Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1780000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, -25,25ppm/Cel
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 不符合 |
| 厂商名称 | TT Electronics plc |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 构造 | Metal Glaze |
| JESD-609代码 | e0 |
| 引线直径 | 0.64 mm |
| 引线长度 | 38.1 mm |
| 制造商序列号 | RNC55J |
| 端子数量 | 2 |
| 封装直径 | 2.3 mm |
| 封装长度 | 6.4 mm |
| 封装形式 | Axial |
| 额定功率耗散 (P) | 0.1 W |
| 参考标准 | MIL-R-55182 |
| 电阻 | 1780000 Ω |
| 电阻器类型 | FIXED RESISTOR |
| 系列 | RNC55J |
| 技术 | METAL GLAZE/THICK FILM |
| 温度系数 | -25,25 ppm/°C |
| 端子面层 | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| 容差 | 0.1% |
| 工作电压 | 200 V |

| RNC-55J1784BS | RNC-55-H1644BS | RNC-55J1244BS | RNC-55-H1204BS | RNC-55J1204BS | RNC-60H3920BS | RNC-55J2842DS | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1780000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, -25,25ppm/Cel | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1640000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1240000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, -25,25ppm/Cel | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1200000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 1200000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, -25,25ppm/Cel | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 392ohm, 250V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount, AXIAL LEADED | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 28400ohm, 200V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount, AXIAL LEADED |
| 是否Rohs认证 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 |
| Reach Compliance Code | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 构造 | Metal Glaze | Metal Glaze | Metal Glaze | Metal Glaze | Metal Glaze | Metal Glaze | Metal Glaze |
| JESD-609代码 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| 制造商序列号 | RNC55J | RNC55H | RNC55J | RNC55H | RNC55J | RNC | RNC |
| 端子数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 封装直径 | 2.3 mm | 2.3 mm | 2.3 mm | 2.3 mm | 2.3 mm | 3.6 mm | 2.3 mm |
| 封装长度 | 6.4 mm | 6.4 mm | 6.4 mm | 6.4 mm | 6.4 mm | 9.9 mm | 6.4 mm |
| 封装形式 | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| 额定功率耗散 (P) | 0.1 W | 0.1 W | 0.1 W | 0.1 W | 0.1 W | 0.125 W | 0.25 W |
| 参考标准 | MIL-R-55182 | MIL-R-55182 | MIL-R-55182 | MIL-R-55182 | MIL-R-55182 | MIL-R-55182 | MIL-R-55182 |
| 电阻 | 1780000 Ω | 1640000 Ω | 1240000 Ω | 1200000 Ω | 1200000 Ω | 392 Ω | 28400 Ω |
| 电阻器类型 | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR |
| 系列 | RNC55J | RNC55H | RNC55J | RNC55H | RNC55J | RNC60H | RNC55J |
| 技术 | METAL GLAZE/THICK FILM | METAL GLAZE/THICK FILM | METAL GLAZE/THICK FILM | METAL GLAZE/THICK FILM | METAL GLAZE/THICK FILM | METAL GLAZE/THICK FILM | METAL GLAZE/THICK FILM |
| 温度系数 | -25,25 ppm/°C | -50,50 ppm/°C | -25,25 ppm/°C | -50,50 ppm/°C | -25,25 ppm/°C | 50 ppm/°C | 25 ppm/°C |
| 端子面层 | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| 容差 | 0.1% | 0.1% | 0.1% | 0.1% | 0.1% | 0.1% | 0.5% |
| 工作电压 | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V | 250 V | 200 V |
| 厂商名称 | TT Electronics plc | TT Electronics plc | TT Electronics plc | TT Electronics plc | TT Electronics plc | - | - |
| 引线直径 | 0.64 mm | 0.64 mm | 0.64 mm | - | 0.64 mm | 0.64 mm | 0.64 mm |
| 引线长度 | 38.1 mm | 38.1 mm | 38.1 mm | - | 38.1 mm | 38.1 mm | 38.1 mm |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved