Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 8A, 35V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 零件包装代码 | TO-263 |
| 包装说明 | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 |
| 针数 | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 其他特性 | HIGH RELIABILITY, LOW LOSS |
| 应用 | GENERAL PURPOSE |
| 外壳连接 | CATHODE |
| 配置 | SINGLE |
| 二极管元件材料 | SILICON |
| 二极管类型 | RECTIFIER DIODE |
| 最大正向电压 (VF) | 0.65 V |
| JESD-30 代码 | R-PSSO-G2 |
| JESD-609代码 | e3 |
| 最大非重复峰值正向电流 | 150 A |
| 元件数量 | 1 |
| 相数 | 1 |
| 端子数量 | 2 |
| 最高工作温度 | 150 °C |
| 最大输出电流 | 8 A |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 265 |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 最大重复峰值反向电压 | 35 V |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | SCHOTTKY |
| 端子面层 | Matte Tin (Sn) |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子位置 | SINGLE |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |

| SR835S-C | SR830S-C | SR840S-C | SR860S-C | SR845S-C | SR820S-C | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 8A, 35V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 8A, 30V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 8A, 40V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 8A, 60V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 8A, 45V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 8A, 20V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 |
| 是否无铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| 零件包装代码 | TO-263 | TO-263 | TO-263 | TO-263 | TO-263 | TO-263 |
| 包装说明 | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3 |
| 针数 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 其他特性 | HIGH RELIABILITY, LOW LOSS | HIGH RELIABILITY, LOW LOSS | HIGH RELIABILITY, LOW LOSS | HIGH RELIABILITY, LOW LOSS | HIGH RELIABILITY, LOW LOSS | HIGH RELIABILITY, LOW LOSS |
| 应用 | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| 外壳连接 | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE |
| 配置 | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| 二极管元件材料 | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| 二极管类型 | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| 最大正向电压 (VF) | 0.65 V | 0.65 V | 0.65 V | 0.75 V | 0.65 V | 0.65 V |
| JESD-30 代码 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 |
| JESD-609代码 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| 最大非重复峰值正向电流 | 150 A | 150 A | 150 A | 150 A | 150 A | 150 A |
| 元件数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 相数 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 最高工作温度 | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| 最大输出电流 | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 265 | 265 | 265 | 265 | 265 | 265 |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| 最大重复峰值反向电压 | 35 V | 30 V | 40 V | 60 V | 45 V | 20 V |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| 技术 | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| 端子面层 | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| 端子形式 | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| 端子位置 | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved