Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 包装说明 | PCB Mount, 3772 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| 执行器方向 | HORIZONTAL |
| 执行器类型 | SHAFT |
| 构造 | Rectangul |
| 帮派号码 | 2 |
| 引线长度 | 3.5 mm |
| 制造商序列号 | PTH90 |
| 安装特点 | THROUGH HOLE MOUNT |
| 端子数量 | 3 |
| 转弯数量 | 1 |
| 最高工作温度 | 55 °C |
| 最低工作温度 | -10 °C |
| 封装高度 | 11.35 mm |
| 封装长度 | 9.5 mm |
| 封装形状 | RECTANGULAR PACKAGE |
| 封装形式 | PCB Mou |
| 封装宽度 | 18.3 mm |
| 额定功率耗散 (P) | 0.05 W |
| 电阻 | 2000 Ω |
| 电阻定律 | AUDIO; LINEAR |
| 电阻器类型 | POTENTIOMETER |
| 旋转角 | 300 deg |
| 系列 | PTH90 |
| 尺寸代码 | 3772 |
| 表面贴装 | NO |
| 技术 | CARBON COMPOSITION |
| 端子形状 | FLAT |
| 容差 | 20% |
| 工作电压 | 10 V |
| Base Number Matches | 1 |

| 器件名 | 厂商 | 描述 |
|---|---|---|
| PTH902-135F-202B2 | Bourns | Potentiometers 2Kohms Dual Gang Center Detent |
| PTH902-035S-202C5 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-130K-202C1 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-135S-202C3 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-030F-202B1 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-140K-202A6 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-130K-202B5 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-040S-202B2 | Bourns | Potentiometers 2Kohms Dual Gang |
| PTH902-030F-202B4 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-035F-202A3 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-135S-202B1 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-030F-202B3 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-135F-202B1 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-130K-202A4 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-035F-202B3 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-040F-202A4 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-040F-202C5 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-040S-202A3 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-130K-202A1 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
| PTH902-140K-202A5 | Bourns | Potentiometer, Carbon Composition, 0.05W, 2000ohm, 10V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s), 3772, ROHS COMPLIANT |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved