Logic IC Output Optocoupler, 2-Element, 3750V Isolation, 40MBps, DIP-8
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 不符合 |
| 厂商名称 | Broadcom(博通) |
| 包装说明 | DIP-8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 其他特性 | CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED |
| 配置 | SEPARATE, 2 CHANNELS |
| 标称数据速率 | 40 MBps |
| 最大正向电流 | 0.01 A |
| 最大绝缘电压 | 3750 V |
| JESD-609代码 | e0 |
| 安装特点 | SURFACE MOUNT |
| 元件数量 | 2 |
| 最大通态电流 | 0.025 A |
| 最高工作温度 | 70 °C |
| 最低工作温度 | |
| 光电设备类型 | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER |
| 最大功率耗散 | 0.04 W |
| 标称响应时间 | 6e-8 ns |
| 最小供电电压 | 4.75 V |
| 标称供电电压 | 5.25 V |
| 表面贴装 | YES |
| 端子面层 | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |

| HCPL-2430#500 | HCPL-2430#300 | HCPL-2400#300 | HCPL-2400-060E | HCPL-2400#060 | HCPL-2400#500 | HCPL-2400-000E | HCPL-2400 | HCPL-2430 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Logic IC Output Optocoupler, 2-Element, 3750V Isolation, 40MBps, DIP-8 | Logic IC Output Optocoupler, 2-Element, 3750V Isolation, 40MBps, SURFACE MOUNT, DIP-8 | Logic IC Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation, 40MBps, SURFACE MOUNT, DIP-8 | Logic IC Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation, DIP-8 | Logic IC Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation, 40MBps, DIP-8 | Logic IC Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation, 40MBps, DIP-8 | Logic IC Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation, 40MBps, 0.300 INCH, ROHS COMPLIANT, DIP-8 | Logic IC Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation, 40MBps, DIP-8 | Logic IC Output Optocoupler, 2-Element, 3750V Isolation, 40MBps, DIP-8 |
| 是否Rohs认证 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 符合 | 不符合 | 不符合 | 符合 | 不符合 | 不符合 |
| 包装说明 | DIP-8 | SURFACE MOUNT, DIP-8 | SURFACE MOUNT, DIP-8 | DIP-8 | DIP-8 | DIP-8 | 0.300 INCH, ROHS COMPLIANT, DIP-8 | DIP-8 | DIP-8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | compliant | not_compliant | compliant | compliant | not_compliant | compliant | unknown | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| 其他特性 | CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED | CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED | CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED | CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED, VDE APPROVED | CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED, VDE APPROVED | CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED | CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED | CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED | CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED |
| 配置 | SEPARATE, 2 CHANNELS | SEPARATE, 2 CHANNELS | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SEPARATE, 2 CHANNELS |
| 最大正向电流 | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A | 0.01 A |
| 最大绝缘电压 | 3750 V | 3750 V | 3750 V | 3750 V | 3750 V | 3750 V | 3750 V | 3750 V | 3750 V |
| JESD-609代码 | e0 | e0 | e0 | e3 | e0 | e0 | e3 | e0 | e0 |
| 安装特点 | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | SURFACE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| 元件数量 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| 最大通态电流 | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A |
| 最高工作温度 | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| 光电设备类型 | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER |
| 最大功率耗散 | 0.04 W | 0.04 W | 0.04 W | 0.04 W | 0.04 W | 0.04 W | 0.04 W | 0.04 W | 0.04 W |
| 标称响应时间 | 6e-8 ns | 6e-8 ns | 6e-8 ns | 6e-8 ns | 6e-8 ns | 6e-8 ns | 2e-8 ns | 2e-8 ns | 1.2e-8 ns |
| 最小供电电压 | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| 标称供电电压 | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5 V | 5 V | 5.2 V |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | NO | NO | YES | NO | NO | NO |
| 端子面层 | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Matte Tin (Sn) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Matte Tin (Sn) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| 厂商名称 | Broadcom(博通) | Broadcom(博通) | Broadcom(博通) | Broadcom(博通) | Broadcom(博通) | - | Broadcom(博通) | Broadcom(博通) | Broadcom(博通) |
| 标称数据速率 | 40 MBps | 40 MBps | 40 MBps | - | 40 MBps | 40 MBps | 40 MBps | 40 MBps | 40 MBps |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved