HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) |
| 包装说明 | SOP, SOP14,.25 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| 计数方向 | UP |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G14 |
| JESD-609代码 | e4 |
| 负载电容(CL) | 50 pF |
| 负载/预设输入 | NO |
| 逻辑集成电路类型 | BINARY COUNTER |
| 最大频率@ Nom-Su | 20000000 Hz |
| 最大I(ol) | 0.004 A |
| 工作模式 | ASYNCHRONOUS |
| 湿度敏感等级 | 1 |
| 功能数量 | 2 |
| 端子数量 | 14 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SOP |
| 封装等效代码 | SOP14,.25 |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE |
| 包装方法 | BULK |
| 电源 | 2/6 V |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | CMOS |
| 温度等级 | AUTOMOTIVE |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子节距 | 1.27 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |

| 74HC393D | 74HCT393D | 74HCT393N | 74HC393 | 74HC393DB | 74HC393PW | 74HC393N | 74HCT393 | 74HCT393DB | 74HCT393PW | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14 | HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14 | HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14 | HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14 | HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14 | HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14 | HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14 | Dual 4-bit binary ripple counter | HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14 | HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | - | 符合 | 符合 | 符合 | - | 符合 | 符合 |
| 厂商名称 | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | - | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | - | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) |
| 包装说明 | SOP, SOP14,.25 | SOP, SOP14,.25 | DIP, DIP14,.3 | - | SSOP, SSOP14,.3 | TSSOP, TSSOP14,.25 | DIP, DIP14,.3 | - | SSOP, SSOP14,.3 | TSSOP, TSSOP14,.25 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | - | unknow | unknow | unknow | - | unknow | unknow |
| 计数方向 | UP | UP | UP | UP | UP | UP | UP | - | UP | UP |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 | - | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 | - | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| 负载电容(CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF |
| 负载/预设输入 | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | - | NO | NO |
| 逻辑集成电路类型 | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | - | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | - | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| 最大频率@ Nom-Su | 20000000 Hz | 18000000 Hz | 18000000 Hz | - | 20000000 Hz | 20000000 Hz | 20000000 Hz | - | 18000000 Hz | 18000000 Hz |
| 最大I(ol) | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | - | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | - | 0.004 A | 0.004 A |
| 工作模式 | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYN | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | - | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| 功能数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 |
| 端子数量 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | - | 14 | 14 |
| 最高工作温度 | 125 °C | 125 °C | 125 °C | - | 125 °C | 125 °C | 125 °C | - | 125 °C | 125 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SOP | SOP | DIP | - | SSOP | TSSOP | DIP | - | SSOP | TSSOP |
| 封装等效代码 | SOP14,.25 | SOP14,.25 | DIP14,.3 | - | SSOP14,.3 | TSSOP14,.25 | DIP14,.3 | - | SSOP14,.3 | TSSOP14,.25 |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | - | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | IN-LINE | - | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| 包装方法 | BULK | BULK PACK | BULK PACK | - | BULK PACK | BULK PACK | BULK PACK | - | BULK PACK | BULK PACK |
| 电源 | 2/6 V | 5 V | 5 V | - | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V | - | 5 V | 5 V |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified |
| 表面贴装 | YES | YES | NO | Yes | YES | YES | NO | - | YES | YES |
| 技术 | CMOS | CMOS | CMOS | - | CMOS | CMOS | CMOS | - | CMOS | CMOS |
| 温度等级 | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | - | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| 端子形式 | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | - | GULL WING | GULL WING |
| 端子节距 | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | - | 0.635 mm | 0.635 mm | 2.54 mm | - | 0.635 mm | 0.635 mm |
| 端子位置 | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | - | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved