HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16
| 参数名称 | 属性值 |
| 功能数量 | 1 |
| 端子数量 | 16 |
| 最小工作温度 | -40 Cel |
| 最大工作温度 | 125 Cel |
| 额定供电电压 | 5 |
| 最小供电/工作电压 | 2 V |
| 最大供电/工作电压 | 6 V |
| 加工封装描述 | MINI, PLASTIC, SO-16 |
| each_compli | Yes |
| 欧盟RoHS规范 | Yes |
| 中国RoHS规范 | Yes |
| 状态 | Active |
| 逻辑IC类型 | PARALLEL IN SERIAL OUT |
| sub_category | Shift Registers |
| 计数方向 | RIGHT |
| 系列 | HC/UH |
| 最大-最小频率 | 20 MHz |
| jesd_30_code | R-PDSO-G16 |
| jesd_609_code | e4 |
| load_capacitance__cl_ | 50 pF |
| max_frequency_nom_su | 2.40E7 Hz |
| moisture_sensitivity_level | 1 |
| 位数 | 8 |
| 输出极性 | TRUE |
| 包装材料 | PLASTIC/EPOXY |
| ckage_code | SOP |
| ckage_equivalence_code | SOP16,.25 |
| 包装形状 | RECTANGULAR |
| 包装尺寸 | SMALL OUTLINE |
| eak_reflow_temperature__cel_ | 260 |
| wer_supplies__v_ | 2/6 |
| 传播延迟TPD | 45 ns |
| qualification_status | COMMERCIAL |
| 表面贴装 | YES |
| 工艺 | CMOS |
| 温度等级 | AUTOMOTIVE |
| 端子涂层 | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子间距 | 1.27 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| ime_peak_reflow_temperature_max__s_ | 30 |
| 触发器类型 | POSITIVE EDGE |
| dditional_feature | CLOCK INHIBIT |

| 74HC166PW | 74HC166D | 74HC166DB | 74HC166 | 74HC166N | 74HCT166 | 74HCT166D | 74HCT166DB | 74HCT166N | 74HCT166PW | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 8-BIT RIGHT PARALLEL IN SERIAL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDSO16 |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子数量 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| 位数 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | YES | NO | YES | YES | YES | NO | YES |
| 温度等级 | AUTOMOTIVE | INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE | INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE | INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE |
| 端子形式 | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| 端子位置 | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| 最小工作温度 | -40 Cel | - | -40 Cel | -40 Cel | - | -40 Cel | - | -40 Cel | - | -40 Cel |
| 最大工作温度 | 125 Cel | - | 125 Cel | 125 Cel | - | 125 Cel | - | 125 Cel | - | 125 Cel |
| 额定供电电压 | 5 | - | 5 | 5 | - | 5 | - | 5 | - | 5 |
| 最小供电/工作电压 | 2 V | - | 2 V | 2 V | - | 2 V | - | 2 V | - | 2 V |
| 最大供电/工作电压 | 6 V | - | 6 V | 6 V | - | 6 V | - | 6 V | - | 6 V |
| 加工封装描述 | MINI, PLASTIC, SO-16 | - | MINI, PLASTIC, SO-16 | MINI, PLASTIC, SO-16 | - | MINI, PLASTIC, SO-16 | - | MINI, PLASTIC, SO-16 | - | MINI, PLASTIC, SO-16 |
| each_compli | Yes | - | Yes | Yes | - | Yes | - | Yes | - | Yes |
| 欧盟RoHS规范 | Yes | - | Yes | Yes | - | Yes | - | Yes | - | Yes |
| 中国RoHS规范 | Yes | - | Yes | Yes | - | Yes | - | Yes | - | Yes |
| 状态 | Active | - | Active | Active | - | Active | - | Active | - | Active |
| 逻辑IC类型 | PARALLEL IN SERIAL OUT | - | PARALLEL IN SERIAL OUT | PARALLEL IN SERIAL OUT | - | PARALLEL IN SERIAL OUT | - | PARALLEL IN SERIAL OUT | - | PARALLEL IN SERIAL OUT |
| sub_category | Shift Registers | - | Shift Registers | Shift Registers | - | Shift Registers | - | Shift Registers | - | Shift Registers |
| 计数方向 | RIGHT | - | RIGHT | RIGHT | - | RIGHT | - | RIGHT | - | RIGHT |
| 系列 | HC/UH | - | HC/UH | HC/UH | - | HC/UH | - | HC/UH | - | HC/UH |
| 最大-最小频率 | 20 MHz | - | 20 MHz | 20 MHz | - | 20 MHz | - | 20 MHz | - | 20 MHz |
| jesd_30_code | R-PDSO-G16 | - | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | - | R-PDSO-G16 | - | R-PDSO-G16 | - | R-PDSO-G16 |
| jesd_609_code | e4 | - | e4 | e4 | - | e4 | - | e4 | - | e4 |
| load_capacitance__cl_ | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF | - | 50 pF | - | 50 pF |
| max_frequency_nom_su | 2.40E7 Hz | - | 2.40E7 Hz | 2.40E7 Hz | - | 2.40E7 Hz | - | 2.40E7 Hz | - | 2.40E7 Hz |
| moisture_sensitivity_level | 1 | - | 1 | 1 | - | 1 | - | 1 | - | 1 |
| 输出极性 | TRUE | - | TRUE | TRUE | - | TRUE | - | TRUE | - | TRUE |
| 包装材料 | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY |
| ckage_code | SOP | - | SOP | SOP | - | SOP | - | SOP | - | SOP |
| ckage_equivalence_code | SOP16,.25 | - | SOP16,.25 | SOP16,.25 | - | SOP16,.25 | - | SOP16,.25 | - | SOP16,.25 |
| 包装形状 | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| 包装尺寸 | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE |
| eak_reflow_temperature__cel_ | 260 | - | 260 | 260 | - | 260 | - | 260 | - | 260 |
| wer_supplies__v_ | 2/6 | - | 2/6 | 2/6 | - | 2/6 | - | 2/6 | - | 2/6 |
| 传播延迟TPD | 45 ns | - | 45 ns | 45 ns | - | 45 ns | - | 45 ns | - | 45 ns |
| qualification_status | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL |
| 工艺 | CMOS | - | CMOS | CMOS | - | CMOS | - | CMOS | - | CMOS |
| 端子涂层 | NICKEL PALLADIUM GOLD | - | NICKEL PALLADIUM GOLD | NICKEL PALLADIUM GOLD | - | NICKEL PALLADIUM GOLD | - | NICKEL PALLADIUM GOLD | - | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| 端子间距 | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 1.27 mm | - | 1.27 mm | - | 1.27 mm |
| ime_peak_reflow_temperature_max__s_ | 30 | - | 30 | 30 | - | 30 | - | 30 | - | 30 |
| 触发器类型 | POSITIVE EDGE | - | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | - | POSITIVE EDGE | - | POSITIVE EDGE | - | POSITIVE EDGE |
| dditional_feature | CLOCK INHIBIT | - | CLOCK INHIBIT | CLOCK INHIBIT | - | CLOCK INHIBIT | - | CLOCK INHIBIT | - | CLOCK INHIBIT |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved