
Translation - Voltage Levels 4-Bit Dual-Supply Bus Xcvr
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) |
| 零件包装代码 | SOIC |
| 包装说明 | SOP, SOP16,.25 |
| 针数 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| 其他特性 | TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER-SUPPLY FOR PORT A AND PORT B |
| 控制类型 | COMMON CONTROL |
| 计数方向 | BIDIRECTIONAL |
| 系列 | AVC |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G16 |
| JESD-609代码 | e4 |
| 长度 | 9.9 mm |
| 负载电容(CL) | 15 pF |
| 逻辑集成电路类型 | BUS TRANSCEIVER |
| 最大I(ol) | 0.008 A |
| 湿度敏感等级 | 1 |
| 位数 | 2 |
| 功能数量 | 2 |
| 端口数量 | 2 |
| 端子数量 | 16 |
| 最高工作温度 | 85 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| 输出特性 | 3-STATE |
| 输出极性 | TRUE |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SOP |
| 封装等效代码 | SOP16,.25 |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE |
| 包装方法 | TAPE AND REEL |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 260 |
| 电源 | 1.5/3.3 V |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 6.3 ns |
| 传播延迟(tpd) | 6.3 ns |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 1.75 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 3.6 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 1.2 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 1.5 V |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | CMOS |
| 温度等级 | INDUSTRIAL |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子节距 | 1.27 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED |
| 翻译 | 1.5/3.3V&1.5/3.3V |
| 宽度 | 3.9 mm |
| SN74AVC4T245DTE4 | 74AVC4T245RSVRG4 | 74AVC4T245DGVRG4 | SN74AVC4T245DG4 | SN74AVC4T245DRG4 | SN74AVC4T245DTG4 | SN74AVC4T245PWG4 | SN74AVC4T245PWRG4 | SN74AVC4T245PWTG4 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Translation - Voltage Levels 4-Bit Dual-Supply Bus Xcvr | 4-Bit Dual-Supply Bus Transceiver with Configurable Voltage-Level Shifting and 3-State Outputs 16-UQFN -40 to 85 | 4-Bit Dual-Supply Bus Transceiver with Configurable Voltage-Level Shifting and 3-State Outputs 16-TVSOP -40 to 85 | Voltage Level Translator 4-CH Bidirectional 16-Pin SOIC Tube | 4-Bit Dual-Supply Bus Transceiver with Configurable Voltage-Level Shifting and 3-State Outputs 16-SOIC -40 to 85 | Translation - Voltage Levels 4B Dual Supply Bus Trancvr | Voltage Level Translator 4-CH Bidirectional 16-Pin TSSOP Tube | Voltage Level Translator 4-CH Bidirectional 16-Pin TSSOP T/R | 4-Bit Dual-Supply Bus Transceiver with Configurable Voltage-Level Shifting and 3-State Outputs 16-TSSOP -40 to 85 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | - | 符合 | 符合 | - | - | 符合 |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | - | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | - | - | Texas Instruments(德州仪器) |
| 零件包装代码 | SOIC | QFN | SOIC | - | SOIC | SOIC | - | - | TSSOP |
| 包装说明 | SOP, SOP16,.25 | VQCCN, LCC16,.07X.1,16 | TSSOP, TSSOP16,.25,16 | - | SOP, SOP16,.25 | SOP, SOP16,.25 | - | - | TSSOP-16 |
| 针数 | 16 | 16 | 16 | - | 16 | 16 | - | - | 16 |
| Reach Compliance Code | unknow | compli | compli | - | compli | unknow | - | - | compli |
| 其他特性 | TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER-SUPPLY FOR PORT A AND PORT B | TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER-SUPPLY FOR PORT A AND PORT B | TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER-SUPPLY FOR PORT A AND PORT B | - | TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER-SUPPLY FOR PORT A AND PORT B | TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER-SUPPLY FOR PORT A AND PORT B | - | - | TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER-SUPPLY FOR PORT A AND PORT B |
| 控制类型 | COMMON CONTROL | COMMON CONTROL | COMMON CONTROL | - | COMMON CONTROL | COMMON CONTROL | - | - | COMMON CONTROL |
| 计数方向 | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | - | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | - | - | BIDIRECTIONAL |
| 系列 | AVC | AVC | AVC | - | AVC | AVC | - | - | AVC |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G16 | R-PQCC-N16 | R-PDSO-G16 | - | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | - | - | R-PDSO-G16 |
| JESD-609代码 | e4 | e4 | e4 | - | e4 | e4 | - | - | e4 |
| 长度 | 9.9 mm | 2.6 mm | 4.4 mm | - | 9.9 mm | 9.9 mm | - | - | 5 mm |
| 负载电容(CL) | 15 pF | 15 pF | 15 pF | - | 15 pF | 15 pF | - | - | 15 pF |
| 逻辑集成电路类型 | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | - | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | - | - | BUS TRANSCEIVER |
| 最大I(ol) | 0.008 A | 0.012 A | 0.008 A | - | 0.008 A | 0.008 A | - | - | 0.012 A |
| 湿度敏感等级 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | - | - | 1 |
| 位数 | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | - | - | 2 |
| 功能数量 | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | - | - | 2 |
| 端口数量 | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | - | - | 2 |
| 端子数量 | 16 | 16 | 16 | - | 16 | 16 | - | - | 16 |
| 最高工作温度 | 85 °C | 85 °C | 85 °C | - | 85 °C | 85 °C | - | - | 85 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | - | - | -40 °C |
| 输出特性 | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | - | 3-STATE | 3-STATE | - | - | 3-STATE |
| 输出极性 | TRUE | TRUE | TRUE | - | TRUE | TRUE | - | - | TRUE |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | - | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SOP | VQCCN | TSSOP | - | SOP | SOP | - | - | TSSOP |
| 封装等效代码 | SOP16,.25 | LCC16,.07X.1,16 | TSSOP16,.25,16 | - | SOP16,.25 | SOP16,.25 | - | - | TSSOP16,.25 |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | - | - | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| 包装方法 | TAPE AND REEL | TR | TAPE AND REEL | - | TR | TUBE | - | - | TR |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 260 | 260 | 260 | - | 260 | 260 | - | - | 260 |
| 电源 | 1.5/3.3 V | 1.5/3.3 V | 1.5/3.3 V | - | 1.5/3.3 V | 1.5/3.3 V | - | - | 1.5/3.3 V |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 6.3 ns | 6.3 ns | 6.3 ns | - | 6.3 ns | 6.3 ns | - | - | 6.3 ns |
| 传播延迟(tpd) | 6.3 ns | 6.3 ns | 6.3 ns | - | 6.3 ns | 6.3 ns | - | - | 6.3 ns |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | - | - | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 1.75 mm | 0.55 mm | 1.2 mm | - | 1.75 mm | 1.75 mm | - | - | 1.2 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | - | 3.6 V | 3.6 V | - | - | 3.6 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | - | 1.2 V | 1.2 V | - | - | 1.2 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | - | 1.5 V | 1.5 V | - | - | 1.5 V |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | - | YES | YES | - | - | YES |
| 技术 | CMOS | CMOS | CMOS | - | CMOS | CMOS | - | - | CMOS |
| 温度等级 | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | - | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | - | - | INDUSTRIAL |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | - | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | - | - | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| 端子形式 | GULL WING | NO LEAD | GULL WING | - | GULL WING | GULL WING | - | - | GULL WING |
| 端子节距 | 1.27 mm | 0.4 mm | 0.4 mm | - | 1.27 mm | 1.27 mm | - | - | 0.65 mm |
| 端子位置 | DUAL | QUAD | DUAL | - | DUAL | DUAL | - | - | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED |
| 翻译 | 1.5/3.3V&1.5/3.3V | 1.5/3.3V&1.5/3.3V | 1.5/3.3V&1.5/3.3V | - | 1.5/3.3V&1.5/3.3V | 1.5/3.3V&1.5/3.3V | - | - | 1.5/3.3V&1.5/3.3V |
| 宽度 | 3.9 mm | 1.8 mm | 3.6 mm | - | 3.9 mm | 3.9 mm | - | - | 4.4 mm |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved