Card Edge Connector, 144 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.031 inch Pitch, Solder Terminal, Latch & Eject, Ivory Insulator, Socket
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | Japan Aviation Electronics Industry Limited |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 其他特性 | LATCHED, POLARIZED |
| 主体宽度 | 0.25 inch |
| 主体深度 | 0.996 inch |
| 主体长度 | 2.989 inch |
| 主体/外壳类型 | SOCKET |
| 连接器类型 | CARD EDGE CONNECTOR |
| 联系完成配合 | NOT SPECIFIED |
| 触点性别 | FEMALE |
| 触点材料 | NOT SPECIFIED |
| 触点电阻 | 60 mΩ |
| 触点样式 | BELLOWED TYPE |
| DIN 符合性 | NO |
| 介电耐压 | 250VAC V |
| 耐用性 | 25 Cycles |
| 滤波功能 | NO |
| IEC 符合性 | NO |
| 绝缘电阻 | 100000000 Ω |
| 绝缘体颜色 | IVORY |
| 绝缘体材料 | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| MIL 符合性 | NO |
| 插接触点节距 | 0.031 inch |
| 混合触点 | NO |
| 安装选项1 | LATCH & EJECT |
| 安装选项2 | LOCKING |
| 安装方式 | STRAIGHT |
| 安装类型 | BOARD |
| 连接器数 | ONE |
| PCB行数 | 4 |
| 装载的行数 | 2 |
| 最高工作温度 | 105 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 选件 | GENERAL PURPOSE |
| PCB接触模式 | STAGGERED |
| PCB触点行间距 | 0.067 mm |
| 电镀厚度 | 4u inch |
| 极化密钥 | POLARIZED KEY |
| 额定电流(信号) | 0.5 A |
| 参考标准 | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL |
| 端子长度 | 0.146 inch |
| 端子节距 | 1.6 mm |
| 端接类型 | SOLDER |
| 触点总数 | 144 |
| UL 易燃性代码 | 94V-0 |
| MM30-144A1R-1W | MM30-144A2R-1W | MM30-144A1R-1 | MM30-144A2R-1 | |
|---|---|---|---|---|
| 描述 | Card Edge Connector, 144 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.031 inch Pitch, Solder Terminal, Latch & Eject, Ivory Insulator, Socket | Card Edge Connector, 144 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.031 inch Pitch, Solder Terminal, Latch & Eject, Ivory Insulator, Socket | Card Edge Connector, 144 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.031 inch Pitch, Solder Terminal, Latch & Eject, Black Insulator, Socket | Card Edge Connector, 144 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.031 inch Pitch, Solder Terminal, Latch & Eject, Black Insulator, Socket |
| 厂商名称 | Japan Aviation Electronics Industry Limited | Japan Aviation Electronics Industry Limited | Japan Aviation Electronics Industry Limited | Japan Aviation Electronics Industry Limited |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 其他特性 | LATCHED, POLARIZED | LATCHED, POLARIZED | LATCHED, POLARIZED | LATCHED, POLARIZED |
| 主体宽度 | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch |
| 主体深度 | 0.996 inch | 0.996 inch | 0.996 inch | 0.996 inch |
| 主体长度 | 2.989 inch | 2.989 inch | 2.989 inch | 2.989 inch |
| 主体/外壳类型 | SOCKET | SOCKET | SOCKET | SOCKET |
| 连接器类型 | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR |
| 联系完成配合 | NOT SPECIFIED | AU ON NI | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| 触点性别 | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| 触点材料 | NOT SPECIFIED | PHOSPHOR BRONZE | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| 触点电阻 | 60 mΩ | 60 mΩ | 60 mΩ | 60 mΩ |
| 触点样式 | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE |
| DIN 符合性 | NO | NO | NO | NO |
| 介电耐压 | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V |
| 耐用性 | 25 Cycles | 25 Cycles | 25 Cycles | 25 Cycles |
| 滤波功能 | NO | NO | NO | NO |
| IEC 符合性 | NO | NO | NO | NO |
| 绝缘电阻 | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| 绝缘体颜色 | IVORY | IVORY | BLACK | BLACK |
| 绝缘体材料 | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| MIL 符合性 | NO | NO | NO | NO |
| 插接触点节距 | 0.031 inch | 0.031 inch | 0.031 inch | 0.031 inch |
| 混合触点 | NO | NO | NO | NO |
| 安装选项1 | LATCH & EJECT | LATCH & EJECT | LATCH & EJECT | LATCH & EJECT |
| 安装选项2 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| 安装方式 | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| 安装类型 | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| 连接器数 | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB行数 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| 装载的行数 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 最高工作温度 | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| 选件 | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB接触模式 | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB触点行间距 | 0.067 mm | 0.067 mm | 0.067 mm | 0.067 mm |
| 电镀厚度 | 4u inch | 4u inch | 4u inch | 4u inch |
| 极化密钥 | POLARIZED KEY | POLARIZED KEY | POLARIZED KEY | POLARIZED KEY |
| 额定电流(信号) | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| 参考标准 | UL | UL | UL | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| 端子长度 | 0.146 inch | 0.146 inch | 0.146 inch | 0.146 inch |
| 端子节距 | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm |
| 端接类型 | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| 触点总数 | 144 | 144 | 144 | 144 |
| UL 易燃性代码 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | - | 符合 | 符合 |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved