
Subminiature Pushbutton; Poles: SPDT; Circuits: On-Mom; Current Rating: 100mA (DC); Rating (AC): 30V; Rating (DC): 30V; Actuator Type: Square, Button; Actuator Cap Color: Blue; Mounting Type: Panel Mount, Front; Termination Style: Solder Lug; panel cutout dimensions: Circular - 8.00mm Dia; Rating: 0.4; Illumination: Non-Illuminated
| 参数名称 | 属性值 |
| Brand Name | NKK Switches |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | NDK |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 执行器角度 | |
| 执行器长度 | 0.138 inch |
| 执行器行程 | 2.9972 mm |
| 执行器类型 | PUSHBUTTON |
| 其他特性 | SQUARE PUSHBUTTON |
| 主体宽度 | 8.9916 mm |
| 本体颜色 | BLACK |
| 主体高度 | 31.3182 mm |
| 主体长度或直径 | 8.9916 mm |
| 套管直径 | 0.315 inch |
| 套管类型 | M8P0.75 |
| 中心触点材料 | PHOSPHOR BRONZE |
| 中心触点镀层 | SILVER |
| 触点(交流)最大额定R负载 | 0.1A@30VAC |
| 最大触点电流(交流) | 0.1 A |
| 最大触点电流(直流) | 0.1 A |
| 触点(直流)最大额定R负载 | 0.1A@30VDC |
| 触点功能 | ON-(ON) |
| 触点电阻 | 0.05 mΩ |
| 触点时间 | BREAK-BEFORE-MAKE |
| 最大触点电压(交流) | 30 V |
| 最大触点电压(直流) | 30 V |
| 介质耐电压 | 500VAC V |
| 电气寿命 | 50000 Cycle(s) |
| 末端触点材料 | PHOSPHOR BRONZE |
| 末端触点镀层 | SILVER |
| 外壳材料 | GLASS FILLED POLYAMIDE |
| 绝缘电阻 | 100000000 Ω |
| 绝缘体材料 | GLASS FILLED POLYAMIDE |
| JESD-609代码 | e4 |
| 制造商序列号 | HB |
| 安装特点 | PANEL MOUNT |
| 最高工作温度 | 70 °C |
| 最低工作温度 | -25 °C |
| 密封 | EPOXY |
| 表面贴装 | NO |
| 开关动作 | MOMENTARY |
| 开关功能 | SPDT |
| 开关类型 | PUSHBUTTON SWITCH |
| 端子面层 | Silver (Ag) |
| 端子长度 | 0.197 inch |
| 端子材料 | PHOSPHOR BRONZE |
| 端接类型 | SOLDER LUG |





| HB15SKW01-G | HB16SKW01-C | HB16SKW01-A | HB16CKW01-F | HB16CKW01-G | |
|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Subminiature Pushbutton; Poles: SPDT; Circuits: On-Mom; Current Rating: 100mA (DC); Rating (AC): 30V; Rating (DC): 30V; Actuator Type: Square, Button; Actuator Cap Color: Blue; Mounting Type: Panel Mount, Front; Termination Style: Solder Lug; panel cutout dimensions: Circular - 8.00mm Dia; Rating: 0.4; Illumination: Non-Illuminated | Subminiature Pushbutton; Poles: SPDT; Circuits: On-On; Current Rating: 100mA (DC); Rating (AC): 30V; Rating (DC): 30V; Actuator Type: Square, Button; Actuator Cap Color: Red; Mounting Type: Panel Mount, Front; Termination Style: Solder Lug; panel cutout dimensions: Circular - 8.00mm Dia; Rating: 0.4; Illumination: Non-Illuminated | Subminiature Pushbutton; Poles: SPDT; Circuits: On-On; Current Rating: 100mA (DC); Rating (AC): 30V; Rating (DC): 30V; Actuator Type: Square, Button; Actuator Cap Color: Black; Mounting Type: Panel Mount, Front; Termination Style: Solder Lug; panel cutout dimensions: Circular - 8.00mm Dia; Rating: 0.4; Illumination: Non-Illuminated | Subminiature Pushbutton; Poles: SPDT; Circuits: On-On; Current Rating: 100mA (DC); Rating (AC): 30V; Rating (DC): 30V; Actuator Type: Round, Button; Actuator Cap Color: Green; Mounting Type: Panel Mount, Front; Termination Style: Solder Lug; panel cutout dimensions: Circular - 8.00mm Dia; Rating: 0.4; Illumination: Non-Illuminated | Subminiature Pushbutton; Poles: SPDT; Circuits: On-On; Current Rating: 100mA (DC); Rating (AC): 30V; Rating (DC): 30V; Actuator Type: Round, Button; Actuator Cap Color: Blue; Mounting Type: Panel Mount, Front; Termination Style: Solder Lug; panel cutout dimensions: Circular - 8.00mm Dia; Rating: 0.4; Illumination: Non-Illuminated |
| Brand Name | NKK Switches | NKK Switches | NKK Switches | NKK Switches | NKK Switches |
| 是否无铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| 厂商名称 | NDK | NDK | NDK | NDK | NDK |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compli | compli |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 执行器长度 | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch |
| 执行器行程 | 2.9972 mm | 2.9972 mm | 2.9972 mm | 2.9972 mm | 2.9972 mm |
| 执行器类型 | PUSHBUTTON | PUSHBUTTON | PUSHBUTTON | PUSHBUTTON | PUSHBUTTON |
| 其他特性 | SQUARE PUSHBUTTON | SQUARE PUSHBUTTON | SQUARE PUSHBUTTON | ROUND PUSHBUTTON | ROUND PUSHBUTTON |
| 本体颜色 | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| 主体高度 | 31.3182 mm | 31.3182 mm | 31.3182 mm | 31.3182 mm | 31.3182 mm |
| 主体长度或直径 | 8.9916 mm | 8.9916 mm | 8.9916 mm | 8.9916 mm | 8.9916 mm |
| 套管直径 | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch |
| 套管类型 | M8P0.75 | M8P0.75 | M8P0.75 | M8P0.75 | M8P0.75 |
| 中心触点材料 | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| 中心触点镀层 | SILVER | SILVER | SILVER | SILVER | SILVER |
| 触点(交流)最大额定R负载 | 0.1A@30VAC | 0.1A@30VAC | 0.1A@30VAC | 0.1A@30VAC | 0.1A@30VAC |
| 最大触点电流(交流) | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| 最大触点电流(直流) | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| 触点(直流)最大额定R负载 | 0.1A@30VDC | 0.1A@30VDC | 0.1A@30VDC | 0.1A@30VDC | 0.1A@30VDC |
| 触点功能 | ON-(ON) | ON-ON | ON-ON | ON-ON | ON-ON |
| 触点电阻 | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ |
| 触点时间 | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE |
| 最大触点电压(交流) | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| 最大触点电压(直流) | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| 介质耐电压 | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| 电气寿命 | 50000 Cycle(s) | 50000 Cycle(s) | 50000 Cycle(s) | 50000 Cycle(s) | 50000 Cycle(s) |
| 末端触点材料 | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| 末端触点镀层 | SILVER | SILVER | SILVER | SILVER | SILVER |
| 外壳材料 | GLASS FILLED POLYAMIDE | GLASS FILLED POLYAMIDE | GLASS FILLED POLYAMIDE | GLASS FILLED POLYAMIDE | GLASS FILLED POLYAMIDE |
| 绝缘电阻 | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| 绝缘体材料 | GLASS FILLED POLYAMIDE | GLASS FILLED POLYAMIDE | GLASS FILLED POLYAMIDE | GLASS FILLED POLYAMIDE | GLASS FILLED POLYAMIDE |
| JESD-609代码 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| 制造商序列号 | HB | HB | HB | HB | HB |
| 安装特点 | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT |
| 最高工作温度 | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| 最低工作温度 | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| 密封 | EPOXY | EPOXY | EPOXY | EPOXY | EPOXY |
| 表面贴装 | NO | NO | NO | NO | NO |
| 开关动作 | MOMENTARY | ALTERNATE | ALTERNATE | ALTERNATE | ALTERNATE |
| 开关功能 | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT |
| 开关类型 | PUSHBUTTON SWITCH | PUSHBUTTON SWITCH | PUSHBUTTON SWITCH | PUSHBUTTON SWITCH | PUSHBUTTON SWITCH |
| 端子面层 | Silver (Ag) | Silver (Ag) | Silver (Ag) | Silver (Ag) | Silver (Ag) |
| 端子长度 | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch |
| 端子材料 | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| 端接类型 | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG |
| 主体宽度 | 8.9916 mm | 8.9916 mm | 8.9916 mm | - | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved