Single Color LED, Green, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否无铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 包装说明 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| 颜色 | GREEN |
| 颜色@波长 | Green |
| 配置 | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| 最大正向电流 | 0.015 A |
| 透镜类型 | DIFFUSED |
| 标称发光强度 | 8.0 mcd |
| 安装特点 | RADIAL MOUNT |
| 功能数量 | 1 |
| 端子数量 | 2 |
| 最高工作温度 | 100 °C |
| 最低工作温度 | -20 °C |
| 光电设备类型 | SINGLE COLOR LED |
| 总高度 | 10.922 mm |
| 包装方法 | BULK |
| 峰值波长 | 565 nm |
| 形状 | ROUND |
| 尺寸 | 5 mm |
| 表面贴装 | NO |
| T代码 | T-1 3/4 |
| 端子节距 | 2.54 mm |
| 视角 | 60 deg |
| Base Number Matches | 1 |

| 5306H5-5V | 5306H5LC | 5306H1-5V | 5306H1LC | 5306H3-5V | 5306H7LC | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 描述 | Single Color LED, Green, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Green, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Red, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Red, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Amber, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| 是否无铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 | 不含铅 |
| 是否Rohs认证 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 | 符合 |
| 包装说明 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| 颜色 | GREEN | GREEN | RED | RED | AMBER | YELLOW |
| 颜色@波长 | Green | Green | Red | Red | Amber | Yellow |
| 配置 | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| 最大正向电流 | 0.015 A | 0.007 A | 0.015 A | 0.007 A | 0.015 A | 0.007 A |
| 透镜类型 | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED |
| 标称发光强度 | 8.0 mcd | 2.3 mcd | 8.0 mcd | 2.3 mcd | 8.0 mcd | 2.1 mcd |
| 安装特点 | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| 功能数量 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 端子数量 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 最高工作温度 | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| 最低工作温度 | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| 光电设备类型 | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| 总高度 | 10.922 mm | 10.922 mm | 10.922 mm | 10.922 mm | 10.922 mm | 10.922 mm |
| 包装方法 | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| 峰值波长 | 565 nm | 565 nm | 635 nm | 635 nm | 583 nm | 583 nm |
| 形状 | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| 尺寸 | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| 表面贴装 | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| T代码 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 |
| 端子节距 | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| 视角 | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 50 deg | 60 deg | 60 deg |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved