Bus Transceiver, LVC/LCX/Z Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO48
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | Nexperia |
| 包装说明 | TSSOP-48 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN代码 | EAR99 |
| Samacsys Confidence | 3 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 170487 |
| Samacsys Pin Count | 48 |
| Samacsys Part Category | Integrated Circuit |
| Samacsys Package Category | Small Outline Packages |
| Samacsys Footprint Name | SOT362-1(MO-153) |
| Samacsys Released Date | 2015-04-13 16:48:29 |
| Is Samacsys | N |
| 其他特性 | WITH DIRECTION CONTROL |
| 系列 | LVC/LCX/Z |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G48 |
| JESD-609代码 | e4 |
| 长度 | 12.5 mm |
| 负载电容(CL) | 50 pF |
| 逻辑集成电路类型 | BUS TRANSCEIVER |
| 湿度敏感等级 | 1 |
| 位数 | 8 |
| 功能数量 | 2 |
| 端口数量 | 2 |
| 端子数量 | 48 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| 输出特性 | 3-STATE |
| 输出极性 | TRUE |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | TSSOP |
| 封装形状 | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 260 |
| 传播延迟(tpd) | 13.8 ns |
| 认证状态 | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 1.2 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 3.6 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 1.2 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 1.8 V |
| 表面贴装 | YES |
| 技术 | CMOS |
| 温度等级 | AUTOMOTIVE |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| 端子形式 | GULL WING |
| 端子节距 | 0.5 mm |
| 端子位置 | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | 30 |
| 宽度 | 6.1 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| 74LVC16245ADGG | 74LVC16245ADL | 74LVC16245AEV | 74LVCH16245ADGG | |
|---|---|---|---|---|
| 描述 | Bus Transceiver, LVC/LCX/Z Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO48 | Bus Transceiver, LVC/LCX/Z Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO48 | Bus Transceiver, LVC/LCX/Z Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PBGA56 | Bus Transceiver, LVC/LCX/Z Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO48 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 不符合 | 符合 |
| 厂商名称 | Nexperia | Nexperia | Nexperia | Nexperia |
| 包装说明 | TSSOP-48 | SSOP-48 | VFBGA-56 | TSSOP-48 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | not_compliant | compliant |
| Is Samacsys | N | N | N | N |
| 其他特性 | WITH DIRECTION CONTROL | WITH DIRECTION CONTROL | WITH DIRECTION CONTROL | WITH DIRECTION CONTROL |
| 系列 | LVC/LCX/Z | LVC/LCX/Z | LVC/LCX/Z | LVC/LCX/Z |
| JESD-30 代码 | R-PDSO-G48 | R-PDSO-G48 | R-PBGA-B56 | R-PDSO-G48 |
| JESD-609代码 | e4 | e4 | e0 | e4 |
| 长度 | 12.5 mm | 15.875 mm | 7 mm | 12.5 mm |
| 逻辑集成电路类型 | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER |
| 湿度敏感等级 | 1 | 1 | 2 | 1 |
| 位数 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| 功能数量 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 端口数量 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 端子数量 | 48 | 48 | 56 | 48 |
| 最高工作温度 | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| 最低工作温度 | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| 输出特性 | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| 输出极性 | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| 封装主体材料 | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| 封装代码 | TSSOP | SSOP | VFBGA | TSSOP |
| 封装形状 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| 封装形式 | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| 峰值回流温度(摄氏度) | 260 | 260 | 240 | 260 |
| 传播延迟(tpd) | 13.8 ns | 13.8 ns | 13.8 ns | 13.8 ns |
| 认证状态 | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| 座面最大高度 | 1.2 mm | 2.8 mm | 1 mm | 1.2 mm |
| 最大供电电压 (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| 最小供电电压 (Vsup) | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V |
| 标称供电电压 (Vsup) | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V |
| 表面贴装 | YES | YES | YES | YES |
| 技术 | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| 温度等级 | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| 端子面层 | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Tin/Lead (Sn63Pb37) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| 端子形式 | GULL WING | GULL WING | BALL | GULL WING |
| 端子节距 | 0.5 mm | 0.635 mm | 0.65 mm | 0.5 mm |
| 端子位置 | DUAL | DUAL | BOTTOM | DUAL |
| 处于峰值回流温度下的最长时间 | 30 | 30 | 20 | 30 |
| 宽度 | 6.1 mm | 7.5 mm | 4.5 mm | 6.1 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Samacsys Confidence | 3 | 3 | - | 3 |
| Samacsys Status | Released | Released | - | Released |
| Samacsys PartID | 170487 | 170488 | - | 4907 |
| Samacsys Pin Count | 48 | 48 | - | 48 |
| Samacsys Part Category | Integrated Circuit | Integrated Circuit | - | Integrated Circuit |
| Samacsys Package Category | Small Outline Packages | Small Outline Packages | - | Small Outline Packages |
| Samacsys Footprint Name | SOT362-1(MO-153) | SOT370-1 (MO-118) | - | SOT362-1(TSSOP48) |
| Samacsys Released Date | 2015-04-13 16:48:29 | 2015-04-13 16:48:30 | - | 2015-04-16 09:48:08 |
| 负载电容(CL) | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved