Fixed Positive LDO Regulator, 1.8V, 0.5V Dropout, BIPolar, PSSO3, TO-263, 3 PIN
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 不符合 |
| 厂商名称 | Micrel ( Microchip ) |
| 零件包装代码 | D2PAK |
| 包装说明 | TO-263, SMSIP3H,.55TB |
| 针数 | 4 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 可调性 | FIXED |
| 最大回动电压 1 | 0.5 V |
| 标称回动电压 1 | 0.375 V |
| 最大绝对输入电压 | 20 V |
| 最大输入电压 | 16 V |
| 最小输入电压 | 2.25 V |
| JESD-30 代码 | R-PSSO-G3 |
| JESD-609代码 | e0 |
| 长度 | 10.414 mm |
| 最大电网调整率 | 0.009% |
| 最大负载调整率 | 0.018% |
| 湿度敏感等级 | 3 |
| 功能数量 | 1 |
| 输出次数 | 1 |
| 端子数量 | 3 |
| 工作温度TJ-Max | 125 °C |
| 工作温度TJ-Min | -40 °C |
| 最大输出电流 1 | 1.5 A |
| 最大输出电压 1 | 1.836 V |
| 最小输出电压 1 | 1.764 V |
| 标称输出电压 1 | 1.8 V |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | TO-263 |
| 封装等效代码 | SMSIP3H,.55TB |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE |
| 包装方法 | TUBE |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 240 |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 调节器类型 | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| 座面最大高度 | 4.902 mm |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | BIPOLAR |
| 端子面层 | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子节距 | 2.54 mm |
| 端子位置 | SINGLE |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | 30 |
| 最大电压容差 | 2% |
| 宽度 | 9.042 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| MIC39150-1.8BU | MIC39151-2.5BU | MIC39150-2.5BT | MIC39151-1.8BT | MIC39151-1.8BU | MIC39150-2.5BU | MIC39150-1.8BT | MIC39151-2.5BT | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Fixed Positive LDO Regulator, 1.8V, 0.5V Dropout, BIPolar, PSSO3, TO-263, 3 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 0.5V Dropout, BIPolar, PSSO5, TO-263, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator 2.5V 0.5V Dropout BIPolar | Fixed Positive LDO Regulator 1.8V 0.5V Dropout BIPolar | Fixed Positive LDO Regulator 1.8V 0.5V Dropout BIPolar PSSO5 | Fixed Positive LDO Regulator 2.5V 0.5V Dropout BIPolar PSSO3 | Fixed Positive LDO Regulator, 1.8V, 0.5V Dropout, BIPolar, TO-220, 3 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 0.5V Dropout, BIPolar, TO-220, 5 PIN |
| 是否Rohs认证 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 |
| 包装说明 | TO-263, SMSIP3H,.55TB | TO-263, SMSIP5H,.6,67TB | TO-220, SIP3,.1TB | TO-220, SIP5,.1,67TB | TO-263, SMSIP5H,.6,67TB | TO-263, SMSIP3H,.55TB | TO-220, SIP3,.1TB | TO-220, SIP5,.1,67TB |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| 可调性 | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED |
| 最大回动电压 1 | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V |
| 标称回动电压 1 | 0.375 V | 0.375 V | 0.375 V | 0.375 V | 0.375 V | 0.375 V | 0.375 V | 0.375 V |
| 最大绝对输入电压 | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| 最大输入电压 | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V |
| 最小输入电压 | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V |
| JESD-30 代码 | R-PSSO-G3 | R-PSSO-G5 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T5 | R-PSSO-G5 | R-PSSO-G3 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T5 |
| JESD-609代码 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| 长度 | 10.414 mm | 10.363 mm | 10.224 mm | 10.2235 mm | 10.363 mm | 10.414 mm | 10.224 mm | 10.2235 mm |
| 最大电网调整率 | 0.009% | 0.0125% | 0.0125% | 0.009% | 0.009% | 0.0125% | 0.009% | 0.0125% |
| 最大负载调整率 | 0.018% | 0.025% | 0.025% | 0.018% | 0.018% | 0.025% | 0.018% | 0.025% |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 输出次数 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子数量 | 3 | 5 | 3 | 5 | 5 | 3 | 3 | 5 |
| 工作温度TJ-Max | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| 工作温度TJ-Min | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| 最大输出电流 1 | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| 最大输出电压 1 | 1.836 V | 2.55 V | 2.55 V | 1.836 V | 1.836 V | 2.55 V | 1.836 V | 2.55 V |
| 最小输出电压 1 | 1.764 V | 2.45 V | 2.45 V | 1.764 V | 1.764 V | 2.45 V | 1.764 V | 2.45 V |
| 标称输出电压 1 | 1.8 V | 2.5 V | 2.5 V | 1.8 V | 1.8 V | 2.5 V | 1.8 V | 2.5 V |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | TO-263 | TO-263 | TO-220 | TO-220 | TO-263 | TO-263 | TO-220 | TO-220 |
| 封装等效代码 | SMSIP3H,.55TB | SMSIP5H,.6,67TB | SIP3,.1TB | SIP5,.1,67TB | SMSIP5H,.6,67TB | SMSIP3H,.55TB | SIP3,.1TB | SIP5,.1,67TB |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| 包装方法 | TUBE | TUBE | TUBE | TUBE | TUBE | TUBE | TUBE | TUBE |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| 调节器类型 | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| 座面最大高度 | 4.902 mm | 4.902 mm | 4.445 mm | 4.445 mm | 4.902 mm | 4.902 mm | 4.445 mm | 4.445 mm |
| 表面贴装 | YES | YES | NO | NO | YES | YES | NO | NO |
| 技术 | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| 端子面层 | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| 端子形式 | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| 端子节距 | 2.54 mm | 1.7 mm | 2.54 mm | 1.7 mm | 1.7 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.7 mm |
| 端子位置 | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| 最大电压容差 | 2% | 2% | 2% | 2% | 2% | 2% | 2% | 2% |
| 宽度 | 9.042 mm | 8.7755 mm | 9.114 mm | 9.0424 mm | 8.7755 mm | 9.042 mm | 9.114 mm | 9.0424 mm |
| 厂商名称 | Micrel ( Microchip ) | - | Micrel ( Microchip ) | Micrel ( Microchip ) | Micrel ( Microchip ) | Micrel ( Microchip ) | Micrel ( Microchip ) | Micrel ( Microchip ) |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved