Dual Color LED, Red/green, Tinted Nondiffused, T-1 3/4, 5mm
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 含铅 |
| 是否Rohs认证 | 不符合 |
| 厂商名称 | DIALIGHT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| 其他特性 | HIGH RELIABILITY |
| 颜色 | RED/GREEN |
| 颜色@波长 | Green/Red |
| 配置 | COMMON BIPOLAR TERMINAL, 2 ELEMENTS |
| 最大正向电流 | 0.04 A |
| JESD-609代码 | e0 |
| 透镜类型 | TINTED NONDIFFUSED |
| 标称发光强度 | 90.0/40.0 mcd |
| 安装特点 | RADIAL MOUNT |
| 功能数量 | 1 |
| 端子数量 | 2 |
| 最高工作温度 | 100 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 光电设备类型 | DUAL COLOR LED |
| 总高度 | 6.22 mm |
| 包装方法 | BULK |
| 峰值波长 | 660/565 nm |
| 形状 | ROUND |
| 尺寸 | 5 mm |
| 表面贴装 | NO |
| T代码 | T-1 3/4 |
| 端子面层 | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| 端子节距 | 2.54 mm |
| 视角 | 60 deg |
| Base Number Matches | 1 |

| 550-3010-010 | 550-1510 | 550-1710-010 | 550-1710 | 550-1510-010 | 550-1610-010 | 550-3110 | 550-3110-010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Dual Color LED, Red/green, Tinted Nondiffused, T-1 3/4, 5mm | Single Color LED, Green, Tinted Nondiffused, T-1 3/4, 5mm | Single Color LED, Red, Tinted Nondiffused, T-1 3/4, 5mm | Single Color LED, Red, Tinted Nondiffused, T-1 3/4, 5mm | Single Color LED, Green, Tinted Nondiffused, T-1 3/4, 5mm | Single Color LED, Yellow, Tinted Nondiffused, T-1 3/4, 5mm | Dual Color LED, Yellow/green, Tinted Nondiffused, T-1 3/4, 5mm | Dual Color LED, Yellow/green, Tinted Nondiffused, T-1 3/4, 5mm |
| 是否无铅 | 含铅 | 含铅 | 含铅 | 含铅 | 含铅 | 含铅 | 含铅 | 含铅 |
| 是否Rohs认证 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| 其他特性 | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY |
| 颜色 | RED/GREEN | GREEN | RED | RED | GREEN | YELLOW | YELLOW/GREEN | YELLOW/GREEN |
| 颜色@波长 | Green/Red | Green | Red | Orange-Red | Green | Yellow | Green/Yellow | Green/Yellow |
| 配置 | COMMON BIPOLAR TERMINAL, 2 ELEMENTS | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | COMMON BIPOLAR TERMINAL, 2 ELEMENTS | COMMON BIPOLAR TERMINAL, 2 ELEMENTS |
| 最大正向电流 | 0.04 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.02 A | 0.02 A |
| JESD-609代码 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| 透镜类型 | TINTED NONDIFFUSED | TINTED NONDIFFUSED | TINTED NONDIFFUSED | TINTED NONDIFFUSED | TINTED NONDIFFUSED | TINTED NONDIFFUSED | TINTED NONDIFFUSED | TINTED NONDIFFUSED |
| 标称发光强度 | 90.0/40.0 mcd | 110.0 mcd | 110.0 mcd | 100.0 mcd | 110.0 mcd | 110.0 mcd | 8.7 mcd | 8.7 mcd |
| 安装特点 | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 最高工作温度 | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| 光电设备类型 | DUAL COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | DUAL COLOR LED | DUAL COLOR LED |
| 总高度 | 6.22 mm | 5.97 mm | 6.22 mm | 5.97 mm | 6.22 mm | 6.22 mm | 6.22 mm | 6.22 mm |
| 包装方法 | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| 峰值波长 | 660/565 nm | 565 nm | 650 nm | 635 nm | 565 nm | 585 nm | 585/565 nm | 585/565 nm |
| 形状 | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| 尺寸 | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| 表面贴装 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| T代码 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 |
| 端子面层 | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| 端子节距 | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| 视角 | 60 deg | 30 deg | 30 deg | 30 deg | 30 deg | 30 deg | 50 deg | 50 deg |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved