AS SERIES, 10-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDSO24, PLASTIC, SO-24
| 参数名称 | 属性值 |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) |
| 零件包装代码 | SOIC |
| 包装说明 | PLASTIC, SO-24 |
| 针数 | 24 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| 其他特性 | POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION |
| 系列 | AS |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G24 |
| 长度 | 15.4 mm |
| 负载电容(CL) | 50 pF |
| 逻辑集成电路类型 | BUS DRIVER |
| 位数 | 10 |
| 功能数量 | 1 |
| 端口数量 | 2 |
| 端子数量 | 24 |
| 最高工作温度 | 70 °C |
| 最低工作温度 | |
| 输出特性 | 3-STATE |
| 输出极性 | INVERTED |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SOP |
| 封装等效代码 | SOP24,.4 |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE |
| 最大电源电流(ICC) | 97 mA |
| 传播延迟(tpd) | 12 ns |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 2.65 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 5.5 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 4.5 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 5 V |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | TTL |
| 温度等级 | COMMERCIAL |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子节距 | 1.27 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| 宽度 | 7.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| SN74AS842DW | SN74ALS841FN | SN74ALS842FN | SN54ALS842JT | SN54ALS842FK | SN54ALS841JT | SN54ALS841FK | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | AS SERIES, 10-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDSO24, PLASTIC, SO-24 | ALS SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PQCC28, PLASTIC, QCC-28 | ALS SERIES, 10-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, PQCC28, PLASTIC, CC-28 | IC ALS SERIES, 10-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDIP24, 0.300 INCH, CERAMIC, DIP-24, Bus Driver/Transceiver | ALS SERIES, 10-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, CQCC28, CERAMIC, CC-28 | ALS SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP24, 0.300 INCH, CERAMIC, DIP-24 | ALS SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC28, CERAMIC, QCC-28 |
| 零件包装代码 | SOIC | QLCC | QFN | DIP | QFN | DIP | QLCC |
| 包装说明 | PLASTIC, SO-24 | QCCJ, LDCC28,.5SQ | QCCJ, LDCC28,.5SQ | DIP, DIP24,.3 | QCCN, LCC28,.45SQ | DIP, DIP24,.3 | QCCN, LCC28,.45SQ |
| 针数 | 24 | 28 | 28 | 24 | 28 | 24 | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| 其他特性 | POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION | POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION | POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION | POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION | POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION | POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION | POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION |
| 系列 | AS | ALS | ALS | ALS | ALS | ALS | ALS |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G24 | R-PQCC-J28 | S-PQCC-J28 | R-GDIP-T24 | S-CQCC-N28 | R-GDIP-T24 | S-CQCC-N28 |
| 长度 | 15.4 mm | 11.5062 mm | 11.5062 mm | 32.005 mm | 11.43 mm | 32.005 mm | 11.43 mm |
| 负载电容(CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| 逻辑集成电路类型 | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| 位数 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端口数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 端子数量 | 24 | 28 | 28 | 24 | 28 | 24 | 28 |
| 最高工作温度 | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| 最低工作温度 | - | - | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| 输出特性 | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| 输出极性 | INVERTED | TRUE | INVERTED | INVERTED | INVERTED | TRUE | TRUE |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| 封装代码 | SOP | QCCJ | QCCJ | DIP | QCCN | DIP | QCCN |
| 封装等效代码 | SOP24,.4 | LDCC28,.5SQ | LDCC28,.5SQ | DIP24,.3 | LCC28,.45SQ | DIP24,.3 | LCC28,.45SQ |
| 封装形状 | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| 最大电源电流(ICC) | 97 mA | 62 mA | 74 mA | 74 mA | 74 mA | 62 mA | 62 mA |
| 传播延迟(tpd) | 12 ns | 9 ns | 27 ns | 31 ns | 31 ns | 30 ns | 10 ns |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 2.65 mm | 4.57 mm | 4.57 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 2.03 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | NO | YES | NO | YES |
| 技术 | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| 温度等级 | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| 端子形式 | GULL WING | J BEND | J BEND | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| 端子节距 | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| 端子位置 | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL | QUAD |
| 宽度 | 7.5 mm | 11.5062 mm | 11.5062 mm | 7.62 mm | 11.43 mm | 7.62 mm | 11.43 mm |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) | - | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) | Texas Instruments(德州仪器) |
| 是否Rohs认证 | - | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 |
| 最大I(ol) | - | 0.024 A | 0.024 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A |
| 峰值回流温度(摄氏度) | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| ECCN代码 | - | - | - | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved