Board Euro Connector, 96 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Gray Insulator, Receptacle
| 参数名称 | 属性值 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| 其他特性 | COMP. FIT,SHK. & VIBRAT. RESIS |
| 主体宽度 | 0.437 inch |
| 主体深度 | 0.457 inch |
| 主体长度 | 3.74 inch |
| 主体/外壳类型 | RECEPTACLE |
| 连接器类型 | BOARD EURO CONNECTOR |
| 联系完成配合 | AU ON NI |
| 联系完成终止 | TIN OVER NICKEL |
| 触点性别 | MALE |
| 触点材料 | BRASS |
| 触点电阻 | 20 mΩ |
| 触点样式 | SQ PIN-SKT |
| DIN 符合性 | YES |
| 介电耐压 | 1000VAC V |
| 最大插入力 | .8896 N |
| 绝缘电阻 | 10000000000 Ω |
| 绝缘体颜色 | GRAY |
| 绝缘体材料 | GLASS FILLED POLYESTER |
| MIL 符合性 | YES |
| 制造商序列号 | 47 |
| 插接触点节距 | 0.1 inch |
| 匹配触点行间距 | 0.1 inch |
| 安装方式 | STRAIGHT |
| 安装类型 | BOARD |
| PCB行数 | 3 |
| 装载的行数 | 3 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最低工作温度 | -65 °C |
| PCB接触模式 | RECTANGULAR |
| PCB触点行间距 | 2.54 mm |
| 极化密钥 | POLARIZED HOUSING |
| 额定电流(信号) | 3 A |
| 参考标准 | UL |
| 可靠性 | MIL-C-55302 |
| 端子长度 | 0.79 inch |
| 端子节距 | 2.54 mm |
| 端接类型 | WIRE WRAP |
| 触点总数 | 96 |
| 撤离力-最小值 | .139 N |
| Base Number Matches | 1 |
| 47-9969 | 47-1969 | 47-1643 | 47-9649 | 47-1968 | 47-1645 | 47-1965 | 47-1963 | 47-1648 | 47-2962 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Board Euro Connector, 96 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 96 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 64 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 64 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 96 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Press Fit Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 64 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 96 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 96 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 64 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Press Fit Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Euro Connector, 96 Contact(s), 3 Row(s), Female, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Gray Insulator, Plug |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| 其他特性 | COMP. FIT,SHK. & VIBRAT. RESIS | COMP. FIT,SHK. & VIBRAT. RESIS | SHOCK & VIBRATION RESISTANT | COMP. FIT,SHK. & VIBRAT. RESIS | COMP. FIT,SHK. & VIBRAT. RESIS | SHOCK & VIBRATION RESISTANT | SHOCK & VIBRATION RESISTANT | SHOCK & VIBRATION RESISTANT | COMP. FIT,SHK. & VIBRAT. RESIS | SHOCK & VIBRATION RESISTANT |
| 主体宽度 | 0.437 inch | 0.437 inch | 0.437 inch | 0.437 inch | 0.437 inch | 0.437 inch | 0.437 inch | 0.437 inch | 0.437 inch | 0.417 inch |
| 主体深度 | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.702 inch |
| 主体长度 | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.701 inch |
| 主体/外壳类型 | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | PLUG |
| 连接器类型 | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR |
| 联系完成配合 | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| 联系完成终止 | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL |
| 触点性别 | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | FEMALE |
| 触点材料 | BRASS | PHOSPHOR BRONZE | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | PHOSPHOR BRONZE |
| 触点电阻 | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| 触点样式 | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| DIN 符合性 | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| 介电耐压 | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| 最大插入力 | .8896 N | .8896 N | .8896 N | .8896 N | .8896 N | .8896 N | .8896 N | .8896 N | .8896 N | .8896 N |
| 绝缘电阻 | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω |
| 绝缘体颜色 | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY |
| 绝缘体材料 | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER |
| MIL 符合性 | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| 制造商序列号 | 47 | 47 | 47 | 47 | 47 | 47 | 47 | 47 | 47 | 47 |
| 插接触点节距 | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| 匹配触点行间距 | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| 安装方式 | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | RIGHT ANGLE |
| 安装类型 | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| PCB行数 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| 装载的行数 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| 最高工作温度 | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| 最低工作温度 | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| PCB接触模式 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB触点行间距 | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| 极化密钥 | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| 额定电流(信号) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| 参考标准 | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| 可靠性 | MIL-C-55302 | MIL-C-55302 | MIL-C-55302 | MIL-C-55302 | MIL-C-55302 | MIL-C-55302 | MIL-C-55302 | MIL-C-55302 | MIL-C-55302 | MIL-C-55302 |
| 端子节距 | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| 端接类型 | WIRE WRAP | WIRE WRAP | WIRE WRAP | WIRE WRAP | PRESS FIT | SOLDER | SOLDER | WIRE WRAP | PRESS FIT | SOLDER |
| 触点总数 | 96 | 96 | 64 | 64 | 96 | 64 | 96 | 96 | 64 | 96 |
| 撤离力-最小值 | .139 N | .139 N | .139 N | .139 N | .139 N | .139 N | .139 N | .139 N | .139 N | .139 N |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子长度 | 0.79 inch | 0.79 inch | 0.512 inch | 0.79 inch | 0.24 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.512 inch | 0.24 inch | - |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved