PUSHBUTTON SWITCH, SPST, MOMENTARY, 0.02A, 20VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | C&K |
| 包装说明 | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 执行器颜色 | RED |
| 执行器长度 | 0.175 inch |
| 执行器行程 | 1.016 mm |
| 执行器类型 | PLUNGER |
| 其他特性 | ROHS COMPLIANT |
| 主体高度 | 6.3 mm |
| 主体长度或直径 | 6.35 mm |
| 喷头长度 | 0.125 inch |
| 套管类型 | 8-40 |
| 中心触点材料 | COPPER ALLOY |
| 中心触点镀层 | GOLD OVER NICKEL |
| 触点(交流)最大额定R负载 | .02A@20VAC |
| 最大触点电流(交流) | 0.02 A |
| 最大触点电流(直流) | 0.02 A |
| 触点(直流)最大额定功率R负载 | 0.4VA@20VDC |
| 触点(直流)最大额定R负载 | .02A@20VDC |
| 最大触点电压(交流) | 20 V |
| 最大触点电压(直流) | 20 V |
| 介质耐电压 | 500VRMS V |
| 电气寿命 | 250000 Cycle(s) |
| 末端触点材料 | COPPER ALLOY |
| 末端触点镀层 | GOLD OVER NICKEL |
| JESD-609代码 | e4 |
| 制造商序列号 | 8631 |
| 安装特点 | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| 最大操作力 | 1.37 N |
| 最高工作温度 | 65 °C |
| 最低工作温度 | -30 °C |
| 密封 | MOLDED |
| 表面贴装 | NO |
| 开关动作 | MOMENTARY |
| 开关功能 | SPST |
| 开关类型 | PUSHBUTTON SWITCH |
| 端子面层 | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| 端子材料 | COPPER ALLOY |
| 端接类型 | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |

| 8631CBD3 | 8632CGD3 | 8633CGE2 | 8632CBD3 | 8633CQE2 | 8633CQE3 | 8632CQD3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | PUSHBUTTON SWITCH, SPST, MOMENTARY, 0.02A, 20VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PUSHBUTTON SWITCH, SPST, MOMENTARY, 0.5A, 28VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PUSHBUTTON SWITCH, SPST, MOMENTARY, 0.25A, 28VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PUSHBUTTON SWITCH, SPST, MOMENTARY, 0.02A, 20VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PUSHBUTTON SWITCH, SPST, MOMENTARY, 0.25A, 28VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PUSHBUTTON SWITCH, SPST, MOMENTARY, 0.25A, 28VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PUSHBUTTON SWITCH, SPST, MOMENTARY, 0.5A, 28VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT |
| 是否无铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| 厂商名称 | C&K | C&K | C&K | C&K | C&K | C&K | C&K |
| 包装说明 | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 执行器颜色 | RED | RED | BLACK | RED | BLACK | RED | RED |
| 执行器长度 | 0.175 inch | 0.175 inch | 0.175 inch | 0.175 inch | 0.175 inch | 0.175 inch | 0.175 inch |
| 执行器类型 | PLUNGER | PLUNGER | PLUNGER | PLUNGER | PLUNGER | PLUNGER | PLUNGER |
| 主体高度 | 6.3 mm | 9.02 mm | 8.76 mm | 9.02 mm | 8.76 mm | 8.76 mm | 9.02 mm |
| 主体长度或直径 | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm |
| 喷头长度 | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch |
| 套管类型 | 8-40 | 8-40 | 8-40 | 8-40 | 8-40 | 8-40 | 8-40 |
| 触点(交流)最大额定R负载 | .02A@20VAC | .25A@250VAC | .25A@120VAC | .02A@20VAC | .125A@250VAC | .125A@250VAC | .25A@250VAC |
| 最大触点电流(交流) | 0.02 A | 0.25 A | 0.25 A | 0.02 A | 0.125 A | 0.125 A | 0.25 A |
| 最大触点电流(直流) | 0.02 A | 0.5 A | 0.25 A | 0.02 A | 0.25 A | 0.25 A | 0.5 A |
| 触点(直流)最大额定R负载 | .02A@20VDC | .5A@28VDC | .25A@28VDC | .02A@20VDC | .25A@28VDC | .25A@28VDC | .5A@28VDC |
| 最大触点电压(交流) | 20 V | 250 V | 120 V | 20 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| 最大触点电压(直流) | 20 V | 28 V | 28 V | 20 V | 28 V | 28 V | 28 V |
| 介质耐电压 | 500VRMS V | 500VRMS V | 500VRMS V | 500VRMS V | 500VRMS V | 500VRMS V | 500VRMS V |
| 电气寿命 | 250000 Cycle(s) | 100000 Cycle(s) | 250000 Cycle(s) | 100000 Cycle(s) | 250000 Cycle(s) | 250000 Cycle(s) | 100000 Cycle(s) |
| 末端触点材料 | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COIN SILVER | COPPER ALLOY | COIN SILVER | COIN SILVER | COIN SILVER |
| 末端触点镀层 | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | SILVER | SILVER | SILVER |
| JESD-609代码 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| 制造商序列号 | 8631 | 8632 | 8633 | 8632 | 8633 | 8633 | 8632 |
| 安装特点 | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| 最大操作力 | 1.37 N | 1.74 N | 1.37 N | 1.74 N | 1.37 N | 1.37 N | 1.74 N |
| 最高工作温度 | 65 °C | 65 °C | 65 °C | 65 °C | 65 °C | 65 °C | 65 °C |
| 最低工作温度 | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| 密封 | MOLDED | MOLDED | EPOXY TERMINAL SEALED | MOLDED | EPOXY TERMINAL SEALED | EPOXY TERMINAL SEALED | MOLDED |
| 表面贴装 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| 开关动作 | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY |
| 开关功能 | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST |
| 开关类型 | PUSHBUTTON SWITCH | PUSHBUTTON SWITCH | PUSHBUTTON SWITCH | PUSHBUTTON SWITCH | PUSHBUTTON SWITCH | PUSHBUTTON SWITCH | PUSHBUTTON SWITCH |
| 端子面层 | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Silver (Ag) | Silver (Ag) | Silver (Ag) |
| 端子材料 | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COIN SILVER | COPPER ALLOY | COIN SILVER | COIN SILVER | COPPER ALLOY |
| 端接类型 | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 执行器行程 | 1.016 mm | 2.6924 mm | - | 2.6924 mm | - | - | 2.6924 mm |
| 其他特性 | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | - | ROHS COMPLIANT | - | - | ROHS COMPLIANT |
| 中心触点材料 | COPPER ALLOY | - | - | COPPER ALLOY | COIN SILVER | COIN SILVER | COIN SILVER |
| 中心触点镀层 | GOLD OVER NICKEL | - | - | GOLD OVER NICKEL | SILVER | SILVER | SILVER |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved