Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | Nexperia |
| 包装说明 | SSOP, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| 计数方向 | UP |
| 系列 | HC/UH |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G14 |
| JESD-609代码 | e4 |
| 长度 | 6.2 mm |
| 负载电容(CL) | 50 pF |
| 负载/预设输入 | YES |
| 逻辑集成电路类型 | BINARY COUNTER |
| 工作模式 | ASYNCHRONOUS |
| 湿度敏感等级 | 1 |
| 位数 | 4 |
| 功能数量 | 2 |
| 端子数量 | 14 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SSOP |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 260 |
| 传播延迟(tpd) | 190 ns |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 2 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 6 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 2 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 5 V |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | CMOS |
| 温度等级 | AUTOMOTIVE |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子节距 | 0.65 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | 30 |
| 触发器类型 | NEGATIVE EDGE |
| 宽度 | 5.3 mm |
| 最小 fmax | 24 MHz |
| Base Number Matches | 1 |

| 74HC393DB | 74HC393BQ | 74HC393D | 74HC393PW | 74HCT393D | 74HCT393DB | 74HCT393PW | 74HCT393BQ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14 | Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PQCC14 | Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14 | Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14 | Binary Counter, HCT Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14 | Binary Counter, HCT Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14 | Binary Counter, HCT Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14 | Binary Counter, HCT Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PQCC14 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| 包装说明 | SSOP, | DHVQFN-14 | SOP, | TSSOP, | SOP-14 | SSOP, | TSSOP, | HVQCCN, |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| 计数方向 | UP | UP | UP | UP | UP | UP | UP | UP |
| 系列 | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HCT | HCT | HCT | HCT |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G14 | R-PQCC-N14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PQCC-N14 |
| JESD-609代码 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| 长度 | 6.2 mm | 3 mm | 8.65 mm | 5 mm | 8.65 mm | 6.2 mm | 5 mm | 3 mm |
| 负载/预设输入 | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| 逻辑集成电路类型 | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| 工作模式 | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| 湿度敏感等级 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 位数 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| 功能数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 端子数量 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| 最高工作温度 | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SSOP | HVQCCN | SOP | TSSOP | SOP | SSOP | TSSOP | HVQCCN |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| 传播延迟(tpd) | 190 ns | 190 ns | 190 ns | 190 ns | 38 ns | 38 ns | 38 ns | 38 ns |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 2 mm | 1 mm | 1.75 mm | 1.1 mm | 1.75 mm | 2 mm | 1.1 mm | 1 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| 技术 | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| 温度等级 | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| 端子形式 | GULL WING | NO LEAD | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | NO LEAD |
| 端子节距 | 0.65 mm | 0.5 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.5 mm |
| 端子位置 | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| 触发器类型 | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE |
| 宽度 | 5.3 mm | 2.5 mm | 3.9 mm | 4.4 mm | 3.9 mm | 5.3 mm | 4.4 mm | 2.5 mm |
| 最小 fmax | 24 MHz | 24 MHz | 24 MHz | 24 MHz | 18 MHz | 18 MHz | 18 MHz | 18 MHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 厂商名称 | Nexperia | Nexperia | - | Nexperia | Nexperia | Nexperia | Nexperia | Nexperia |
| 负载电容(CL) | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved