Dual Color LED, Red/yellow Green, Water Clear, 1.6mm, 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | DIALIGHT |
| 包装说明 | 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| 颜色 | RED/YELLOW GREEN |
| 颜色@波长 | Green-Yellow/Red |
| 配置 | SEPARATE, 2 ELEMENTS |
| 最大正向电流 | 0.02 A |
| 最大正向电压 | 2.4 V |
| JESD-609代码 | e4 |
| 透镜类型 | WATER CLEAR |
| 标称发光强度 | 40.0/30.0 mcd |
| 安装特点 | SURFACE MOUNT |
| 功能数量 | 1 |
| 端子数量 | 4 |
| 最高工作温度 | 100 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| 光电设备类型 | DUAL COLOR LED |
| 总高度 | 0.7 mm |
| 包装方法 | TAPE |
| 最大反向电压 | 5 V |
| 形状 | RECTANGULAR |
| 尺寸 | 1.6 mm |
| 表面贴装 | YES |
| 端子面层 | Nickel/Gold (Ni/Au) |
| 端子节距 | 1.4 mm |
| 视角 | 140 deg |
| Base Number Matches | 1 |

| 598-8470-202F | 598-8410-202F | 598-8430-202F | 598-8440-207F | 598-8480-202F | 598-8421-202F | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Dual Color LED, Red/yellow Green, Water Clear, 1.6mm, 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN | 标准 led - smd red/green WC 80/50mcd 645/570nm | 标准 led - smd orange/green 150/50mcd 610/570nm | 标准 led - smd yel/grn WC 150/65mcd 595/575nm | Dual Color LED, Green/blue, Water Clear, 1.6mm, 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN | Dual Color LED, Red Orange/green, Water Clear, 1.6mm, 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| 包装说明 | 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN | 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN | 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN | 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN | 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN | 1.60 X 1.60 MM, 0.70 MM HEIGHT, ROHS COMPLIANT, SMD, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compliant | compliant | compliant | compliant |
| 颜色 | RED/YELLOW GREEN | RED/GREEN | ORANGE/GREEN | YELLOW/GREEN | GREEN/BLUE | RED ORANGE/GREEN |
| 颜色@波长 | Green-Yellow/Red | Red/Gree | Green/Orange | Green/Yellow | Blue/Green | Green/Orange-Red |
| 配置 | SEPARATE, 2 ELEMENTS | SEPARATE, 2 ELEMENTS | SEPARATE, 2 ELEMENTS | SEPARATE, 2 ELEMENTS | SEPARATE, 2 ELEMENTS | SEPARATE, 2 ELEMENTS |
| 最大正向电流 | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A |
| 最大正向电压 | 2.4 V | 2.4 V | 3.5 V | 2.4 V | 3.5 V | 3.5 V |
| JESD-609代码 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| 透镜类型 | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR |
| 标称发光强度 | 40.0/30.0 mcd | 60.0/40.0 mcd | 100.0/40.0 mcd | 135.0/50.0 mcd | 220.0/75.0 mcd | 100.0/220.0 mcd |
| 安装特点 | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子数量 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| 最高工作温度 | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 85 °C | 85 °C | 100 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -20 °C | -30 °C | -40 °C |
| 光电设备类型 | DUAL COLOR LED | DUAL COLOR LED | DUAL COLOR LED | DUAL COLOR LED | DUAL COLOR LED | DUAL COLOR LED |
| 总高度 | 0.7 mm | 0.7 mm | 0.7 mm | 0.7 mm | 0.7 mm | 0.7 mm |
| 包装方法 | TAPE | TAPE | TAPE | TAPE AND REEL 7\" | TAPE | TAPE |
| 最大反向电压 | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| 形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 尺寸 | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| 端子面层 | Nickel/Gold (Ni/Au) | Nickel/Gold (Ni/Au) | Nickel/Gold (Ni/Au) | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Nickel/Gold (Ni/Au) | Nickel/Gold (Ni/Au) |
| 端子节距 | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm |
| 视角 | 140 deg | 140 deg | 140 deg | 140 deg | 140 deg | 140 deg |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 厂商名称 | DIALIGHT | - | DIALIGHT | DIALIGHT | DIALIGHT | DIALIGHT |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved