TOGGLE SWITCH, DPDT, MOMENTARY, 5A, 28VDC, THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | C&K |
| 包装说明 | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| Factory Lead Time | 27 weeks |
| 执行器类型 | LEVER |
| 主体宽度 | 9.53 mm |
| 主体高度 | 11.81 mm |
| 主体长度或直径 | 12.95 mm |
| 触点(交流)最大额定R负载 | 5A@125VAC |
| 最大触点电流(交流) | 5 A |
| 最大触点电流(直流) | 5 A |
| 触点(直流)最大额定R负载 | 5A@28VDC |
| 最大触点电压(交流) | 125 V |
| 最大触点电压(直流) | 28 V |
| 电气寿命 | 10000 Cycle(s) |
| JESD-609代码 | e4 |
| 制造商序列号 | M83731 |
| 安装特点 | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE |
| 最高工作温度 | 71 °C |
| 最低工作温度 | -25 °C |
| 密封 | EPOXY TERMINAL SEALED |
| 表面贴装 | NO |
| 开关动作 | MOMENTARY |
| 开关功能 | DPDT |
| 开关类型 | TOGGLE SWITCH |
| 端子面层 | Gold (Au) |
| 端接类型 | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |

| M83731/16-271 | M83731/13-341 | M83731/10-232 | M83731/10-331 | |
|---|---|---|---|---|
| 描述 | TOGGLE SWITCH, DPDT, MOMENTARY, 5A, 28VDC, THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT | TOGGLE SWITCH, SPDT, LATCHED AND MOMENTARY, 5A, 28VDC, THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT | TOGGLE SWITCH, DPDT, LATCHED, 5A, 28VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | TOGGLE SWITCH, DPDT, LATCHED AND MOMENTARY, 5A, 28VDC, PANEL MOUNT-THREADED, ROHS COMPLIANT |
| 是否无铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| 厂商名称 | C&K | C&K | C&K | C&K |
| 包装说明 | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Factory Lead Time | 27 weeks | 27 weeks | 27 weeks | 27 weeks |
| 执行器类型 | LEVER | LEVER | LEVER | LEVER |
| 主体宽度 | 9.53 mm | 6.98 mm | 11.81 mm | 11.81 mm |
| 主体高度 | 11.81 mm | 12.95 mm | 12.69 mm | 12.69 mm |
| 主体长度或直径 | 12.95 mm | 9.53 mm | 12.95 mm | 12.95 mm |
| 触点(交流)最大额定R负载 | 5A@125VAC | 5A@125VAC | 5A@125VAC | 5A@125VAC |
| 最大触点电流(交流) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| 最大触点电流(直流) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| 触点(直流)最大额定R负载 | 5A@28VDC | 5A@28VDC | 5A@28VDC | 5A@28VDC |
| 最大触点电压(交流) | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V |
| 最大触点电压(直流) | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V |
| 电气寿命 | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) |
| JESD-609代码 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| 安装特点 | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE | THROUGH HOLE-STRAIGHT | PANEL MOUNT-THREADED |
| 最高工作温度 | 71 °C | 71 °C | 71 °C | 71 °C |
| 最低工作温度 | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| 密封 | EPOXY TERMINAL SEALED | EPOXY TERMINAL SEALED | EPOXY TERMINAL SEALED | EPOXY TERMINAL SEALED |
| 表面贴装 | NO | NO | NO | NO |
| 开关动作 | MOMENTARY | LATCHED AND MOMENTARY | LATCHED | LATCHED AND MOMENTARY |
| 开关功能 | DPDT | SPDT | DPDT | DPDT |
| 开关类型 | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH |
| 端子面层 | Gold (Au) | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| 端接类型 | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 制造商序列号 | M83731 | M83731 | - | M83731 |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved