RF MCX Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack
| 参数名称 | 属性值 |
| 厂商名称 | IMS Connector Systems Gmbh |
| Reach Compliance Code | compliant |
| 其他特性 | ROHS COMPLIANT |
| 主体深度 | 0.661 inch |
| 主体直径 | 0.189 inch |
| 主体/外壳类型 | JACK |
| 电缆类型 | RG-316 |
| 特性阻抗 | 50 Ω |
| 连接器类型 | RF MCX CONNECTOR |
| 触点性别 | FEMALE |
| 触点电阻 | 5 mΩ |
| 触点样式 | COAX |
| 介电耐压 | 500VDC V |
| 耐用性 | 500 Cycles |
| 绝缘电阻 | 10000000000 Ω |
| 绝缘体材料 | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| 安装选项1 | LOCKING |
| 安装方式 | STRAIGHT |
| 安装类型 | CABLE |
| 端口数量 | 1 |
| 最大工作频率 | 6 GHz |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 额定电流(信号) | 1.5 A |
| 端接类型 | CRIMP |
| 触点总数 | 1 |
| 电压驻波比 | 1.06 |
| Base Number Matches | 1 |

| 3663.01.2310.051 | 3663.01.2310.011 | 3663.01.2310.055 | 3663.01.2310.021 | 3663.01.2310.025 | 3663.01.2310.015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | RF MCX Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF MCX Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF MCX Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF MCX Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF MCX Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack | RF MCX Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Jack |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compliant | compli | compli | compli |
| 其他特性 | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| 主体深度 | 0.661 inch | 0.661 inch | 0.661 inch | 0.661 inch | 0.661 inch | 0.661 inch |
| 主体直径 | 0.189 inch | 0.189 inch | 0.189 inch | 0.189 inch | 0.189 inch | 0.189 inch |
| 主体/外壳类型 | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK |
| 电缆类型 | RG-316 | RG-178 | RG-316 | RG-316 | RG-316 | RG-178 |
| 特性阻抗 | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω |
| 连接器类型 | RF MCX CONNECTOR | RF MCX CONNECTOR | RF MCX CONNECTOR | RF MCX CONNECTOR | RF MCX CONNECTOR | RF MCX CONNECTOR |
| 触点性别 | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| 触点电阻 | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ |
| 触点样式 | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX | COAX |
| 介电耐压 | 500VDC V | 500VDC V | 500VDC V | 500VDC V | 500VDC V | 500VDC V |
| 耐用性 | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles |
| 绝缘电阻 | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω |
| 绝缘体材料 | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| 安装选项1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| 安装方式 | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| 安装类型 | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE |
| 端口数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 最大工作频率 | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz |
| 最高工作温度 | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| 额定电流(信号) | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| 端接类型 | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP |
| 触点总数 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 电压驻波比 | 1.06 | 1.06 | 1.06 | 1.06 | 1.06 | 1.06 |
| 厂商名称 | IMS Connector Systems Gmbh | - | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved