Board Connector, 14 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 不符合 |
| 厂商名称 | Hirose |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN代码 | EAR99 |
| 其他特性 | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT |
| 主体宽度 | 0.315 inch |
| 主体深度 | 0.248 inch |
| 主体长度 | 0.876 inch |
| 主体/外壳类型 | RECEPTACLE |
| 连接器类型 | BOARD CONNECTOR |
| 联系完成配合 | TIN |
| 联系完成终止 | TIN |
| 触点性别 | MALE |
| 触点材料 | COPPER ALLOY |
| 触点模式 | STAGGERED |
| 触点电阻 | 15 mΩ |
| 触点样式 | IDC |
| DIN 符合性 | NO |
| 介电耐压 | 650VAC V |
| 滤波功能 | NO |
| IEC 符合性 | NO |
| 绝缘电阻 | 1000000000 Ω |
| 绝缘体颜色 | GRAY |
| 绝缘体材料 | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| JESD-609代码 | e3 |
| MIL 符合性 | NO |
| 制造商序列号 | HIF2E |
| 插接触点节距 | 0.1 inch |
| 匹配触点行间距 | 0.1 inch |
| 混合触点 | NO |
| 安装方式 | STRAIGHT |
| 安装类型 | CABLE |
| 连接器数 | ONE |
| PCB行数 | 2 |
| 装载的行数 | 2 |
| 最高工作温度 | 85 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C |
| 选件 | GENERAL PURPOSE |
| PCB接触模式 | RECTANGULAR |
| PCB触点行间距 | 2.54 mm |
| 额定电流(信号) | 1 A |
| 参考标准 | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL |
| 端子长度 | 0.118 inch |
| 端子节距 | 2.54 mm |
| 端接类型 | IDC |
| 触点总数 | 14 |
| UL 易燃性代码 | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 |

| HIF2E-14D-2.54RSA | HIF2E-34D-2.54RSA | HIF2E-26D-2.54RSA | HIF2E-50D-2.54RSA | HIF2E-60D-2.54RSA | HIF2E-20D-2.54RSA | HIF2E-16D-2.54RSA | HIF2E-40D-2.54RSA | HIF2E-30D-2.54RSA | HIF2E-10D-2.54RSA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Board Connector, 14 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 34 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 60 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 30 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 10 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle |
| 是否Rohs认证 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 | 不符合 |
| 厂商名称 | Hirose | Hirose | Hirose | Hirose | Hirose | Hirose | Hirose | Hirose | Hirose | Hirose |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| 其他特性 | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT | HIROSE ORIGINAL TYPE CIRCUIT |
| 主体宽度 | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch |
| 主体深度 | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.248 inch |
| 主体长度 | 0.876 inch | 1.876 inch | 1.476 inch | 2.676 inch | 3.176 inch | 1.176 inch | 0.976 inch | 2.176 inch | 1.676 inch | 0.676 inch |
| 主体/外壳类型 | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| 连接器类型 | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| 联系完成配合 | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| 联系完成终止 | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| 触点性别 | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| 触点材料 | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| 触点模式 | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| 触点电阻 | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ |
| 触点样式 | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC |
| DIN 符合性 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| 介电耐压 | 650VAC V | 650VAC V | 650VAC V | 650VAC V | 650VAC V | 650VAC V | 650VAC V | 650VAC V | 650VAC V | 650VAC V |
| 滤波功能 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC 符合性 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| 绝缘电阻 | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| 绝缘体颜色 | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY |
| 绝缘体材料 | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| JESD-609代码 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| MIL 符合性 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| 制造商序列号 | HIF2E | HIF2E | HIF2E | HIF2E | HIF2E | HIF2E | HIF2E | HIF2E | HIF2E | HIF2E |
| 插接触点节距 | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| 匹配触点行间距 | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| 混合触点 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| 安装方式 | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| 安装类型 | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE |
| 连接器数 | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB行数 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 装载的行数 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 最高工作温度 | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| 最低工作温度 | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| 选件 | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB接触模式 | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB触点行间距 | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| 额定电流(信号) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| 参考标准 | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| 可靠性 | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| 端子长度 | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch |
| 端子节距 | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| 端接类型 | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC |
| 触点总数 | 14 | 34 | 26 | 50 | 60 | 20 | 16 | 40 | 30 | 10 |
| UL 易燃性代码 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| ECCN代码 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved