PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 0.02us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, CDIP16
| 参数名称 | 属性值 |
| 厂商名称 | Rochester Electronics |
| 零件包装代码 | DIP |
| 包装说明 | , |
| 针数 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| 转换器类型 | D/A CONVERTER |
| 输入位码 | BINARY |
| 输入格式 | PARALLEL, 8 BITS |
| JESD-30 代码 | R-CDIP-T16 |
| 最大线性误差 (EL) | 0.293% |
| 位数 | 8 |
| 功能数量 | 1 |
| 端子数量 | 16 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 封装主体材料 | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | IN-LINE |
| 认证状态 | COMMERCIAL |
| 标称安定时间 (tstl) | 0.02 µs |
| 标称供电电压 | 5 V |
| 表面贴装 | NO |
| 技术 | CMOS |
| 温度等级 | MILITARY |
| 端子形式 | THROUGH-HOLE |
| 端子位置 | DUAL |

| CA3338AD | CA3338M96 | CA3338AM96 | CA3338M | CA3338AM | CA3338E | CA3338AE | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 0.02us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, CDIP16 | PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 0.02 us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, PDSO16 | PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 0.02 us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, PDSO16 | PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 0.02 us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, PDSO16 | PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 0.02 us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, PDSO16 | PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 0.02us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, PDIP16 | PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 0.02us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, PDIP16 |
| 零件包装代码 | DIP | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | DIP | DIP |
| 针数 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| 转换器类型 | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| 输入位码 | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| 输入格式 | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS |
| JESD-30 代码 | R-CDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 |
| 最大线性误差 (EL) | 0.293% | 0.3906% | 0.293% | 0.3906% | 0.293% | 0.3906% | 0.293% |
| 位数 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子数量 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| 最高工作温度 | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| 封装主体材料 | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 封装形式 | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| 认证状态 | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| 标称安定时间 (tstl) | 0.02 µs | 0.02 µs | 0.02 µs | 0.02 µs | 0.02 µs | 0.02 µs | 0.02 µs |
| 标称供电电压 | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| 表面贴装 | NO | YES | YES | YES | YES | NO | NO |
| 技术 | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| 温度等级 | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| 端子形式 | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| 端子位置 | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| 厂商名称 | Rochester Electronics | - | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved