RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, 80MHz, CMOS, PQFP100, 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100
| 参数名称 | 属性值 |
| 厂商名称 | Infineon(英飞凌) |
| 零件包装代码 | QFP |
| 包装说明 | 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 |
| 针数 | 100 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN代码 | 3A991.A.2 |
| 具有ADC | YES |
| 地址总线宽度 | |
| 位大小 | 32 |
| 最大时钟频率 | 40 MHz |
| DAC 通道 | NO |
| DMA 通道 | NO |
| 外部数据总线宽度 | |
| JESD-30 代码 | S-PQFP-G100 |
| 长度 | 14 mm |
| I/O 线路数量 | 74 |
| 端子数量 | 100 |
| 最高工作温度 | 110 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| PWM 通道 | YES |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | HLFQFP |
| 封装形状 | SQUARE |
| 封装形式 | FLATPACK, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| ROM可编程性 | FLASH |
| 座面最大高度 | 1.6 mm |
| 速度 | 80 MHz |
| 最大供电电压 | 1.6 V |
| 最小供电电压 | 1.4 V |
| 标称供电电压 | 1.5 V |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | CMOS |
| 温度等级 | INDUSTRIAL |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子节距 | 0.5 mm |
| 端子位置 | QUAD |
| 宽度 | 14 mm |
| uPs/uCs/外围集成电路类型 | MICROCONTROLLER, RISC |

| SAH-XC2765X-104F80L | SAK-XC2765X-104F80LR AB | XC2765X104F80LAAKXUMA1 | XC2765X72F80LAAKXUMA1 | SAF-XC2765X-72F80L | SAF-XC2765X-104F80L | SAK-XC2765X-104F80L | SAK-XC2765X-72F80L | SAH-XC2765X-72F80L | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, 80MHz, CMOS, PQFP100, 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 | Equipped with advanced peripherals like multiple PWM-units, fl exible serial interfaces (Universal Serial Interfaces (USICs)), as well as a MultiCAN unit with up to 2 CAN nodes, the microcontroller is the perfect fi t for value driven PowerTrain applications. External component integration such as an embedded voltage regulator, eePROM emulation with additio nal flash modules and various on chip oscillators additionally optimizes total system costs. | IC MCU 16BIT 832KB FLASH 100LQFP | IC MCU 16BIT 576KB FLASH 100LQFP | RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, 80MHz, CMOS, PQFP100, 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 | RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, 80MHz, CMOS, PQFP100, 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 | RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, 80MHz, CMOS, PQFP100, 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 | RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, 80MHz, CMOS, PQFP100, 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 | RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, 80MHz, CMOS, PQFP100, 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 |
| 厂商名称 | Infineon(英飞凌) | - | Infineon(英飞凌) | Infineon(英飞凌) | Infineon(英飞凌) | Infineon(英飞凌) | Infineon(英飞凌) | Infineon(英飞凌) | Infineon(英飞凌) |
| 零件包装代码 | QFP | - | - | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP |
| 包装说明 | 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 | - | 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 | 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 | HLFQFP, | 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 | HLFQFP, | HLFQFP, | 0.50 MM PITCH, GREEN, PLASTIC, LQFP-100 |
| 针数 | 100 | - | - | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reach Compliance Code | compliant | - | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compli |
| ECCN代码 | 3A991.A.2 | - | 3A991.A.2 | 3A001.A.3 | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 |
| 具有ADC | YES | - | YES | YES | YES | YES | - | YES | YES |
| 位大小 | 32 | - | 32 | 16 | 32 | 32 | - | 32 | 32 |
| 最大时钟频率 | 40 MHz | - | 40 MHz | 80 MHz | 40 MHz | 40 MHz | - | 40 MHz | 40 MHz |
| DAC 通道 | NO | - | NO | NO | NO | NO | - | NO | NO |
| DMA 通道 | NO | - | NO | NO | NO | NO | - | NO | NO |
| JESD-30 代码 | S-PQFP-G100 | - | S-PQFP-G100 | S-PQFP-G100 | S-PQFP-G100 | S-PQFP-G100 | - | S-PQFP-G100 | S-PQFP-G100 |
| 长度 | 14 mm | - | 14 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm | - | 14 mm | 14 mm |
| I/O 线路数量 | 74 | - | 74 | 76 | 74 | 74 | - | 74 | 74 |
| 端子数量 | 100 | - | 100 | 100 | 100 | 100 | - | 100 | 100 |
| 最高工作温度 | 110 °C | - | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | - | 125 °C | 110 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C |
| PWM 通道 | YES | - | YES | YES | YES | YES | - | YES | YES |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | HLFQFP | - | HLFQFP | LFQFP | HLFQFP | HLFQFP | - | HLFQFP | HLFQFP |
| 封装形状 | SQUARE | - | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | - | SQUARE | SQUARE |
| 封装形式 | FLATPACK, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE, FINE PITCH | - | FLATPACK, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE, FINE PITCH | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH | FLATPACK, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE, FINE PITCH | FLATPACK, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE, FINE PITCH | - | FLATPACK, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE, FINE PITCH | FLATPACK, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| ROM可编程性 | FLASH | - | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | - | FLASH | FLASH |
| 座面最大高度 | 1.6 mm | - | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | - | 1.6 mm | 1.6 mm |
| 速度 | 80 MHz | - | 80 MHz | 40 MHz | 80 MHz | 80 MHz | - | 80 MHz | 80 MHz |
| 最大供电电压 | 1.6 V | - | - | 1.6 V | 1.6 V | 1.6 V | - | - | 1.6 V |
| 最小供电电压 | 1.4 V | - | - | 1.4 V | 1.4 V | 1.4 V | - | - | 1.4 V |
| 标称供电电压 | 1.5 V | - | - | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | - | 1.5 V | 1.5 V |
| 表面贴装 | YES | - | YES | YES | YES | YES | - | YES | YES |
| 技术 | CMOS | - | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | - | CMOS | CMOS |
| 温度等级 | INDUSTRIAL | - | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | - | AUTOMOTIVE | INDUSTRIAL |
| 端子形式 | GULL WING | - | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | - | GULL WING | GULL WING |
| 端子节距 | 0.5 mm | - | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | - | 0.5 mm | 0.5 mm |
| 端子位置 | QUAD | - | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | - | QUAD | QUAD |
| 宽度 | 14 mm | - | 14 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm | - | 14 mm | 14 mm |
| uPs/uCs/外围集成电路类型 | MICROCONTROLLER, RISC | - | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC | - | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved