
详细参数
全文预览
1.0A FAST RECOVERY SURFACE MOUNT RECTIFIERS 1.0安培快恢复表面贴装整流器
功能特点
产品名称:1.0A FAST RECOVERY SURFACE MOUNT RECTIFIERS 1.0安培快恢复表面贴装整流器
产品型号:BA158
产品特征:
Low forward voltage drop
High current capability
High reliability
High surge current capability
Low power loss
机械数据:
Cases:Molded plastic
Epoxy:UL 94V-0 rate flame retardant
Lead:Axial leads,solderable per MIL-STD-202, Method 208 guaranteed
Polarity:Color band denotes cathode end
High temperature soldering guaranteed;
250?C /10 seconds/.375”,(9.5mm)lead
Lengths at 5 lbs.,(2.3kg) tension
Weight: 0.34 grams
最大额定值和电气特性:
Rating at 25℃ ambient temperature unless otherwise specified.
Single phase, half wave, 60 Hz, resistive or inductive load.
For capacitive load, derate current by 20%
产品数据:
Maximum Repetitive Peak Reverse Voltage VRRM 最大反向峰值电压 :600V
Maximum RMS Voltage VRMS 电压有效值 :420V
Maximum DC blocking Voltage VDC 最大直流阻断电压 :600V
Maximum Average Forward Rectified Current .375”(9.5mm) Lead length @TA=45℃ IF(AV) 最大正向电流 :1.0A
Peak Forward Surge Current, 8.3 ms Single Half Sine-wave Super imposed on Rated Load IFSM 最大正向浪涌电流 :30 A
Maximum Instantaneous Forward Voltage @ 1.0A VF 最大正向压降 :1.2 V
Maximum Reverse Current at Rated @TA=25℃ IR 最大反向漏电流 :5.0μA
DC blocking voltage @TA= 100℃ IR 最大反向漏电流 :150μA
Maximun Reverse Recovery Time TRR :150nS
Typical Thermal Resistance (Note) RθJA 热阻系数 :65 ℃/W
Operating Temperature Range TJ 工作结温 :-65 to +150 ℃
Storage Temperature Range TSTG储存温度范围 :-65 to +150 ℃
封装: DO-41
| 参数名称 | 属性值 |
| 是否Rohs认证 | 符合 |
| 厂商名称 | 扬杰科技(YANGJIE) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| 配置 | SINGLE |
| 二极管类型 | RECTIFIER DIODE |
| 最大正向电压 (VF) | 1.2 V |
| 最大非重复峰值正向电流 | 30 A |
| 元件数量 | 1 |
| 最高工作温度 | 125 °C |
| 最大输出电流 | 1 A |
| 最大重复峰值反向电压 | 600 V |
| 表面贴装 | NO |

热搜元器件
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved