AC SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOIC-16
| 参数名称 | 属性值 |
| 厂商名称 | Texas Instruments(德州仪器) |
| 包装说明 | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| 其他特性 | TCO OUTPUT |
| 计数方向 | BIDIRECTIONAL |
| 系列 | AC |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G16 |
| 长度 | 10.11 mm |
| 负载电容(CL) | 50 pF |
| 负载/预设输入 | YES |
| 逻辑集成电路类型 | BINARY COUNTER |
| 工作模式 | SYNCHRONOUS |
| 位数 | 4 |
| 功能数量 | 1 |
| 端子数量 | 16 |
| 最高工作温度 | 85 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SOP |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE |
| 传播延迟(tpd) | 11.5 ns |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 2.108 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 6 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 2 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 5 V |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | CMOS |
| 温度等级 | INDUSTRIAL |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子节距 | 1.27 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| 触发器类型 | POSITIVE EDGE |
| 宽度 | 5.3 mm |
| 最小 fmax | 85 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| 74AC191SJ | 5962-8974901EA | 5962-8974901FA | 5962-89749012A | 74AC191SJX | |
|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | AC SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOIC-16 | AC SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | AC SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, CDFP16, CERPACK-16 | AC SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | AC SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOIC-16 |
| 包装说明 | SOP, | DIP, DIP16,.3 | DFP, FL16,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| 其他特性 | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT |
| 计数方向 | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| 系列 | AC | AC | AC | AC | AC |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G16 | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 | S-CQCC-N20 | R-PDSO-G16 |
| 负载电容(CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| 负载/预设输入 | YES | YES | YES | YES | YES |
| 逻辑集成电路类型 | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| 工作模式 | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| 位数 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子数量 | 16 | 16 | 16 | 20 | 16 |
| 最高工作温度 | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | SOP | DIP | DFP | QCCN | SOP |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE | IN-LINE | FLATPACK | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE |
| 传播延迟(tpd) | 11.5 ns | 12 ns | 12 ns | 12 ns | 11.5 ns |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 2.108 mm | 5.08 mm | 2.032 mm | 1.905 mm | 2.108 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| 表面贴装 | YES | NO | YES | YES | YES |
| 技术 | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| 温度等级 | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL |
| 端子形式 | GULL WING | THROUGH-HOLE | FLAT | NO LEAD | GULL WING |
| 端子节距 | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| 端子位置 | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL |
| 触发器类型 | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| 宽度 | 5.3 mm | 7.62 mm | 6.604 mm | 8.89 mm | 5.3 mm |
| 最小 fmax | 85 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 85 MHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 长度 | 10.11 mm | - | 9.6645 mm | 8.89 mm | 10.11 mm |
| JESD-609代码 | - | e0 | e0 | e0 | - |
| 最大频率@ Nom-Sup | - | 55000000 Hz | 55000000 Hz | 55000000 Hz | - |
| 最大I(ol) | - | 0.024 A | 0.024 A | 0.024 A | - |
| 封装等效代码 | - | DIP16,.3 | FL16,.3 | LCC20,.35SQ | - |
| 电源 | - | 3.3/5 V | 3.3/5 V | 3.3/5 V | - |
| 筛选级别 | - | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | - |
| 端子面层 | - | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved