Board Connector, 6 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.049 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Plug
| 参数名称 | 属性值 |
| 厂商名称 | W+P Products GmbH |
| Reach Compliance Code | compliant |
| 主体宽度 | 0.126 inch |
| 主体深度 | 0.156 inch |
| 主体长度 | 0.364 inch |
| 主体/外壳类型 | PLUG |
| 连接器类型 | BOARD CONNECTOR |
| 触点性别 | FEMALE |
| 触点材料 | BRASS |
| 触点模式 | RECTANGULAR |
| 触点电阻 | 20 mΩ |
| 触点样式 | SQ PIN-SKT |
| 介电耐压 | 500VAC V |
| 绝缘电阻 | 500000000 Ω |
| 绝缘体材料 | THERMOPLASTIC |
| 制造商序列号 | 560 |
| 插接触点节距 | 0.049 inch |
| 安装选项1 | LOCKING |
| 安装类型 | CABLE |
| 装载的行数 | 1 |
| 最高工作温度 | 85 °C |
| 最低工作温度 | -25 °C |
| 额定电流(信号) | 1 A |
| 参考标准 | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL |
| 端接类型 | CRIMP |
| 触点总数 | 6 |
| 最大线径 | 28 AWG |
| 最小线径 | 32 AWG |


| 560061 | 560021 | 560031 | 560081 | 560041 | 56002350 | 56003350 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Board Connector, 6 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.049 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Plug | Board Connector, 2 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.049 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Plug | Board Connector, 3 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.049 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Plug | Board Connector, 8 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.049 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Plug | Board Connector, 4 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.049 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Plug | Board Connector, 2 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.049 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 3 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.049 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle |
| 厂商名称 | W+P Products GmbH | W+P Products GmbH | W+P Products GmbH | W+P Products GmbH | W+P Products GmbH | W+P Products GmbH | W+P Products GmbH |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| 主体宽度 | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch |
| 主体深度 | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.165 inch | 0.165 inch |
| 主体长度 | 0.364 inch | 0.167 inch | 0.217 inch | 0.463 inch | 0.266 inch | 0.167 inch | 0.217 inch |
| 主体/外壳类型 | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| 连接器类型 | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| 触点性别 | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | MALE | MALE |
| 触点材料 | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| 触点模式 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 触点电阻 | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| 触点样式 | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| 介电耐压 | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| 绝缘电阻 | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω |
| 绝缘体材料 | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| 制造商序列号 | 560 | 560 | 560 | 560 | 560 | 560 | 560 |
| 插接触点节距 | 0.049 inch | 0.049 inch | 0.049 inch | 0.049 inch | 0.049 inch | 0.049 inch | 0.049 inch |
| 安装选项1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| 安装类型 | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | BOARD | BOARD |
| 装载的行数 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 最高工作温度 | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| 最低工作温度 | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| 额定电流(信号) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| 参考标准 | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| 端接类型 | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | SOLDER | SOLDER |
| 触点总数 | 6 | 2 | 3 | 8 | 4 | 2 | 3 |
| 最大线径 | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | - | - |
| 最小线径 | 32 AWG | 32 AWG | 32 AWG | 32 AWG | 32 AWG | - | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved