@5V |
| Maximum Input Bias Current (uA) | 0.1@5V |
| Maximum Supply Current (mA) | 1.1@5V |
| Typical Output Current (mA) | 60@5V |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Typical Slew Rate (V/us) | 1.8@5V |
| Typical Input Noise Voltage Density (nV/rtHz) | 17.3@5V |
| Input Offset Voltage Drift (uV/°C) | 3 |
| Typical Voltage Gain (dB) | 110.88 |
| Typical Noninverting Input Current Noise Density (pA/rtHz) | 0.78@5V |
| Minimum PSRR (dB) | 90 |
| Minimum CMRR (dB) | 86 |
| Minimum CMRR Range (dB) | 85 to 90 |
| Typical Gain Bandwidth Product (MHz) | 4.5 |
| Typical Settling Time (ns) | 2600 |
| Shut Down Support | No |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| 系列 Packaging | Tape and Reel |
| Pin Count | 8 |
| Standard Package Name | SOP |
| Supplier Package | SOIC N |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Package Length | 5(Max) |
| Package Width | 3.99(Max) |
| PCB changed | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |

| LT1492CS8#TRPBF | LT1492CN8#PBF | LT1492CN8 | LT1492CS8#PBF | LT1492CS8#TR | LT1492CS8 | LT1493CS#PBF | LT1493CS#TRPBF | LT1493CS | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Op Amp Dual Precision Amplifier ±18V/36V 8-Pin SOIC N T/R | Op Amp Dual Precision Amplifier ±18V/36V 8-Pin PDIP N Tube | Op Amp Dual Precision Amplifier ±18V/36V 8-Pin PDIP N | Op Amp Dual Precision Amplifier ±18V/36V 8-Pin SOIC N Tube | Op Amp Dual Precision Amplifier ±18V/36V 8-Pin SOIC N T/R | Op Amp Dual Precision Amplifier ±18V/36V 8-Pin SOIC N | Op Amp Quad Precision Amplifier ±18V/36V 16-Pin SOIC N Tube | Op Amp Quad Precision Amplifier ±18V/36V 16-Pin SOIC N T/R | Op Amp Quad Precision Amplifier ±18V/36V 16-Pin SOIC N |
| 欧盟限制某些有害物质的使用 | Compliant | Compliant | Not Compliant | Compliant | Not Compliant | Not Compliant | Compliant | Compliant | Not Compliant |
| ECCN (US) | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Part Status | Active | Active | Unconfirmed | Active | Unconfirmed | Unconfirmed | Active | Active | Unconfirmed |
| HTS | 8542.39.00.01 | 8542.33.00.01 | 8542.33.00.01 | 8542.33.00.01 | 8542.33.00.01 | 8542.33.00.01 | 8542.33.00.01 | 8542.33.00.01 | 8542.33.00.01 |
| 类型 Type |
Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier |
| Manufacturer Type | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier | Precision Amplifier |
| Number of Channels per Chip | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 4 | 4 |
| Process Technology | Bipolar | Bipolar | Bipolar | Bipolar | Bipolar | Bipolar | Bipolar | Bipolar | Bipolar |
| Maximum Input Offset Voltage (mV) | 0.18@5V | 0.18@5V | 0.18@5V | 0.18@5V | 0.18@5V | 0.18@5V | 0.18@5V | 0.18@5V | 0.18@5V |
| Minimum Single Supply Voltage (V) | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 2.5 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3|5|9|12|15|18|24|28 | 3|5|9|12|15|18|24|28 | 3|5|9|12|15|18|28|24 | 3|5|9|18|24|28|12|15 | 9|12|15|3|5|18|24|28 | 3|5|9|12|15|24|28|18 | 28|9|12|18|5|3|15|24 | 24|28|3|5|9|12|15|18 | 3|5|9|12|15|18|24|28 |
| Maximum Single Supply Voltage (V) | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 |
| Minimum Dual Supply Voltage (V) | ±1.25 | ±1.25 | ±1.25 | ±1.25 | ±1.25 | ±1.25 | ±1.25 | ±1.25 | ±1.25 |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±3|±5|±9|±12|±15 | ±12|±15|±9|±5|±3 | ±12|±15|±3|±5|±9 | ±9|±12|±15|±5|±3 | ±3|±5|±9|±12|±15 | ±12|±15|±3|±5|±9 | ±9|±3|±12|±15|±5 | ±3|±5|±9|±12|±15 | ±12|±9|±5|±15|±3 |
| Maximum Dual Supply Voltage (V) | ±18 | ±18 | ±18 | ±18 | ±18 | ±18 | ±18 | ±18 | ±18 |
| Maximum Input Offset Current (uA) | 0.02@5V | 0.02@5V | 0.02@5V | 0.02@5V | 0.02@5V | 0.02@5V | 0.02@5V | 0.02@5V | 0.02@5V |
| Maximum Input Bias Current (uA) | 0.1@5V | 0.1@5V | 0.1@5V | 0.1@5V | 0.1@5V | 0.1@5V | 0.1@5V | 0.1@5V | 0.1@5V |
| Maximum Supply Current (mA) | 1.1@5V | 1.1@5V | 1.1@5V | 1.1@5V | 1.1@5V | 1.1@5V | 2.2@5V | 2.2@5V | 2.2@5V |
| Typical Output Current (mA) | 60@5V | 60@5V | 60@5V | 60@5V | 60@5V | 60@5V | 60@5V | 60@5V | 60@5V |
| Power Supply Type | Single|Dual | Dual|Single | Single|Dual | Single|Dual | Single|Dual | Dual|Single | Single|Dual | Dual|Single | Dual|Single |
| Typical Slew Rate (V/us) | 1.8@5V | 1.8@5V | 1.8@5V | 1.8@5V | 1.8@5V | 1.8@5V | 1.8@5V | 1.8@5V | 1.8@5V |
| Typical Input Noise Voltage Density (nV/rtHz) | 17.3@5V | 17.3@5V | 17.3@5V | 17.3@5V | 17.3@5V | 17.3@5V | 17.3@5V | 17.3@5V | 17.3@5V |
| Typical Voltage Gain (dB) | 110.88 | 110.88 | 110.88 | 110.88 | 110.88 | 110.88 | 110.88 | 110.88 | 110.88 |
| Typical Noninverting Input Current Noise Density (pA/rtHz) | 0.78@5V | 0.78@5V | 0.78@5V | 0.78@5V | 0.78@5V | 0.78@5V | 0.78@5V | 0.78@5V | 0.78@5V |
| Minimum PSRR (dB) | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Minimum CMRR (dB) | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 |
| Minimum CMRR Range (dB) | 85 to 90 | 85 to 90 | 85 to 90 | 85 to 90 | 85 to 90 | 85 to 90 | 85 to 90 | 85 to 90 | 85 to 90 |
| Typical Gain Bandwidth Product (MHz) | 4.5 | 4.5 | 4.5 | 4.5 | 4.5 | 4.5 | 4.5 | 4.5 | 4.5 |
| Typical Settling Time (ns) | 2600 | 2600 | 2600 | 2600 | 2600 | 2600 | 2600 | 2600 | 2600 |
| Shut Down Support | No | No | No | No | No | No | No | No | No |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 | -40 | -40 | -40 | -40 | -40 | -40 | -40 | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 |
| Pin Count | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 16 | 16 | 16 |
| Standard Package Name | SOP | DIP | DIP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Supplier Package | SOIC N | PDIP N | PDIP N | SOIC N | SOIC N | SOIC N | SOIC N | SOIC N | SOIC N |
| Mounting | Surface Mount | Through Hole | Through Hole | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Package Height | 1.5(Max) | 3.3 | 3.3 | 1.5(Max) | 1.5(Max) | 1.5(Max) | 1.5(Max) | 1.5(Max) | 1.5(Max) |
| Package Length | 5(Max) | 10.16(Max) | 10.16(Max) | 5(Max) | 5(Max) | 5(Max) | 10.01(Max) | 10.01(Max) | 10.01(Max) |
| Package Width | 3.99(Max) | 6.48 | 6.48 | 3.99(Max) | 3.99(Max) | 3.99(Max) | 3.99(Max) | 3.99(Max) | 3.99(Max) |
| PCB changed | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 16 | 16 | 16 |
| Lead Shape | Gull-wing | Through Hole | Through Hole | Gull-wing | Gull-wing | Gull-wing | Gull-wing | Gull-wing | Gull-wing |
| 系列 Packaging |
Tape and Reel | Tube | - | Tube | Tape and Reel | - | Tube | Tape and Reel | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved