IC Socket, DIP40, 40 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder
| 参数名称 | 属性值 |
| 厂商名称 | MPE-Garry GmbH |
| Reach Compliance Code | compliant |
| 主体宽度 | 0.697 inch |
| 主体深度 | 0.52 inch |
| 联系完成配合 | AU |
| 联系完成终止 | TIN |
| 触点材料 | BE-CU |
| 触点样式 | RND PIN-SKT |
| 目前评级 | 3 A |
| 设备插槽类型 | IC SOCKET |
| 使用的设备类型 | DIP40 |
| 介电耐压 | 1400VAC V |
| 外壳材料 | THERMOPLASTIC |
| 制造商序列号 | 218 |
| 插接触点节距 | 0.1 inch |
| 安装方式 | RIGHT ANGLE |
| 触点数 | 40 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| PCB接触模式 | RECTANGULAR |
| PCB触点行间距 | 0.3 mm |
| 端子节距 | 2.54 mm |
| 端接类型 | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |

| 218-1-040-6-X0STF-XT0 | 218-1-028-6-X0STF-XT0 | 218-1-040-6-X0STH-XT0 | 218-1-010-2-X0STF-XT0 | 218-1-010-2-X0STH-XT0 | 218-1-010-3-X0STF-XT0 | 218-1-020-3-X0STF-XT0 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | IC Socket, DIP40, 40 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP28, 28 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP40, 40 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP10, 10 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.2inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP10, 10 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.2inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP10, 10 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder | IC Socket, DIP20, 20 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| 主体宽度 | 0.697 inch | 0.697 inch | 0.697 inch | 0.299 inch | 0.299 inch | 0.397 inch | 0.397 inch |
| 主体深度 | 0.52 inch | 0.52 inch | 0.52 inch | 0.42 inch | 0.42 inch | 0.52 inch | 0.52 inch |
| 联系完成配合 | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU |
| 联系完成终止 | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| 触点材料 | BE-CU | BE-CU | BE-CU | BE-CU | BE-CU | BE-CU | BE-CU |
| 触点样式 | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| 目前评级 | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| 设备插槽类型 | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET |
| 使用的设备类型 | DIP40 | DIP28 | DIP40 | DIP10 | DIP10 | DIP10 | DIP20 |
| 介电耐压 | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V |
| 外壳材料 | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| 制造商序列号 | 218 | 218 | 218 | 218 | 218 | 218 | 218 |
| 插接触点节距 | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| 安装方式 | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| 触点数 | 40 | 28 | 40 | 10 | 10 | 10 | 20 |
| 最高工作温度 | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB接触模式 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB触点行间距 | 0.3 mm | 0.3 mm | 0.3 mm | 0.2 mm | 0.2 mm | 0.3 mm | 0.3 mm |
| 端子节距 | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| 端接类型 | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 厂商名称 | MPE-Garry GmbH | - | MPE-Garry GmbH | MPE-Garry GmbH | MPE-Garry GmbH | MPE-Garry GmbH | MPE-Garry GmbH |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved