Circular DIN Connector, 3 Contact(s), Female, Locking, Plug
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| 主体深度 | 1.551 inch |
| 主体/外壳类型 | PLUG |
| 连接器类型 | CIRCULAR DIN CONNECTOR |
| 联系完成配合 | AG |
| 联系完成终止 | Silver (Ag) |
| 触点性别 | FEMALE |
| 触点材料 | BRASS |
| 触点电阻 | 30 mΩ |
| 触点样式 | RND PIN-SKT |
| DIN 符合性 | YES |
| 介电耐压 | 250VAC V |
| 绝缘电阻 | 50000000 Ω |
| 绝缘体材料 | NYLON |
| JESD-609代码 | e4 |
| 制造商序列号 | MDP |
| 安装选项1 | LOCKING |
| 安装方式 | STRAIGHT |
| 端口数量 | 1 |
| 最高工作温度 | 85 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 极化密钥 | POLARIZED HOUSING |
| 参考标准 | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL |
| 触点总数 | 3 |
| Base Number Matches | 1 |

| MDP-003-FA01-AGZ | MDP-004-MA01-AGZ | MDP-004-MQ01-55 | MDP-005-MQ01-55 | MDP-006-MA01-AGZ | MDP-006-MQ01-55 | MDP-007-MA01-AGZ | MDP-007-MQ01-55 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Circular DIN Connector, 3 Contact(s), Female, Locking, Plug | Circular DIN Connector, 4 Contact(s), Male, Locking, Plug | Circular DIN Connector, 4 Contact(s), Male, Locking, Plug | Circular DIN Connector, 5 Contact(s), Male, Locking, Plug | Circular DIN Connector, 6 Contact(s), Male, Locking, Plug | Circular DIN Connector, 6 Contact(s), Male, Locking, Plug | Circular DIN Connector, 7 Contact(s), Male, Locking, Plug | Circular DIN Connector, 7 Contact(s), Male, Locking, Plug |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| 主体深度 | 1.551 inch | 1.508 inch | 1.211 inch | 1.211 inch | 1.508 inch | 1.211 inch | 1.508 inch | 1.211 inch |
| 主体/外壳类型 | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| 连接器类型 | CIRCULAR DIN CONNECTOR | CIRCULAR DIN CONNECTOR | CIRCULAR DIN CONNECTOR | CIRCULAR DIN CONNECTOR | CIRCULAR DIN CONNECTOR | CIRCULAR DIN CONNECTOR | CIRCULAR DIN CONNECTOR | CIRCULAR DIN CONNECTOR |
| 联系完成配合 | AG | AG | AU | AU | AG | AU | AG | AU |
| 触点性别 | FEMALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| 触点材料 | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| 触点电阻 | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ |
| 触点样式 | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| DIN 符合性 | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| 介电耐压 | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V |
| 绝缘电阻 | 50000000 Ω | 50000000 Ω | 50000000 Ω | 50000000 Ω | 50000000 Ω | 50000000 Ω | 50000000 Ω | 50000000 Ω |
| 绝缘体材料 | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON |
| 制造商序列号 | MDP | MDP | MDP | MDP | MDP | MDP | MDP | MDP |
| 安装选项1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| 安装方式 | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| 端口数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 最高工作温度 | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| 极化密钥 | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| 参考标准 | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| 触点总数 | 3 | 4 | 4 | 5 | 6 | 6 | 7 | 7 |
| 厂商名称 | - | E-tec Interconnect Ltd | E-tec Interconnect Ltd | E-tec Interconnect Ltd | E-tec Interconnect Ltd | E-tec Interconnect Ltd | E-tec Interconnect Ltd | E-tec Interconnect Ltd |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved