IC Socket, DIP30, 30 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.1inch Row Spacing, Solder
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| 主体宽度 | 0.22 inch |
| 主体深度 | 0.236 inch |
| 主体长度 | 1.661 inch |
| 联系完成配合 | NI |
| 联系完成终止 | Nickel (Ni) |
| 触点材料 | P-CUSN |
| 触点样式 | IDC |
| 目前评级 | 1 A |
| 设备插槽类型 | IC SOCKET |
| 使用的设备类型 | DIP30 |
| 介电耐压 | 500VAC V |
| 外壳材料 | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE (PBT) |
| 绝缘电阻 | 1000000000 Ω |
| 制造商序列号 | IDP |
| 插接触点节距 | 0.05 inch |
| 安装方式 | STRAIGHT |
| 触点数 | 30 |
| 最高工作温度 | 105 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| PCB接触模式 | RECT |
| PCB触点行间距 | 0.1 mm |
| 端子节距 | 2.54 mm |
| 端接类型 | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |

| IDP-030-S100-N5 | IDP-018-S300-N5 | IDP-050-S100-N5 | IDP-018-S600-N5 | |
|---|---|---|---|---|
| 描述 | IC Socket, DIP30, 30 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.1inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP18, 18 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP50, 50 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.1inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP18, 18 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.6inch Row Spacing, Solder |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| 主体宽度 | 0.22 inch | 0.421 inch | 0.22 inch | 0.72 inch |
| 主体深度 | 0.236 inch | 0.236 inch | 0.236 inch | 0.236 inch |
| 主体长度 | 1.661 inch | 1.061 inch | 2.661 inch | 1.061 inch |
| 联系完成配合 | NI | NI | NI | NI |
| 联系完成终止 | Nickel (Ni) | GOLD | Nickel (Ni) | GOLD |
| 触点材料 | P-CUSN | P-CUSN | P-CUSN | P-CUSN |
| 触点样式 | IDC | IDC | IDC | IDC |
| 目前评级 | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| 设备插槽类型 | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET |
| 使用的设备类型 | DIP30 | DIP18 | DIP50 | DIP18 |
| 介电耐压 | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| 外壳材料 | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE (PBT) | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE (PBT) | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE (PBT) | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE (PBT) |
| 绝缘电阻 | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| 制造商序列号 | IDP | IDP | IDP | IDP |
| 插接触点节距 | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| 安装方式 | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| 触点数 | 30 | 18 | 50 | 18 |
| 最高工作温度 | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB接触模式 | RECT | RECT | RECT | RECT |
| PCB触点行间距 | 0.1 mm | 0.3 mm | 0.1 mm | 0.6 mm |
| 端子节距 | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| 端接类型 | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved