D Type Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Receptacle
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 主体宽度 | 0.494 inch |
| 主体深度 | 0.161 inch |
| 主体长度 | 1.543 inch |
| 主体/外壳类型 | RECEPTACLE |
| 联系完成配合 | AU |
| 触点性别 | MALE |
| 触点材料 | BRASS |
| 触点模式 | STAGGERED |
| 触点电阻 | 20 mΩ |
| 触点样式 | RND PIN-SKT |
| 介电耐压 | 1000VAC V |
| 绝缘电阻 | 1000000000 Ω |
| 绝缘体颜色 | GRAY |
| 绝缘体材料 | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| 插接触点节距 | 0.109 inch |
| 匹配触点行间距 | 0.112 inch |
| 安装选项1 | HOLE .115-.125 |
| 安装选项2 | LOCKING |
| 安装方式 | STRAIGHT |
| 安装类型 | BOARD |
| PCB行数 | 2 |
| 装载的行数 | 2 |
| 最高工作温度 | 105 °C |
| 最低工作温度 | -20 °C |
| PCB接触模式 | STAGGERED |
| PCB触点行间距 | 2.8448 mm |
| 电镀厚度 | FLASH inch |
| 额定电流(信号) | 3 A |
| 参考标准 | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL |
| 外壳面层 | TIN |
| 外壳材料 | STEEL |
| 端子长度 | 0.181 inch |
| 端子节距 | 2.7686 mm |
| 端接类型 | SOLDER |
| 触点总数 | 15 |
| Base Number Matches | 1 |

| A-D-S-15-PP-Z | A-D-F-37-PP-Z | A-D-F-25-PP-Z | A-D-F-15-PP-Z | A-D-S-25-PP-Z | A-D-F-09-PP-Z | A-D-S-37-PP-Z | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | D Type Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Receptacle | D Type Connector, 37 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Plug | D Type Connector, 25 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Plug | D Type Connector, 15 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Plug | D Type Connector, 25 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Receptacle | D Subminiature Connector, 9 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Plug | D Type Connector, 37 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .115-.125, Receptacle |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| 主体宽度 | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch |
| 主体深度 | 0.161 inch | 0.161 inch | 0.161 inch | 0.161 inch | 0.161 inch | 0.161 inch | 0.161 inch |
| 主体长度 | 1.543 inch | 2.732 inch | 2.089 inch | 1.543 inch | 2.089 inch | 1.213 inch | 2.732 inch |
| 主体/外壳类型 | RECEPTACLE | PLUG | PLUG | PLUG | RECEPTACLE | PLUG | RECEPTACLE |
| 联系完成配合 | AU | AU | AU | AU | NOT SPECIFIED | GOLD FLASH | AU |
| 触点性别 | MALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | MALE | FEMALE | MALE |
| 触点材料 | BRASS | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | BRASS/PHOSPHOR BRONZE | COPPER ALLOY | BRASS |
| 触点模式 | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| 触点电阻 | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| 触点样式 | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| 介电耐压 | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| 绝缘电阻 | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| 绝缘体颜色 | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY |
| 绝缘体材料 | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| 插接触点节距 | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch |
| 匹配触点行间距 | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch |
| 安装选项1 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 | HOLE .115-.125 |
| 安装选项2 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| 安装方式 | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| 安装类型 | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| PCB行数 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 装载的行数 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 最高工作温度 | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| 最低工作温度 | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| PCB接触模式 | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB触点行间距 | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm |
| 电镀厚度 | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch |
| 额定电流(信号) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| 参考标准 | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| 外壳面层 | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| 外壳材料 | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL |
| 端子长度 | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch | 0.181 inch |
| 端子节距 | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm |
| 端接类型 | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| 触点总数 | 15 | 37 | 25 | 15 | 25 | 9 | 37 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| 厂商名称 | - | ASSMANN | ASSMANN | ASSMANN | ASSMANN | ASSMANN | ASSMANN |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved