Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 100000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3943, ROHS COMPLIANT
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | Bourns |
| 包装说明 | PCB Mount, 3943 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 执行器方向 | VERTICAL |
| 执行器类型 | SHAFT |
| 构造 | Square |
| 帮派号码 | 1 |
| JESD-609代码 | e3 |
| 制造商序列号 | PTV09 |
| 安装特点 | THROUGH HOLE MOUNT |
| 端子数量 | 3 |
| 转弯数量 | 1 |
| 最高工作温度 | 50 °C |
| 最低工作温度 | -10 °C |
| 封装高度 | 6.8 mm |
| 封装长度 | 9.8 mm |
| 封装形状 | RECTANGULAR PACKAGE |
| 封装形式 | PCB Mount |
| 封装宽度 | 11 mm |
| 额定功率耗散 (P) | 0.05 W |
| 电阻 | 100000 Ω |
| 电阻定律 | AUDIO |
| 电阻器类型 | POTENTIOMETER |
| 旋转角 | 280 deg |
| 系列 | PTV09 |
| 尺寸代码 | 3943 |
| 表面贴装 | NO |
| 技术 | CARBON FILM |
| 端子面层 | Tin (Sn) |
| 端子形状 | FLAT |
| 容差 | 20% |
| 工作电压 | 20 V |

| PTV09A-4020F-A104 | PTV09A-2020F-A504 | PTV09A-2020U-A504 | PTV09A-2020U-A105 | PTV09A-2020U-A103 | PTV09A-2020U-A104 | PTV09A-2020F-A204 | PTV09A-2020U-A204 | PTV09A-2020U-A203 | PTV09A-4020F-A204 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 100000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3943, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 500000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3927, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 500000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 1000000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 10000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 100000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 200000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3927, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 200000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 20000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3917, ROHS COMPLIANT | Potentiometer, Carbon Film, 0.05W, 200000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3943, ROHS COMPLIANT |
| 是否无铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| 包装说明 | PCB Mount, 3943 | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | PCB Mount, 3927 | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | PCB Mount, 3943 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 执行器方向 | VERTICAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | HORIZONTAL | VERTICAL |
| 执行器类型 | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT | SHAFT |
| 构造 | Square | Square | Square | Square | Square | Square | Square | Square | Square | Square |
| 帮派号码 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| JESD-609代码 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| 制造商序列号 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 |
| 安装特点 | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| 端子数量 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| 转弯数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 最高工作温度 | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C | 50 °C |
| 最低工作温度 | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C |
| 封装高度 | 6.8 mm | 11 mm | 11.7 mm | 11.7 mm | 11.7 mm | 11.7 mm | 11 mm | 11.7 mm | 11.7 mm | 6.8 mm |
| 封装长度 | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm | 9.8 mm |
| 封装形状 | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| 封装形式 | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount | PCB Mount |
| 封装宽度 | 11 mm | 6.8 mm | 4.2 mm | 4.2 mm | 4.2 mm | 4.2 mm | 6.8 mm | 4.2 mm | 4.2 mm | 11 mm |
| 额定功率耗散 (P) | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W | 0.05 W |
| 电阻 | 100000 Ω | 500000 Ω | 500000 Ω | 1000000 Ω | 10000 Ω | 100000 Ω | 200000 Ω | 200000 Ω | 20000 Ω | 200000 Ω |
| 电阻定律 | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO | AUDIO |
| 电阻器类型 | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER | POTENTIOMETER |
| 旋转角 | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg | 280 deg |
| 系列 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 | PTV09 |
| 尺寸代码 | 3943 | 3927 | 3917 | 3917 | 3917 | 3917 | 3927 | 3917 | 3917 | 3943 |
| 表面贴装 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| 技术 | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM | CARBON FILM |
| 端子面层 | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) |
| 端子形状 | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT |
| 容差 | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| 工作电压 | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved